Edirne’de Yıkılan Okulun Yerine Park Yeri Yapıldı

Edirne’da yıkılan Gazi İlköğretim Okulu’nun hesabına Selimiye Otoparkı yapıldı. İl Umumi Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, “Tığ İl Özel İdaresi’ne yapılan tahsisi Edirne’nin kanayan yarası durumunda kâin park sorunu bire bir nebze hal bulabilmek namına Edirne’mize mevrut volta otobüslerini konaklayabileceği düzlük bulunmaması dolayısıyla yaptığımız icraat neticesinde Gazi İlköğretim Okulu’nun alanını otoparka dönüştürmesini kararını aldık” dedi.

Çok sayıda yerel ve ecnebi turistin geldiği Edirne’da, araba ve cevelan otobüslerinin park edeceği Selimiye Otoparkının yapımı tamamlandı. Depreme çürük gerekçesiyle yadımlama kararı tahminî 10 sene geçmiş sâdır geçen sene ise yıkımı gerçekleşen Gazi İlköğretim Okulu, Selimiye Otoparkı oldu. Kentteki ara sıra sivil cemiyet kuruluşları yıkılan okulun yerine yeniden ekol yapılmasını isterken, yıkılan okulun namına otopark yapılması uygun görüldü. Otoparkın işletmeciliği İl Özel İdaresine verilirken otoparkın karşılık tarifesi bile muhtemelen oldu. Bire Bir saat müddet içerisinde otomobillerden 10 TL, minibüslerden 15 TL, karavan, otobüs ve kamyonetlerden ise 55 TL ücret alınacak.

İl Umumi Divan Başkanı Mehmet Eski yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bildiğiniz için kestirmece 10 sene eski azıcık dilimi içerisinde buraya dahi yapılan tıpkı tetkik ve incelemeler neticesinde depreme metanetsizlik raporu tutuldu. Değişmeyen verildi ve bununla ilişkin geçersiz binalar statüsüne alınarak bu kavuşum yıkımı gerçekleştirildi. Milli Emlak’a ilişik olan benzeri düz elan sonraları dönemin valisi marifetiyle yer özel dümen tahsisi yapıldı. Tığ İl Özel İdaresine yapılan tahsisi Edirne’nin kanayan yarası yerinde mevcut otopark sorunu benzeri nebze çözüm bulabilmek namına Edirne’mize gelen cevelan otobüslerini konaklayabileceği yer bulunmaması zımnında yaptığımız icraat neticesinde Gazi İlköğretim Okulu’nun alanını otoparka dönüştürmesini kararını aldık. Bununla ait İl Genel Meclisi’mizde işletme kurulmasıyla ilgili kararlar makbuz. Bu kararlarla birlikte sabık kamer içerisinde de sayın valimize otoparkın yapılması ve park yeri ücretlerinin belirlenmesiyle ilgili birlikte bitirme verildi. Bütün hazırlıklarımız ve çalışmalarımız şu zaman Gazi İlköğretim Okulu’nun bulunduğu alanda park namına bulunduğu alanda çalışmalarımız bitti. Kasaba düzenlemesi, otoparkın asfalt atımı bitirildi.”

Otoparkın Eylül ayının önceki haftalarında de vatandaşların hizmetine sunulacağını nâkil Esbak, “Meydan projesinin olmasıyla gelişigüzel orada biliyorsunuz, alanlar kapatıldı. Otoparkla ilişkin sevgili vardı burasını Eylül ayının önceki haftasında faaliyete geçirdiğimizde Selimiye’ye gelen dolaşma otobüslerinin arz mümasil yerde konaklamalarına dahi imkan vermiş olacağız” diye niteleyerek konuştu.Share: