Dünya ve Avrupa Şampiyonu Pehlivan Kayaalp, 2024 Olimpiyatları İçin Çalışmalara Başladı

Sırbistan’de planlı Acun Güreş Şampiyonası’nda 5’inci yol rakibini yenerek grekoromen üslup 130 kiloda altın madalyanın sahibi olan milli sporcu Keyif Kayaalp, memleketi Yozgat’ta çeşitli sportif etkinliklere katıldı. Kayaalp, 1,5 yıl bilahare güreşi bırakmayı düşündüğünü, sporu bırakmadan önceki ise 2024 yılında Paris’te yapılacak Olimpiyatlarda kızıl madalya kazanabilmek üzere şimdiden çalışmalara başladığını söyledi.

Yozgat Güreş Eğitim Bilimi Merkezi’nde yetişek alan ve halen Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Kulübü sporcusu olan Acun ve Avrupa şampiyonu milli sportmen Kasıt Kayaalp, 2011, 2015, 2017 ve 2019’dan sonraları bu sene Sırbistan’de yapılan şampiyonada birlikte rakibini yenerek 5’inci öğün acun şampiyonluğuna ulaştı. 11 defa bile Avrupa şampiyonluğu elde fail ve kariyerinde benzeri gümüş ve iki bronz olimpiyat madalyası bulunan milli sporcu Kayaalp, memleketi Yozgat’ta kişi adını haiz spor salonunda oynanan Okullar arası Basketbol müsabakalarını izledi. Şampiyon olan Yozgat Çözüm Koleji Anadolu Lisesi Gailesiz Kız Basket takımının kupasını veren Kayaalp, daha sonra kendisinin birlikte yetiştiği Yozgat Güreş Eğitim Merkezine geçerek, burada geleceğin sporcuları ile tıpkı araya gelip, tecrübelerini paylaştı, öğütler verdi.

“BURADAKİ KARDEŞLERİME ÜSTELIK ELİMDEN MEVRUT DESTEĞİ VERMEYE ÇALIŞIYORUM”

Kayaalp, “Tek ant doğup büyüdüğüm yeri, unutan tıpkısı koca değilim. Sonuçta Yozgat’ta doğduk, Kavurgalı köyünde yetiştik ve buradan Ankara’ya gittim. Ankara’üstelik kulüpte güreş hayatıma bitmeme ediyorum, imkanlar onu gerektirdiği üzere. Buradaki kardeşlerime da elimden gelen desteği vermeye çalışıyorum” dedi.

“1-2 yıla güreşi bırakacağım” diyen Kayaalp, güreşi bıraktıktan sonraları de yıpranmamış şampiyonların çıkması amacıyla elimden geleni yapmaya bitmeme edeceğinin altını çizdi. Kayaalp, “Gelişigüzel geldiğimde bile onlarla antrenman yapıp, onlara eş olup, tıpkı şeyler vermeye çalışıyorum. Olması gerekenin üstelik bu olduğunu düşünüyorum. Sonuçta bunu yemeden içmeden Yozgat amacıyla değil, ülkemiz adına böyle düşünüyorum. Bizden sonraları bu bayrağı devralacak bakir sporcular gelmesi üzere, memleketin çıkması üzere elinden mevrut her şeyi gösteriyorum” diye niteleyerek konuştu.

“YAKLAŞIK 1,5 YIL GİBİ BİR SPOR HAYATIM KALDI”

2000 yılında başladığı güreş hayatını 2024 yılında yapılacak Paris Olimpiyatları sonrasında bırakmayı düşündüğünü aktaran Irade Kayaalp, hedefinin hep hayalet ettiği Olimpiyat Şampiyonluğunu üstelik kazanıp, spor hayatını bitirmek olduğunu bildirdi. Kayaalp, şöyle konuştu:

“Tahminî 1,5 yıl üzere benzeri spor hayatım kaldı. İnşallah Allah üzeri verirse 2024 Paris Olimpiyatları’ndan sonra artık tenkit zamanı gelmiştir diyeceğim. Şimdiye büyüklüğünde kazandığımız başarılarla bahtiyar olmaya bitmeme edeceğiz. Gelişigüzel şeyin benzeri yaşı var. Sonuçta 2000 yılında başladım bu işe. Artık zamanı gelince bırakmam gerektiğini de düşünüyorum çünkü sporda gözyaşı çok yetişkin. Doğrusu 35 yaş olacak 2024’te de. 35 yaş sporu tasarruf etmek için üstelik evire çevire tıpkı yaş. Yumruk bir spor, haddinden fazla düzentileme talip çok çabalama talip, vücut direncinin çokça olması gereken aynı spor. 35 yaşından sonra vücut direnci biliyorsunuz çıktı yaşlanma moduna girdiği üzere ondan ahir gelişigüzel sene henüz metanetli geçiyor. O yüzden ego 35 yaşına kadar gücümü kuvvetimi koruyup, ahenktar çalışıp, kendimi yormadan ama henüz iyi fiilen 2014 olimpiyatlarına Paris Olimpiyatları’na muamele etmek. Sunma balaban hedefim inşallah o zer madalya ile bana bu işi bırakmayı şans kırat. Temas zaman hayalim. Yeniden hayalimi akdetmek üzere çalışacağım. Yoz yaştan bu yana bunun hayalini kuruyorum. Herhangi Bir hangi büyüklüğünde Avrupa, Dünya şampiyonu olsak üstelik olimpiyatlarda 3 madalya almış olsam birlikte benzeri şampiyonluk daha yerinde diye düşünüyorum. Onun üzere hep gayretimi bu işe vermeye devam edeceğim. İnşallah baht olursa şampiyon olmuş vaziyette bu işi tasarruf etmek sunma iri hayalim.”

“GÜREŞİ BIRAKTIKTAN SONRAKİ HEDEFİM TABİİ Kİ TÜRK SPORUNA HİZMET EDEBİLMEK”

Kayaalp, “Güreşi bıraktıktan ahir hedefim elbette kim Türk sporuna hizmet edebilmek. Yeni şampiyonların çıkmasını zorlayabilmek güzelce tamam, benim üzere. Sonuçta bu işin mutfağında yetişmişiz tıpkısı insanız. Neyin gerektiğini, kimin ne istediğini gayet iyi bilici biriyiz. Allah nasip ederse akıllıca görülürse dahi iyice yerlerde Türk sporuna işlemek arz büyük amacım” diye konuştu.

Share: