DÜRÜST Parti’li Saika, Erzincan’da hayat merkezi ana atma töreninde konuştu Açıklaması

DOĞRU Tümen Umumi Başkanvekili Binali Sebep, “Erzincan Yetişek Kültür Vakfı (EKEV), Türkiye’nin bildirme fazla darülfünun öğrencisine burs veren vakfı. Türkiye’bile ayrımsız numaradır, bununla gurur duyabiliriz. Bunu Erzincan ve Erzincanlılar başarmıştır.” dedi.

Saika, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Vakfı ve EKEV desteği ile 13 Gücük Ay Caddesi’nde projelendirilen ve geliriyle ildeki üniversite öğrencilerine burs imkanı verecek, kestirmece 240 milyon liralık maliyetindeki Hayat Merkezi’nde çalışmaları inceledi.

Daha sonraları Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen Erzincan Yaşam Merkezi esas atma törenine katılan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde Erzincan’a bire bir değil, onlarca, yüzlerce eseri kazandırmanın bahtiyarlık ve huzurunu yaşadıklarını söyledi.

Utku Haftası dolayısıyla Erzincan Valiliği ve Erzincan Belediyesinin düzenlediği şölen ve etkinlikler kapsamında, hemşehrileriyle benzeri arada bulunmaktan bahtiyar olduğunu belirten Saika, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Temelini atacağımız Erzincan Yaşam Merkezimiz hep 20 bin 700 metrekarelik, meydan altında 3, meydan üstünde üstelik 4 kalpsiz olan bina. Çabukça yapımı bitmeme eden Kent Hastanesinin yanı sıra olacak. Şehir Hastanemiz gelecek sene yaz aylarında inşallah açılacak. Yetiştirebilirsek Dirim Merkezi ile ikisinin açılışını yapacağız. Erzincan’a adamakıllı hayır olsun.”

“Üniversitemiz gelişirse şehrimiz gelişir”

Sebep, Erzincan Binali Sebep Üniversitesinin kurulduğundan bugüne değme sene geliştiğini ve 25 binin üstünde öğrenciye ulaştığını anlatım ederek şöyle konuştu:

“Üniversitemizle ilgilendiren sloganımız, ‘Anadolu’da tıpkı acun üniversitesi olmak.’ Erzincan elbette bunu başarır. Zira üniversitemiz gelişirse şehrimiz gelişir, şehir gelişirse hemşehrilerimizin hedefleri, beklentileri karşılanır ve ülkemiz gelişir. Onun amacıyla hayat merkezi Erzincan’ın eseri olacak. Burası tek şahsın, kimsenin yeri değildir. Erzincan Hayat Merkezine tek şekilde benzeri kuruş devletten kaynak kullanılmayacak, ağız ağıza Erzincan’a umu veren, Erzincan sevdalısı EKEV ve Erzincan Binali Sebep Üniversitesi Vakfının eş çalışmalarıyla gerçekleştirilecek. Yani 240 milyonluk bu yatırımı Erzincanlı hayırseverlerimiz, vakıflarımızın mütevelli heyetinde bulunan üyelerimiz, öncelikle Erzincanlı aksiyon adamları aracılığıyla karşılanacak.”

Yıldırım, söz konusu merkeze cömertçe ihsan yapan ve destek veren hep hayırseverler ile Erzincan Valisi Mehmet Hırsızlık’a, Şehremini Bekir Aksun’a, Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akış Levent’e, DOĞRU Öğür Erzincan milletvekillerine ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcilerine teşekkürname etti.

Yaşam merkezinden elde edilecek gelirle, üniversite okuyan öğrencilere ve akademisyenlere destek verileceğini vurgulayan Saika, “Erzincan Hayat Merkezi ömre bedel ve güzel aksiyon, Erzincan’ın geleceği için yapılması müstelzim gelişim. Burada emeği sabık bir nice kardeşimiz var, üniversitemiz, üniversite rektörümüz ve mesai arkadaşları ve EKEV Başkanı Merbut Ağca var. EKEV Türkiye’nin arz fazla üniversite öğrencisine burs veren vakfı. Türkiye’dahi ayrımsız numaradır, bununla kurum duyabiliriz. Bunu Erzincan ve Erzincanlılar başarmıştır.” ifadelerini kullandı.

Konuşmalar ve okunan duanın arkası sıra Sebep ve beraberindekiler, butonlara basarak yaşam merkezinin temelini attı.

Törene, Sebep’ın eşi Semiha Saika’ın yanı sıra Ilbay Mehmet Çalınmış, Belediye Reisi Bekir Aksun, 3. Cıvıl Cıvıl Komutanı Tümgeneral Müşkül Türkgenci, SELIM Fırka Erzincan milletvekilleri Süleyman Karaman ve Belgit Şarap, SELIM Tümen İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, MHP İl Başkanı Salih Aksu, kaymakamlar ve ilçe uray başkanları, gurur müdürleri, sivil topluluk kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Törenin arkası sıra sanatkâr Gaye Kekilli, Utku Şöleni kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda dinleti verdi.Share: