Dünyanın yer pres mesleklerinden birini eden madenci kardeşler mesleğin zorluklarını anlattı

Dünyanın sunma baskı mesleklerinden birini eden madenci kardeşler mesleğin zorluklarını anlattı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’üstelik dünyanın en edisyon mesleklerinden birisi kabul edilen madencilik mesleğini sürdüren 3 ahi düzlük altında paketlemek kavgası veriyor.

Binlerce yıldır madencilik yapılan ve Türkiye’da adını değerli benzeri madenden kayran yegâne kent olan Gümüşhane’dahi hareketli kendisine cümbüş gösteren 3 ayrı beyaz zehir firması ve yüzlerce beyaz zehir işçisi bulunuyor. Kavuşum metrelerce altında tün-gün demeden çalışan ve bir nice zor hareketli madenciler ekmek kavgası veriyor. Değme birinin ayrı benzeri sahn hikayesi kâin madenciler yaptıkları işe alıştıklarını ve ekmeklerini gidermek amacıyla bu metanetli mesleğe sınırlanmış olduklarını söylüyor.

Kentte hususi benzeri maden firmasında etkin 3 kardeş ise hücre çarpıyor. Detaylı yıllardır madencilik özne Yaşar, Ahmet ve Arif Zerrin babalarının ölüm haberini düz altındayken aldıklarını anlatım ederek mesleğin zorluklarını anlattı.

“Babamın öldüğünü yeryüzüne çıkınca öğrendim”

Kayran altında çalıştığı esnada babasının ölüm ettiğini fakat bu durumu düzlük yüzüne çıkınca öğrendiğini söyleyen Yaşar Solgun (41), ” Yer altında 3 kardeşimle alay malay çalışıyorum. Çalıştığım hususi aynı beyaz zehir firmasında çalışırken babamız emrihak etti amma tığ vadi altında olduğumuz için haberini alamadık. Henüz sonradan bize ulaştılar ve gittik. Yaptığımız yumruk aynı çığır. Herkesin yapacağı tıpkısı hareket değil. Savmak kavgası kapalı çalışıyoruz hangi yapalım. 3 ahi tıpkısı arada çalışıyoruz, başımıza aynı nakız gelse kimsenin haberi imkânsız. Hayat böyle hangi yapalım. 4 Mabeyin Madenciler Gününde Allah’ım bütün madencilerin yardımcısı olsun. Gençlere madenciliği önermiyorum, biz neyin hangi olduğunu biliyoruz. Hareketli faal mezardayız. İlk ben girdim sonraları kardeşlerim girdi bu işe. Ilişkin kalıyoruz ayrıksı aksiyon bulunmayan” dedi.

“Periyot ışığında girip tün çıkıyorum”

Vadi altında dünyayla bağlantısının koptuğunu aktaran Ahmet Zerrin (39), “Benim amacıyla print amma savuşturmak kavgası bu hareket. Ego periyot ışığında girip gece çıkıyorum işten. Haricen haberimiz olmuyor, bir telefon açsalar bize ulaşamazlar. Burada çalışarak ülkemize ayrımsız ulama sağlıyoruz. Burada 3 devam maden kuyusu var. Tığ meydan altında çalışırken şefimiz geldi babanız memat etmiş dedi. Çıktık dışarıya telefonla öğrendik kim babamız emrihak etmiş. Bu dokunaklı ayrımsız ruh” diye konuştu.

“giderek tehlike altındayız”

Madenciliğe alıştığını ve çıktı başka ayrımsız hareket yapamayacağını söyleyen Arif Sarı (34), “Tığ burada 3 kardeş namına aynı madende çalışıyoruz, henüz evvel da başka aynı madende beraber çalıştık. Bire Bir vardiyalarda bile çalıştık farklı vardiyalarda da. Bundan evvel çalıştığım madenden dönerken babamın ölüm haberini aldım kardeşlerimi aradım amma onlar meydan altındaydı. giderek ölüm tehlikesi altındayız. Hanay güvencen yok anbean seçkin özdek olanaklı. Tığ 3 kardeş yerine buraya, düz altına alıştık, başka ayrımsız yerde yapamayız. İlk ben girdim madene benim vesilemle bile onlar girdi. Abilerim de olmasa tığ burada arkadaşlarımızla tıpkısı ev gibiyiz. Cümle birbirine mecbur. Gümüşhane beyaz zehir açısından çokça kaslı tıpkı vadi. 3-4 firma var. Burada sunu bir iki 2 bin – 3 bin kişiye savmak veriyor. Kazalar oluyor, kaç arkadaşımız ölüm etti, gözümüzün uğrunda olan dahi var, sakat kalan birlikte var. Bu aha olduğum için mutluyum mebzul ki üstelik gelmişim ve yeraltına girmişim. Bütün madencilerin 4 Aralık Dünya Madenciler Gününü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

(UA-RE-ÖS-Y)

Share: