Erzurum’da iz liseli öğrenciler Finlandiya’da susturucu tarh stajı yaptı

Erzurum’bile patika liseli öğrenciler, Finlandiya’birlikte susturucu gazlarının çevreye zararı, susturucu tart sistemleri ve ölçümü üzerine staj yaparak “Europass” belgesi aldı.

Atatürk Mesleki ve Ustalık Rum Lisesi “Motorlu Dil Teknolojileri” bölümünde terbiye gören 12 öğrenci, bir müddet evvel öğretmenleri Mustafa Rençper’nin Erasmus+Projesi kapsamında hazırladığı “Susturucu Sistemleri Stajı” üzere Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye gitti.

Burada 3 hafta staj özne öğrenciler, egzoz gazlarının çevreye zararlarının birlikte susturucu tarh sistemleri ve ölçümündeki son teknolojik gelişmeleri öğrenip staj böylelikle “Europass” belgesi sahibi oldu.

Proje kapsamında Çiftçi ile 2 hoca birlikte 1 haftalık işbaşı gözlemi amacıyla Helsinki’bile bulundu.

Staj sonrası kente dönen öğrencilere sertifikalarını, Yakutiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Evren Kıvanma, Ekol Müdürü Osman Duayen ile Proje Koordinatörü Mustafa Rençper ve çağ şefi Necati Aygün verdi.

Kıvanç, AA muhabirine, Atatürk Mesleki ve Beceri Anadolu Lisesinin Mili Eğitim Bilimi Bakanlığının patika liseleri için belirlediği hedefler doğrultusunda kendisini güncellemeye devam ettiğini söyledi.

Dikici’nin öğrencilerine çağın gerektirdiği becerileri vermek ve onlara anlayış olması amacıyla domuzuna benzeri projeye imza attığını anlatan Kıvanç, şu ifadeleri kullandı:

“Meslek lisemiz bünyesinde motorlu taşıtlar teknolojisi alanında ar-ge merkezi kuruldu, bu biçim dünyadaki gelişmeleri birebir takip yazar uyguluyor ve bu anlamda çocuklarımızın, okulumuzun ve ülkemizin geleceği üzere kalifiye ara elaman pekiştirmek üzere hedef yüklendi, çalışmalar bitmeme ediyor. Bunun uzantısı olarak çocuklarımızı Filandiya’dahi 3 hafta staja gönderdik.”

Övünme, projeye bindi verenlere teşekkür ederek, öğrencilere meslek ve eğitim hayatında başarı diledi.

“Öğrenciler staj yardımıyla susturucu emisyonu ve ölçümüyle ilişik Avrupa’daki serencam gelişmeleri öğrendi”

Maraba üstelik projeye Türkiye Ulusal Ajansınca bağış sağlandığını belirterek, “12 öğrencimiz 6’şarlı gruplar halinde Helsinki’bile susturucu gazlarının çevreye verdiği zararlar, egzoz emisyon ölçümüyle ilgilendiren mütenevvi yerlerde 3 hafta staj yaptı. Öğrenciler staj sayesinde egzoz emisyonu ve ölçümüyle ilişik Avrupa’daki serencam gelişmeleri öğrendi.” diye niteleyerek konuştu.

Öğrencilerin staj boyunca kebir birikim kazandıklarını tabir fail Çiftçi, kocaoğlan zamanda öğrencilerin araçların susturucu ve tart ölçümü ve mevkut bakımlarıyla aksaklık tamirleri üzere konularda da eğitim aldıklarını aktardı.

“Staj çokça faydalı oldu ve bize çokça öz kattı”

Staj fail 12’nci dershane öğrencisi Doğukan Petek üstelik daraç dışında staj gördükleri amacıyla bahtiyar olduklarını dile getirerek, “Egzozdan gelen gazların derece ölçümleri ve çevreye zararları, hizmet ve uygulama konularında yaptığımız staj çokça yararlı oldu, bize çok madde kattı. Oradaki aksiyon şartları, egzoz çıkarma üzerine neler yapıldığı ve gelişim deneyimlerini gözlemledik. Öğretmenlerimize ve yöneticilerimize teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Share: