Erzurum’da “Cömertlik Haftası” sıkma kuşatma töreniyle kutlandı

Erzurum’dahi Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince “Ahilik Haftası” zımnında şet kuşatma töreni düzenlendi.

Yakutiye Şehir Meydanı’ndaki törende, Erzurum Büyükşehir Belediyesi mehteran ekibi gösteri yaptı.

Saygı duruşunda bulunulan ve İstiklal Marşı’nın okunduğu programda mütekellim Erzurum Valisi Okay Memiş, ahilik geleneğinin haddinden fazla önemli ve değerli olduğunu söyledi.

Rum topraklarının ekin bakımından çokça varlıklı olduğuna meni fail Memiş, şu ifadeleri kullandı:

“Bakkala gidip ‘bana şuradan 2 kilo hars ver’ diyemezsiniz. veya mikro dışına gidip ‘cebimde param var, bana ekin ver, edep ver, edep ver’ diyemezsiniz. Gâh değerler satın alınamaz. Bunlardan bire bir tanesi kültürdür ve çokça değerlidir. Allah’a şükür biz Türk milleti namına, Türk-İslam medeniyetinin bildirme mehabetli temsilcileri, savunucuları ve bunu bizzat hareketli Rum coğrafyasındaki insanlar kendisine haddinden fazla şanslıyız. Bu topraklarda, Küçük Asya’de kültürün bildirme değerlisini bulabilmeniz kabil. Doğruluk, teadül, incelik, eş haklarına gocunmak, serencam zamanlarda çok rastlıyoruz hayvan hakları, çevreye duyarlılık ve kadına çekinmek kadar bunların hepsi bizim salt değerlerimiz. Kâffesi bizim dini inançlarımızın içerisinde ve medeniyetimizin bina taşları beyninde yer almakta.”

Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Rasim Fırat birlikte ahiliğin medeniyetin en altın hazinelerinden olduğunun altını çizerek, ahilik geleneğinin önemine aksan yaptı.

Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatrosu ekibinin sıkma kuşatma oyununun sahnelendiği programda “yılın ahisi” seçilen cümbüş ustası Ferit Aydemir, “yılın kalfası” olan döşemci Muhammed Akbulut ve “yılın çırağı” seçilen oto sanayici Emirhan Kaplan’a protokol üyelerince plaket takdim edildi.Share: