“Duruş bozuklukları bir nice cesim hastalığı tetikliyor” uyarısı

Medicana Bahçelievler Hastanesi Fizik Otama ve Iyileştirme Uzmanı Uzm. Dr. Tuğba Erbilir Çelebi, vakfe bozukluğunun birçok yetişkin hastalığı tetiklediğini, bunlar beyninde tümseklik ve dal düzleşmesi kabil rahatsızlıklar bulunduğunu bildirdi.

Medicana’dan yapılan açıklamada günce say hayatındaki duruş bozukluklarının hastalık olduğu hastalıklara ilgili görüşleri yer düz Çelebi, vakfe bozukluğunun bir nice cesim rahatsızlığı tetiklediğini anlattı.

İnsan omurgasının alışılagelen anatomisinin kafatasında başlayıp havsala kemiğine büyüklüğünde uzandığını aktaran Çelebi, “Arkadan bakıldığında tamamen düzlük bire bir şekil şeklinde, yandan bakıldığında ise meni ve dal bölgesinde belli belirsiz çukurluğu yani ‘lordoz’ ve şube bölgesinde ise hafif tıpkısı kamburluk ‘kifoz’ olmalıdır.” ifadesini kullandı.

Duruş bozukluğunun neden olduğu kamburluğa ilişkin bilgelik veren Çelebi, şu açıklamalarda bulundu:

“Omurganın yandan bakıldığında olan alışılagelen eğriliğinin artmasıdır. Umum beyninde tümseklik olarak tabir edilir. Ayakta şen pozisyonda dururken çekilen röntgenlerde omurgamızın torakal yani kol bölgesinde fizyolojik yerine doğal kabul edilen bir kifoz ölçüsü vardır. Bu sınır 20 ile 55 kademe arasındadır. Tıpkısı insanın bu aralıkta kifozu yani kamburluğu olması alışılagelen sınırlarda akseptans edilir.

Kifozda cerrahi tedavi uygulanabilmesi amacıyla tümseklik sunma bir iki 75 merhale ve vücut olmalıdır. Kifoz imdi 9-13 gözyaşı aralığında tahaccüm çağındaki çocuklarda görülür. Kifoz belirtilerini önce önce aileler çocuklarındaki sarp duramama ve ense bölümünde oluşan çıkıntıyla ayırt porte.”

“Vakfe bozukluğu kaynaklı kamburlukta dallar spor ve alıştırma yapmalı”

Uzm. Dr. Tuğba Erbilir Çelebi, kamburluğun türlerine ilgilendiren bilgelik vererek, “Scheuermann kamburluğu (kifoz), omurganın boyun bölümündeki omurların kayırıcı bölümü daha fazla gelişerek omurların öne makul kamalaşıp eğilmesine ve devamında hastada tümseklik oluşmasına bozukluk peki. Kifoz genelde yalın bölümünde görülür ama belen ve dal arasında birlikte oluşabilir. Scheuermann kifozu ağır sıklet ilerler ve hastada ilk zamanlarda ağrı oluşmayabilir.” ifadelerini kullandı.

Duruş bozukluklarına sadık kifozlarda hastanın istediği takdirde uzun müddet olmasa bile yalman durabildiğini kaydeden Çelebi, yapısal kifozlarda ise hastanın istese da omurgasını dik duruma getiremediğini bildirdi.

Çelebi, “Postuel tümseklik ise duruş bozukluğuna ilişkin kamburluk adına tanımlanır. Sportif alışkanlıklar kazanılarak, egzersizler yaparak anayasa ve omurgadaki kaslar güçlendirilerek posturel kifozun önüne geçilebilir. Duruş bozukluğuna merbut kamburluğu olan çocuklarda er yaşlardan itibaren spor ve sert durma egzersizlerine yönlendirilerek kamburluğun önüne boşamak kabil tür. Kesme teşhis üzere röntgen ve bilgisayarlı tomografi ile kemikli yapılardaki eğriliğin derecesi ölçülüp, MR tetkikiyle birlikte omurilik ve kasaba yeğni dokular değerlendirilir.” uyarısında bulundu.

“Telefon ve tablet kullanımı boyun düzleşmesine düzleşmesi belirti vermeyebilir”

Çelebi, telefon ve tablet kabil teknolojik cihazların kullanımının üstelik artmasıyla dal düzleşmesinin yoğun görülür arkaç geldiğini kaydederek, şu bilgileri verdi:

“Dal düzleşmesi belirtileri seçme insanda benzeri şekilde kendini göstermeyebilir. Boyundaki katıksız kıvrımı kaybetmek, dal ağrısı, kafa ağrısı ve farklı sorunların olasılığını artırırken, servikal lordoz düzleşmesi olan herkes bu semptomları yaşamaz. Gâh hastalar ise hiçbir ilinek vermez.

Bununla bu arada ara sıra insanlar balkı yaşamasa üstelik, fiziksel aktiviteler yaparken zorlandıklarını ayırt etmeye başlayabilir. Boyun düzleşmesi teşhisi fiziksel sondaj ve görüntüleme yöntemleriyle yapılır. Tedavide boynun dinlendirilmesi ve akla yatkın müsait pozisyonda hizmet etmek, hikmet tedavi uygulamaları, gereğinde kas içi enjeksiyon ve özellikle apiko noktaların tedavisi ve tabi egzersizler olmazsa olmazdır.”

Share: