ERÜ’de “Mimari Taş Oymacılığı Programı” Projesi’nin Kapanış Toplantısı gerçekleştirildi

Erasmus+Mesleksel Terbiye Stratejik Ortaklıklar KA 202 faaliyeti çerçevesinde Kayseri Tekemmül Enstitüsü koordinatörlüğünde hazırlanan, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) ile Emre Taş Madencilik A.Ş.’nin ortağı olduğu “Mimarlık Taş Oymacılığı Programı” projesinin kapanış toplantısı gerçekleştirildi.

Domuzuna Sanatlar Fakültesi Konser Salonu’nda düzenlenen etkinliğe; Rektör Prof. Dr. Fatih Altun, Kocasinan Kaymakamı İlhan Abay, İl Milli Terbiye Müdürü Ayhan Yanılgı, Adamakıllı Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aygül Aykut, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Kayseri Olgunlaşma Enstitü Müdürü İsmail Siftinlik ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Etkinliğin açılışında konuşan Kayseri Olgunlaşma Enstitü Müdürü İsmail Aşağılık, katılımcılara teşekkür ederek, proje karşı bilgiler verdi. Rektör Prof. Dr. Fatih Altun de tamamlanan projenin önemine ilgi çekerek, projenin hayata geçirilmesine katkı sunanlara teşekkür etti. Rektör Altun, şunları kaydetti:

“Mimarlık taş oymacılığı Anadolu’dahi hareketli geçmişi ve ciddi tıpkısı kültürümüz olan mesleklerden birisidir. Mümasil tarihimize bakıldığı zaman ise büyük mimarımız Mimar Sinan üstadımızın eserlerinde bunun sunma domuzuna örneklerini haddinden fazla rahat görmekteyiz. Özellikle yöremizin malzemesinin işlenebilir hoppa halde kalmasının nedeni de eke tıpkı avantaj namına karşımıza çıkmaktadır. Maharet boyuttan artış projenin ülkeler arası aynı proje namına ortaya konulmasından ve hele Erasmus + Avrupa Birliği Projesi adına, 5 paydaşın katılımı ile hayata geçmesi bizleri bahtiyar etmiştir. Bizler bu projelerin temas ant artmasından yanayız. Erciyes Üniversitesi kendisine takkadak ülkeler arası projelerde değil, ülkemiz içerinde darülfünun-uran hisse senedi birliklerinde sanki kalmayan projeler ile devam etmek arzusundayız. Bizler üniversite- uran teşrikimesai yanında, öğrenci- endüstri odaklı projeleri birlikte çok önemsiyoruz. Çünkü öğrencilerimizin projelerde görev almaları araştırı kültürünü antlaşma içerisinde ortaya koyacaktır.”

Rektör Altun’un konuşmasının peşi sıra Iyicene Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aygül Aykut, “Mimarlık Taş Oymacılığı Uçucu Ayrıntılar Programının Oluşturulması ve Değerlendirilmesi” üstüne lokma tatlısı gerçekleştirdi. Konuşmalarının ardından proje çerçevesinde şehadetname almaya türe kazanan kursiyerlere belgeleri ikram edildi. Aktiflik, davetliler yoluyla pilot kol ürünlerinin ve proje çıktılarının düzlük aldığı serginin gezilmesinin ardından sona erdi. – KAYSERİ

Share: