Elazığlı Esnaftan İllerin Tanıtım Günlerinin Kısıtlanmasına Tepki

Elazığlı esnaf, CHP Elazığ Saylav Gürsel Erol’a sıkıntılarını anlatırken; illerin tanıtım günlerinin İçişleri Bakanlığı genelgesiyle yasaklanmasına tepki gösterdi. Tarihi Sadık Çarşı Esnaf Derneği Başkanı Hâkim Egemenlik, “Uray Başkanımız değil ama valiliğimize 4 posta toplum örgütü namına ziyaret talebimiz olmasına rağmen makama çağrılmadık” diye niteleyerek Erol’a ilgisinden ortalık teşekkür etti.

CHP Elazığ Saylav Gürsel Erol, Elazığ’birlikte esnaf ile ayrımsız araya geldi. Elazığlı esnaf Dünya Sesli, eski yıllarda düzenledikleri tanıtım günleri etkinlikleriyle deprem ve pandemi zımnında oluşan yaralarını sardıklarını, fakat bu yıl İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle lansman günleri adı altındaki etkinliklerin yasaklandığını söyledi. Tanıtım günlerinin Elazığ’ın tanıtımı ve esnafın aksiyon yapması üzere çok cesim olduğuna dikkat çekici Sesli, şunları söyledi:

“81 ilde, hatta dikkat ederseniz son zamanlarda Eskişehir’deki dinleti projelerin iptali veyahut da yayınlanan İçişleri’nin genelgesinde toplumun şişko tıpkı şekilde, imdi şuurlu mi bilinçsiz mi tabii kulislerden aldığımız haberler; topluluklar yasaklanmaya başlandı.  Bu hangi kadar etik bilimi tartışılır. Bu sebeple dahi gelen talimatlarda valiliklere 81 ilin valiliklerine iletilen direktiflerde ‘lansman günleri’ başlığı altında buranın altını kırmızı kalemle çiziyorum. Hele CHP’li belediyelerin olduğu noktalarda; Maltepe Sahili, Yenikapı sahil yahut üstelik Ankara’dahi Atatürk Kültür Merkezi olsun, bu tür noktalarda mahsus girişimler, engellemeler var. Bu siyasi mi ayrıksı ayrımsız şey mi bilmiyorum. Tığ birlikte bu topun içine girdik. Öyle aynı döneme balya geldik, seçme var sanırım kontrollü bire bir şekilde hükümet yetişmek istiyor. Amma tığ bunu aştık. Elazığ ‘tanıtım günleri’ başlığı altında değil birlikte Elazığ Yöresel Ürünler Fuarı başlığıyla ilerleyeceğiz.

“KÖFTEMİZ İÇİN PÖÇÜK OLUŞTU”

Güzeşte yıl Maltepe’bile sonuç yılların rekorunu kırdık ama Hatay’ı geçemedik. Tığ 44 bin kişiyi ağırladık. Sabık yıl turnikelerden 44 bin can geçti Hatay’dan. Bilahare ikinci olduk. Maltepe sahilinde boşluk ayında de sonuç dönem baran yediğimiz halde elden salçalı köftemiz amacıyla bile 100 metre kuyruklar oluştu. Yine İzmir’da yekpare illeri solladık. Bu hepimizin başarısı. İzmir’dahi üstelik 63 bin kişiyi ağırladık. Bu de haddinden fazla vahim ayrımsız miktar. Tabiatıyla evvelden Elazığ’dan yedi tırla çıkıyorduk, 10 tırla çıkıyorduk. 10 volta gitse yedi tır köylü geliyordu, esnaf malını satamıyordu. Çünkü yabancı organizatörler işin içindeydi. Benzeri Karadenizli Elazığ günlerini planlıyordu. Bir Elazığlı gidip de Trabzon’bile planlaması üzere benzeri madde. Bittabi biz bunu kestik. Çıktı bulunmayan ve muvaffakiyet meydana imdi.”

“BU DURUMA BİR FORMÜL BULACAĞIZ”

Tanıtım günlerinin bire bir partinin etkinliği olmadığını belirten Gürsel Erol, şunları söyledi:

“Eş değerlerde buluşabilmeliyiz. Bunu neden anlatıyorum şu Elazığ tanıtım günleri fuarında bizim ortak değerlerde buluşabilmemizin aynı şeyi olmalı. Burada benzeri partinin etkinliği, ayrımsız politik bellek, siyasal menfaat, siyasi ayrımcılık yerine bu şehrin tanıtımı. Yani bu şehrin tanıtımı ile ait A Parti B Partisi olur. Ben bunu ilimizin valisi ile görüşeceğim. İlimizin valisinin mehabet adamlığı geleneği var. Bunu bittabi yöntem edebiliriz, hangi yapabiliriz? İlimizin valisinden üstelik bunu irade edeceğim. Uray başkanımız birlikte bu konularda aslında sonuç paye sorumlu ve mantık davranan birisiydi bugüne büyüklüğünde. Bilcümle fuarlara katılan ve bindi veren tıpkısı arkadaşımızdı, uray başkanımızla bile görüşeceğim. SELIM Partili gayrı 4 saylav arkadaşımıza da görüşeceğiz. Bu sorunun çözümü ile ilişik esnafa zahir yardım elbet destek verebiliriz? Birlikte ne yapabiliriz? Yani bizim eğer bu etkinliklere gelmemizden ihvan tasalı ediyorsa tığ gelmeyiz, çiçek göndeririz. Şanlı olan esnafımızın oradaki bu işlerle beklentileri karşılayabilmek, sizi oralarda yer iyi şekilde misafir edebilmek, ağırlayabilmek. Gayrı mebus arkadaşlarımız bu işe bindi ita düşüncesinde değilse sizler bize belediyelerinizin imkanlarını Ankara, İstanbul, İzmir belediyeleri imkanı sunarak bu işi yaparız diyorsanız ego burada bilcümle imkanları sizin üzere seferber ederim. Kâfi kim Elazığ’a bire bir katkımız olsun, aynı desteğimiz olsun. Sizlerin dahi bizi uyarabileceği destek isteyebilecek konular varsa sizi dinleriz.”

“AK PARTİ AKADEMİ MEZUNUYUM AMA NAZIMIZ SİZE GEÇTİ”

Gürsel Erol’a teşekkürname fail Elazığ lokal ürünlerinin merkezi muazzez Tarihi Sınırlı Çarşı Esnaf Derneği Başkanı Hâkim Buyruk, “Uray Başkanımız değil amma valiliğimize 4 kere dernek yerine görüşme talebimiz olmasına karşın makama çağrılmadık. Benzeri sitemimiz ona. İkinci sitemimiz da siyasilerin ara sıra esnaflarla budaklı olması. Tanrı razı olsun. Bu derinti dünya daha ilk 5-6 konuda sizin aracılığınızla, sayenizde çözdük. Ben Ak Fırka yöntem yüksekokul mezunu yerine biri namına esasen nazımızın geçtiği yaşama siz oldunuz” dedi.Share: