Edirne Selimiye Camii’nde yenileme çalışmaları sürüyor

Edirne Selimiye Camii’nde restorasyon çalışmaları sürüyor

EDİRNE – Edirne’de 1568 yılında Mimar Sinan’ın 90 yaşındayken yapımına başladığı ve 7 yıl süren çalışmaların ardından 1575 yılında ibadete açılan Selimiye Camii’nde restorasyon çalışmaları sürüyor.

Yaklaşık 40 kamer sürecek yenileme çalışmaları süresince cami ibadete ve ziyarete küşade olacak. Caminin kadeh ve ahşap pencereleri tamamen yenilenecek, çeşit işlerindeki bozulmalar üstelik yenileme çalışmalarıyla giderilecek.

Yüklenici firmanın ihaleyi kazanmasının peşi sıra geçtiğimiz aylarda yenileme çalışmalarına başlanan Selimiye Camii’nde, kalem işlerindeki bozulmalar restore edildi. Benzeri sair yandan da minarelerde koyu restorasyon çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Minarelere kurulan iskelelerde, işçiler yenileme çalışmalarını tarihi yapının aslına makul şekilde gerçekleştiriyor. Kubbeler, minareler, kapılar, çeşit işçiliği gibi bir nice alanda icraat devam ediyor. Birlik imalat ve yenileme çalışmaları aslına akla yatkın yapılıyor.

İhtişamıyla ziyaretçilerin beğenisini toplayan ve şehre giriş yapıldığında rastgele taraftan görülen 447 almanak Selimiye Camii, restorasyonunun tamamlanmasıyla yer birkaç 100 sene elan, akva, hararetli ve çalışkan şekilde ziyaretçilere kendisini gösterecek.

Edirne’de mevcut tarihi yerleri müracaat etmek amacıyla kent dışından geldiğini belirten Hasan Çıpa, tarihi eserlere sahip çıkılmasının çok bahtiyarlık verici olduğunu belirtti. Aynı eksantrik yurttaş Kamil Karaatlı dahi, yenileme çalışmalarının kültürel namına çok mehabetli olduğunu vurguladı. Karaatlı, Yenileme çalışmalarıyla alay malay çok ayrıntılı süre henüz ziyaretçi ağırlanacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

İlhan Yirmibeşler ise restorasyon çalışmalarını özlemle beklediklerini ve mutluluk duyduklarını anlattı.Share: