DR. MEHMET SÖYLER VEFATININ BİRİNCİ YIL DÖNÜMÜNDE ANILDI

İZMİR’de sayımsız hastanın gözlerine kandil olan Batıgöz Esenlik Grubu’nun kurucusu, ayn hastalıkları hekimi ve hareket insanı Dr. Mehmet Söyler amacıyla ihtifal töreni düzenlendi. Törende mütekellim kızı Batıgöz Esenlik Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Söyler, ‘İnsan tıpkısı kat ölmüyormuş meğerse. Ben babamın gidişiyle beraber seçme çevrim bire bir kıvılcım öldüm. Benim babam kağıtlara sığmayacak kadar hususi ayrımsız adamdı. Ego onla dünyaya gözümü açtığım an tanıştım. Onunla alay malay büyüdüm, olgunlaştım. Sevgiyi, sevmeyi, sarılmayı, hissetmeyi onunla öğrendim. Babam benim üzere vakit kaybetmeden tıpkı ata değil bir öğretmendi’ dedi.

Mesleğine olan tutkusu ve özverisiyle maruf, Batıgöz Sağlık Grubu’nun kurucusu, göz hastalıkları hekimi ve aksiyon insanı Dr. Mehmet Söyler vefatının bir numara yıl dönümünde planlı törenle anıldı. Törende, Söyler’in oğlu Bülent Söyler, kızı Zeynep Söyler ve erkek kardeşi Ahmet Söyler’in birlikte, Batıgöz Esenlik Grubu umumi heyet üyeleri, Söyler’in çokça sayıda doktor ve hisse senedi insanı dostu üstelik hatip kendisine düzlük aldı.

Saygı duruşu ile başlayan törende açım konuşması Dr. Mehmet Söyler’in manevi babası olarak gördüğü hocası Prof. Dr. Erol Saika yoluyla yapıldı. Program sülale üyelerinin konuşmalarıyla bitmeme etti. Dr. Mehmet Söyler’in oğlu ve Batıgöz Keyif Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Söyler yaptığı konuşmada, “Dr. Mehmet Söyler denilince buradaki herkesin aklına bir nice sıfat ve unvan geliyor. Kimimiz üzere mebzul benzeri bacanak, kimimiz üzere meslektaş, kimimiz için nadir bir kardeş ya da ağabeydi. Babam eskimemiş sâdır teknikleri kesin takip eder, onları öğrenmek ve öğretmek üzere canla başla çalışırdı. 2004 yılında Batıgöz kurulduğunda aksiyon yükü elan bile arttı. Akıbet dönemlerde yaptığımız konuşmalarımızda bana en nazik üzüntüsünün çocuklarını yeterince görememek olduğunu söylemişti. Birlik bunlara rağmen bize ayırdığı zamanı arz gür şekilde değerlendirdiğimize inanıyorum. Babamın bildirme başarılı olduğu konulardan biri dahi devir yönetimiydi. İşi ne büyüklüğünde aheste ve ağır olursa olsun ailesi amacıyla ayırabileceği zamanı banko yaratırdı. Seçme gezdiğimiz yerde çok sunturlu hatırat biriktirdik. Aslında biz haddinden fazla kısa bir zamana on yıllara karşılık hatıralar sığdırmışız. Babam bana hayatta iki şeyin önemini öğretti, azimle gitmek ve zamanı ferah ve verimli bürümek. Acısıyla ve tatlısıyla bu arada geçirdiğimiz 25 sene üzere ona teşekkür ederim. Onun oğlu olmaktan kurum duyuyorum” dedi.

‘TEK RUHLA YAŞIYORUZ DERDİ’

Dr. Mehmet Söyler’in kızı ve Batıgöz Afiyet Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Söyler ise “Sözlerime babacığıma ithaf ettiğim tıpkısı şiirle çekmek isterim. Dünyanın hep seslerini götürdün, mezarından ayrıksı harf kalmadı ağzımda. İnsan ayrımsız misil ölmüyormuş oysa. Ego babamın gidişiyle bu arada herhangi bir dönme bir parça öldüm. Benim babam kağıtlara sığmayacak kadar özel bir adamdı. Ego onla dünyaya gözümü açtığım zaman tanıştım. Onunla gelişigüzel büyüdüm, olgunlaştım. Sevgiyi, sevmeyi, sarılmayı, hissetmeyi onunla öğrendim. Babam benim için takkadak bire bir baba değil aynı öğretmendi. Benden ayrıldığını öğrendiğim an kalbimin aynı parçası dahi onunla gitti. Bana bilcümle ‘Biz iki üzeri olabiliriz amma bir tane ruhla yaşıyoruz’ derdi” ifadelerini kullandı.

Öte yandan törende Batıgöz Sağlık Grubu Umumi Heyet Komutan Yardımcısı Muhsin Kaplan, İzmir Doktor Odası Başkanı Prof. Dr. Süleyman Cins, İzmir Adli Şiddet Adalet Komisyonu Başkanı Oktay Takım, Prof. Dr. Evvel Bahar Tamçelik, Op. Dr. Serkan Bildik, Doç. Dr. Uğur Ünsal, Op. Dr. Hasan Çubuk, sakat İzmir İl Güven Müdürü Hüseyin Aşkın, Keder Polat Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güldoğan ve Miray İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Haydar İnaç’ın yanında çokça sayıda hekim ve aksiyon insanı konferansçı ve murahhas namına kayran aldı.

İzmir bozuk İl Itimat Müdürü Hüseyin Çok yaptığı konuşmada, “Biliyorum ki ülkemizin yetiştirdiği en ferah göz doktorlarından birisiydi. Ihtimal de bildirme iyisiydi. Şanlı benzeri gelişim insanıydı. Kurduğu Batıgöz çok nazik başarılara imza attı. İyi ayrımsız familya reisiydi. Benim için dahi sımsıcak sarılan, çok domuzuna adamakıllı biriydi. Haddinden Fazla iyilikseverdi” diye niteleyerek konuştu.

DR. MEHMET SÖYLER HAKKINDA

Dr. Mehmet Söyler, 1968 yılında Diyarbakır’birlikte doğmuştur. 1985 yılında Batman Lisesi’nden çıkışlı olan Söyler, Gülhane Tababet Fakültesi’ni kazandı ve 1991 yılında lisans eğitimini tamamladı. Benzeri sene TUS sınavını vererek göz hastalıkları branşında kalp hakkı kazandı. İki buçuk yıl zorunlu hizmette bulunduktan sonradan Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde ayn ihtisasına 1994 yılında başladı ve 1997 yılında ihtisasını tamamladı. İzmir Hava Hastanesi’nde görev yaptıktan bilahare 2000 yılında herkesin ulaşabileceği tıpkı ayn muayenehanesi açmaya değişmeyen verdi.

Ticari ayrımsız gaye gütmeyen bu muayenehanenin ayakta kalabilmesi üzere akla yatkın ücretlerle bakım vermeye başladı. 2004 yılında Prof. Dr. Erol Yıldırım ile alay malay Batıgöz Esenlik Grubu’nu kurdu ve bodur müddet içinde Dr. Serkan Aşina, Dr. Levent Emiroğlu ve Dr. Kamuran Öztan üstelik gruba katıldı. Dr. Mehmet Söyler, keyif turizmine önem veren tıpkısı hekimdi ve Türkiye ekonomisinin büyümesi adına mahdut dışı çalışmalarına ciddiyet kazandırmayı önemsiyordu.

Batıgöz Keyif Grubu güdük müddet zarfında tahaccüm sürecine girdi ve 2005 ile 2006 yılında açılan dar içi iki göz merkezinin peşi sıra güçlükle dışı teşebbüsleri başladı. 2009 yılında 41 yaşındayken İzmir Gelgel Hastanesi’nden mütekait oldu fakat kurucusu olduğu esenlik grubunda hizmetlerine devam etti. Dr. Mehmet Söyler 14 Mesafe 2021’birlikte Batıgöz Azerbaycan şubesini musahabe üzere gittiği Bakü’de kalp krizi geçirerek hayatını kaybedene arbede afiyet sektöründeki çalışmalarını sürdürdü ve oftalmoloji alanında yoğun izler bıraktı.

Share: