DÜRÜST Parti’li Günay, Paris’te AKPM Politik İşler ve Demokrasi Komite Toplantısı’na katıldı

AK Parti Eskişehir Saylav ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Üyesi Emine Vuzuh Günay, AKPM Siyasi İşler ve Demokratlık Encümen Toplantısı’na ait açıklamalarda bulundu.

Günay’ın iletişim ofisinden yapılan açıklamaya bakarak, AKPM Üyesi Günay, 12 Eylül’de başlayan ve Türk delegasyonundan kendisi dahil 4 milletvekilinin katıldığı toplantıda mehabetli konular ve raporların ele alındığını bildirdi.

Toplantının gündeminin iki asıl başlıktan oluştuğunu aktaran Günay, şöyle devam etti:

“İlk namına, Avrupa Konseyinin rolü ve etkinliği kapsamında Avrupa Konseyi 4. Zirve temasının ve kapsamının hangi olması gerektiği Avrupa Konseyi ve AB’nin başka kurumlarının Avrupa siyasetinin inşasındaki rolü; Rusya’nın saldırganlığı ve Avrupa’nın haddinden fazla taraflı yapısına odaklanıldı. Az Çok mevcut durumu sorgulayan tartışmalar gerçekleşti. İkinci kendisine ise jeopolitik gelişmeler ve bölgeye etkisi kapsamında ise Gün Batısı Balkanlar, Ukrayna, Rusya, Afganistan, Suriye ve Libya konularının Avrupa’yı ve Avrupa Konseyi üyelerini lacerem etkilediği tartışıldı. Saf olarak bilcümle bu konular doğrudan Türkiye’yi ilgilendiriyor, ülkemizin hem dış yöntem hem birlikte sahada canlı olduğu bölgeler. Bizler bile ülkemizin aut politika perspektifini ve stratejilerini anlatıyoruz, önyargılara, taraflı yaklaşımlara ve iştahlı algılara alın savaşım ediyoruz.

Avrupa ve bölgemizdeki jeo-siyasal konular gündeme geldiğinde Avrupa’nın Türkiye’ye cebin şüphesiz çifte ölçün uyguladığını ve olaylara ikircimli yaklaştığını biliyoruz. Suriye ve Libya’da barışın sağlanması raporu üzerine bilirkişi kendisine çağırma edilen ‘çatışma çözme’ danışmanının Türkiye’ye taraftar yaklaşımı ve yanlış yorumları sonucu berenarı berbat anlar yaşadık. ‘Binlerce kilometre alarga danışman sıfatıyla ahkam öğürtlemek kolay’ diye niteleyerek iki istifham sordum. Türkiye’nin parçalanmamış lehçe ve jeopolitik sorunlarda cemi taraflarla diyalog kurabilen, insani yardımlar amacıyla çabalama harcayan, bölgesel düzenlilik ve sulh üzere uğraşan yegâne mevki olduğunu ülkeler bazında örneklerle açıkladık. Yıldırıcı PKK ve Kürt kimliği anlam kargaşasını düzelttik. Türkiye’nin çabucak adı ne olursa olsun teröristlerle sorunu olduğunu vurguladık. DEAŞ ile savaşırken sahada ne Garplı korkulu vardı? 5 binden fazla DEAŞ teröristi öldürüldü. Avrupa ülkeleri neredeydi diye niteleyerek sorduk. Bölgede yaşananların insanca benzeri hazin ve akıbet olduğunu ancak bu sonuca sebepler neydi, hangi ülkelerdi bunu sorduk. Anne buna odaklanmamızın gerekliliğini vurguladık.”

Share: