Enflüanza salgını yayıldı, veliler çocuklarını okula göndermekte bozuk ağıl geldi

Grip salgını yayıldı, veliler çocuklarını okula göndermekte erinçsiz arkaç geldi

Bolu Valisi Kılıç:

“6 bin öğrencimizin okullarına gitmediğini tespit ettik”

BOLU – Şita mevsimi ile birlikte artım gösteren enflüanza salgınında hastaneler adeta doldu taştı. Bolu’üstelik birlikte yayılan salgın neticesinde veliler çocuklarını okula göndermekte karmakarışık hale geldi. Konuya ilgili izah özne Bolu Valisi Erkan Kılıç, “Milli Terbiye Bakanlığına bağlı kurumlarda eğitim bilimi gören 6 bin öğrencimizin okullarına gitmediğini tespit ettik” dedi.

Şita aylarının gelmesiyle birlikte Bolu’de hususi ve büyüklük hastaneleri enflüanza, öksürük ile boğaz ağrısı çekici hastalarla dolarken, bunların çoğunun çocuk züğürt olduğu görüldü. Velilerin ise hastalığın okullardan yayıldığı düşüncesiyle çocuklarını okula göndermekte rahatsızlık yaşadıkları öğrenildi. Bahis ile dayalı izah eden Bolu Valisi Erkan Kılıç, şehirde 6 bin öğrencinin okula gitmediğini, İl Sağlık Müdürü ve İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü ile yaptığı değerlendirmeler doğrultusunda salgının normal bir grip olduğunu ve yüzde 10 oranında azalma gösterdiğini aktardı.

“Velilerden sıkça bize okulların dinlence edilmesi noktasında talepler geliyor”

Okulların tatil edilmesi hususunda taleplerin geldiğini aktaran Vali Kılıç, “Umumi anlamda doğrusu şita sezonuna girdiğimiz için hava değişimi var, havalar soğuyor. Griple ilgili artışlar kesiksiz beklenen tıpkı husus. İlimizde dahi bu noktada tıpkı artma var. Amma bu artış da azalışa dönmeye başladı. Okullardan bittabi öğrencilerden, velilerden sık sık bize okulların tatil edilmesi noktasında talepler geliyor. Bu noktada Esenlik Müdürlüğüyle, Milli Eğitim Müdürlüğüyle yapmış olduğumuz değerlendirmelerde şu aşamada okulların dinlence edilmesinin haddinden fazla akla yatkın olmadığını, hakeza çokça okkalı anlamda benzeri salgının olmadığını, bu konuda beraberce bire bir yorum yaptık” dedi.

“Okula gelmeyen 6 bin civarında mektepli var”

6 bin öğrencinin okula gitmediğini nâkil Vali Kılıç, “Aynı birlikte bu griple müteallik biliyorsunuz bunun tıpkı geçişi, kısaca benzeri hafta, on gün ayrımsız tatil gerekir. Yani bununla ilgilendiren olarak. Bu da detaylı tıpkı süre. Eğitimi de çok hırçın etkileyecek aynı boyut. Bu dönemlerde doğrusu okullara griple, bu kalem hastalıklarla gelmeyen öğrenciler sonsuz evet. Bizde kestirmece 47-48 bin öğrencimiz var Milli Terbiye Bakanlığına kapalı okullarda. Burada üstelik okula gelmeyen 6 bin civarında tıpkı mektepli var. Bunların bazılarınr veliler işte hazırlık gayeli göndermiyor, bazıları enflüanza olmuş. Bunun bile okulların kapatılmasını, eğitime meydanlık vermeyi gerektirir bire bir ölçü olmadığını düşünüyoruz. Çocukların eğitimi bile önemli” diye konuştu.

“Eğitime bitmeme etmeyi düşünüyoruz”

Ilbay Erkan Tığ, “Okulları kapattığın ahit kâh aileler eşli kendisine çalışıyorlar. Bu çocukların aynı zamanda evde bakım ihtiyacı da oluyor. Bu nöbet müteharrik kişiler aha izin durumu, değişik şeyler oluyor. O yönden dahi ayrı benzeri gravite oluyor. Elbette tığ bunu düşünmüyoruz amma şu noktada bundan sonra dediğimiz kadar çokça gösterişli benzeri molekül bulunmayan. Bu dönemlerde kesiksiz bu makule vakalar evet. Eğitime bitmeme etmeyi düşünüyoruz. Tedbir anlamında peçe yazmak isteyen kollar, semptomları gösteren dallar takabilir” şeklinde konuştu.

Share: