Erdoğan: “Bu Ülkenin 85 Milyon Vatandaşının Hacısı Hocası üstelik Birinci Sınıf, Tıpkısı Türe ve İmkanlara Topluluk, Hiçbirinden Asla Vazgeçmeyeceğimiz Seçkin…

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Nevşehir’de; Hacı Bektaş Ege’nin 751. ahiret yolculuğu yıldönümü zımnında düzenlenen anma töreninde; “Bu ülkenin 85 milyon vatandaşının kâffesi birlikte Türkiye Cumhuriyeti devletinin nitelikli, aynı adalet ve imkanlara cemaat, hiçbirinden asla vazgeçmeyeceğimiz mümtaz fertleridir” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Hacı Bektaş Ege’nin 751. ahiret yolculuğu yıldönümü vesilesiyle Nevşehir’bile yapılan anma törenine katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

“HACI BEKTAŞ VELİ İRFANI ZAMAN DAHI YOLUMUZU AYDINLATMAYI SÜRDÜRÜYOR”

“Hz. Hünkar’ın yaşadığı ve memat ettiği toprakların bereketini, feyzini paylaşarak bu görelik, sulh, kardeşlik ve sevgi kapısında sizlerle gelişigüzel durmanın memnuniyeti içindeyim. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin diyorum. Bundan 751 yıl önce hakka giden Hacı Bektaş Veli hazretleri ilkin girmek üzere, bu toprakları imanları ile yoğurarak Anadolu’yu vatanımız haline getiren tamam alpleri, erenleri, heves sultanları rahmetle anıyorum.

Ahmet Yesevi Ocağı’ndan başlayıp Kafkaslara ve Anadolu’ya oradan Balkanlara ve dünyanın dört bir yanına yayılan Hacı Bektaş Ege irfanı bugün birlikte yolumuzu aydınlatmayı sürdürüyor.

Milletimiz genişlik sıkıntılı dönemlerinde üstelik beher kapının imanla, tövbeyle, edeple başlayan makamlarını hayatlarında yaşatarak aşmayı başarmış, maddesel ve manevi kurtuluşa ermiştir. Moğol istilasından Çanakkale Savaşı’na, Milli Mücadele’den akıbet 40 yılımıza damgasını vuran terörle mücadeleye büyüklüğünde maruz kaldığımız tamam hayati sınamaları bu inanç ve azimle geride bıraktığımıza inanıyorum.

Vefatının 750. yıl dönümü vesilesiyle, 2021 yılını UNESCO ile gelişigüzel bilcümle dünyada Hacı Bektaş Yılı kendisine değerlendirdik. Hz. Hünkar’ın ‘Gelin canlar, bir olalım’ çağrısını dünyanın dört bir birlikte düzenlediğimiz etkinliklerle parçalanmamış insanlıkla paylaştık.

“BAKANLIKLARIMIZIN BERABERINDE BİR ÇALIŞMA YAPIYOR”

Geçtiğimiz günlerde, Muharrem orucu vesilesiyle Ankara’bile Hüseyin Gazi Vakfı Türbesi’nde canlarla benzeri araya gelip, hem Kerbela şehitlerimizi rahmetle elgin ettik, hem bile gönülden tıpkısı sevgi gerçekleştirdik. Tıpkı süredir İçişleri ve Firez Bakanlıklarımızın koordinasyonlarıyla milli angajman ve kardeşlik çalışmaları yürütüyoruz. Ülkemizdeki bin 585 cemevinin tamamı ülfet edilerek Alevi-Bektaşi vatandaşlarımızın toplam 8 bin 740 talebi belirlendi. Bu taleplerin 5 bin 600’ü hemencek karşılandı. Değişik taleplerle ilgili olarak İçişleri, Kültür ve Türe Bakanlarımız müşterek aynı düzentileme yapıyor, bu üstelik yakında neticelenecektir.

“BU ÜLKENİN 85 MİLYON VATANDAŞININ TAMAMI, HİÇBİRİNDEN KATIYEN VAZGEÇMEYECEĞİMİZ MÜMTAZ FERTLERİDİR”

Antrparantez, değişik illerimizde temeli atılan ve yapımı tamamlanan 8 cemevi ile ilgilendiren toplu ayrımsız töreni da yakında gerçekleştireceğiz. Hep söylediğimiz üzere, bu ülkenin 85 milyon vatandaşının tümü de Türkiye Cumhuriyeti devletinin kaliteli tıpkı adalet ve imkanlara cemaat hiçbirinden katiyen vazgeçmeyeceğimiz seçkin fertleridir. Anadolu’daki bin almanak varlığımızı bibi hazmedemeyenlerin herhangi bir çağ olduğu kabilinden, zaman de milletimiz arasında mübayenet tohumları ekerek, vatanımızı bölme niyetleri tabii vardır. Bunun için anlayış ve haslet farklılıklarını körüklemekten, köken ve ideolojik kamplaşma fitnelerine kadar her makule gayreti gösteriyorlar. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi ihya yönünde attığımız sunma süfli bir adıma bile dayanma edemeyenlerin aslında neyi amaçladıklarını, sufleyi nereden aldıklarını gayet mebzul biliyoruz. Özellikle birtakım Avrupa devletlerinin ülkemizdeki seçkin uyuşma gibi, Alevi-Bektaşi vatandaşlarımız üzerinde oynamaya çalıştıkları kirli oyunu sizlerin de gördüğüne inanıyorum. Alevi-Bektaşi toplumunu İslam’dan kopartmaya fiilen atılmış evvel adımın devamı insanlarımızı birbirine düşman girmek olacaktır. Filhakika bu yönde sergilenen güçlü çokça oyunun ve provokasyonun örneklerini temas dolaşma izleme ediyoruz. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, müştereklerimize henüz pinti cemaat çıkarak, bu sinsi ve çetin oyunu bilcümle alay malay bozacağız.”Share: