Dünya Firez Festivali’nin açılışı yapıldı

Acun Kültür Festivali’nin, 30 ülkenin Ankara büyükelçiliklerinin katılımıyla başkentte açılışı yapıldı.

Dünya Kültürleri Festivali, Dışişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsünün desteği ile Ebrişem Gallery’nin organizasyonuyla Ankara CerModern’üstelik başladı.

Malatya’nın Arslantepe Höyüğü temalı, CerModern’bile gerçekleştirilen açılışa, Fransa, İtalya, İran, Azerbaycan, Hindistan, Kazakistan, Birleşik Fellah Emirlikleri (BAE) başta başlamak için 30 ülkenin Ankara Büyükelçilikleri stantlarıyla katılırken, 47 büyükelçilikten de etkinlikler vadi alıyor.

Açılışa, Yabancı murat temsilcileri, Malatya Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan ve bir nice davetli katıldı.

Açılışta mütekellim YEE Komutan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Naim Çiçekler, YEE’nin çalışmaları hakkında bilgelik vererek, enstitü namına gelişigüzel sene bine mümasil kültürel iş yaptıklarını söyledi.

Acun’nın 5 ayrımlı kıtasında Türki eğitimleri verdiklerini kaydeden Çiçekler, dünyada 66 merkezde bu eğitimleri bitmeme ettirdiklerini aktardı.

“Kültürün politik ilişkilere birlikte katkısının olduğunun farkındayız”

BAE’nin Ankara Büyükelçisi Saeed Thani Hareb Aldatma Dhaheri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, açtıkları stantta ülkesinin kültürel değerlerinin kayran aldığını söyledi.

Festivali konuşma edenler için ülkesinin kültürüyle ilgili sorular içeren benzeri yarış hazırladıklarını birlikte nâkil Desise Dhaheri, stantta Türki kitapçıklarla ülkesini tanıtacaklarını kaydetti.

Desise Dhaheri, “BAE’dahi 200’den aşkın millet yaşıyor. Bu barışmayı gösteren tıpkısı mebde, kültürün esas şeylerini gösteriyor.” dedi.

Stantlarında ülkesine ilgilendiren yemekleri ziyaretçilere ikram edeceklerini tamlayan Hıyanet Dhaheri, yerel kıyafetlerin birlikte sunulacağını dile getirdi.

Hıyanet Dhaheri, BAE- Türkiye ortada ortak kültürel değerlerin bulunduğunu kaydederek, “Ekin, ülkeler arası ilişkilerde üzere çokça muhteşem. Kültürün politik ilişkilere üstelik katkısının olduğunun farkındayız. Biz şuna inanıyoruz; kültür bu arada çalışmanın bir eksantrik kapısıdır. İki firez beyninde haddinden fazla mümasil ilke var. Dinimiz tıpkısı. Bizde da eve ayakkabı ile girilmez, Türkiye’de de eve ayakkabı ile girilmez.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye-BAE’nin kültürel adına çok ortak yönünün olduğunu kaydeden Hıyanet Dhaheri, iki mutluluk arasında benzer atasözlerinin birlikte olduğunu söyledi.

Peru Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Patricia Duran Cotrina, ziyaretçilerin stantlarında Peru’ya ilgili kültürel değerleri görme şansı bulacaklarını tabir etti.

İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Ferazmend ise bu cins kültürel etkinliklerin Türkiye’üstelik olmasının kendisini şaşırtmadığını, Türkiye’nin gün doğusu ve batı ortada kültürel benzeri güreşçi köprüsü olduğunu söyledi.

Festivalde Dünya Etnospor Konfederasyonunca 29 Ilkgüz-2 Ekim’de İznik’te düzenlenecek 4. Acun Göçkün Oyunları öncesinde göçkün hayatı temalı foto standı da açıldı.

Stantta, göçer yaşamını anlatan ressam Elçin Şahal Oskay’ın etki boya tekniğiyle yaptığı 20 yapıt sergileniyor.

Festivalde farklı ülkelere ilgili oyunlar sergilenirken, ziyaretçiler ferda üstelik stantları gezebilecek.Share: