Dört yavru on torundan sonraları ayrımsız de uzluk sahibi oldu

Dört yavru on torundan sonradan bir de ehliyet sahibi oldu

63 yaşındaki Behiye Özdemir, sınavları biricik seferde geçip 30 sene bilahare ehliyetine kavuştu

ZONGULDAK – Zonguldak Alaplı ilçesinde beş mezunu Behiye Özdemir (63), gençliğinde almak istediği uzluk üzere ailesi eliyle cevaz çıkmayınca 30 sene sonraları hayaline kavuştu. Sınavdan 86 alırken yönelteç sınavını da ilk girişte kazanan Özdemir, adeta gençlere taş çıkarttı.

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde diri 63 yaşındaki 4 bala annesi ve 10 torun sahibi Bedriye Özdemir, 30 yıl evvel ustalık ahzetmek istedi. Ancak ailesinin müsaade vermediği Özdemir, 63 yaşına geldiğinde yıllardır hayalini kurduğu ehliyeti almaya değişmeyen verdi. Özdemir, kimseye bilim vermeden sürücü belgesi işlemleri yaptırmak üzere esenlik ocağına her an evraklarını hazırladı. Alaplı’üstelik bire bir sürücü kursuna her an, B sınıfı yönelteç eğitimleri ve sınavları başarıyla bir tane seferde geçerek sertifika almaya türe kazanan Özdemir, makine kullanarak torunları ile gezmeye planladığını söyledi.

“Komşularım korumak adına benimle alay etti”

Çıktığı bu yolda etrafından bindi görmeyen, komşularının dahi “Hangi yapacaksın bu yaştan sonradan ehliyeti, gayrı dünyada araba mı kullanacaksın?” dediğini söyleyen Özdemir, yeterlilik almaya adalet kazanınca büyük bahtiyarlık yaşadı. Gençliğinde çok almak istediği ehliyetine 30 sene sonraları kavuştuğunu söyleyen Behiye Özdemir, hayatta tek şeyin imkansız olmadığını belirtti. Bedriye Özdemir, “Ben ustalık kursuna başvurdum ve aldım, haddinden fazla istiyordum. Yeterlilik almayı 30 sene önceki istedim ve bana bunu cevaz vermediler. Sonra uzluk kursuna öz kendime işlemler amacıyla keyif ocağına giderek işlemlerimi yaptırarak kaydımı yaptırdım. Kayıt olduktan sonradan benim çocuklarım gurur duydular. Amma komşularım ve gâh şahıslar benimle haddinden fazla kolpo geçtiler. ‘Bu yaşta ehliyete ne gerek var’ diye küçümseme ettiler. Ama anne bu yaştan sonraymış uzluk. Zira bu bize gelişigüzel ant lazımmış, bunu biz bilmiyormuşuz, bence bunu dizge alsın, kimesne yapamaz demesin. Ben çok istedim ve başardım. 86 benek aldım tek seferde geçtim. Kursa gittiğim devir arz iri abla bendim, onlar bana kime getirdiğin dedikleri ant ben kursa geldim diyordum, bu sınavlarda de hakeza oldu. Ego bunu başardığım içiş kendimle kurum duyuyorum ego geçenlerde 64 yaşına gireceğim, ben alabildiysem herkes alabilir” diye niteleyerek konuştu.

“Öğrenmenin yaşının olmadığını kanıtladığını gördük”

Behiye Özdemir’in göstermiş olduğu gayretin kendilerini çokça etkilediğini belirten güdücü kursunun müdürü Hayal Özdemir, “Bedriye Özdemir ablamızla tanıştığımızda onun azmi, hayata sağ açıklık bizi haddinden fazla etkiledi.30 sene önceki sürücü belgesi almaya tasa etmiş ve ailesi müsaade vermemiş, bizim desteklerimizle bu arada önceki ehliyete yazıldığı ant mukayyet sınavını 86’lıyla geçti. Sonraları direksiyon eğitimlerini alarak yönelteç karşı ‘de sınavı geçti ve almaya adalet kazandı ve demin kendileri haddinden fazla bahtiyar. Behiye ablamız, bizlere hayatta başarıya yankılanmak üzere tek şeyin engel olamayacağını, öğrenmenin yaşının olmadığını kanıtladığını gördük” dedi.

Share: