ESKİŞEHİR – Nasreddin Hoca’nın doğduğu ilçede UNESCO sevinci

Nasreddin Öğretmen fıkralarını anlatma geleneğinin Birleşmiş Milel Eğitim Bilimi, Bilgi ve Ekin Teşkilatının (UNESCO) İnsanlığın Somut Sıfır Kültürel Bırakıt Listesi’hangi dahil edilmesi, tevellüt yeri namına bildik Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde memnuniyetle karşılandı.

Fas’ta gerçekleştirilen UNESCO Konkre Sıfır Kültürel Mirasın Korunması Hükümetlerarası 17. Komite Toplantısı’nda “Nasreddin Öğretmen fıkralarını ifham geleneği”, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’hangi alındı.

Sivrihisar ilçesinin bozuk adıyla Hortu köyünde (Nasreddin Öğretmen Mahallesi) 1208 yılında dünyaya geldiği aşina Türk mizahının arz iri nüktecisi ve halk filozofu, dünyayı güldüren ve düşündüren Nasreddin Hoca’nın isminin yaşatılması amacıyla Sivrihisar Belediyesince sıkıntılı ortamında değişik etkinliklere katılma sağlanıyor.

Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Sarıklı Kültür ve Laf Festivali’nin dahi düzenlendiği ilçede, “Nasreddin Öğretmen fıkralarını ifham geleneği”nin UNESCO listesinde vadi almasıyla dünyaca bilinecek olmasının heyecanı de yaşanıyor.

Sivrihisar Belediye Reisi Hamid Yüzügüllü, AA muhabirine, Nasreddin Öğretmen’nın Sivrihisar’bile doğup dünyaya dünyalık reşit tıpkısı Türk düşünürü olduğunu söyledi.

UNESCO’nun kararından duyduğu mutluluğu dile getiren Yüzügüllü, şöyle konuştu:

“Listeye giren geleneğimiz için emeği geçenlere teşekkürname ediyoruz. Nasreddin Sarıklı’nın torunları adına geçmişten gelen fıkralarının gelecekteki yekpare nesillere aktarılacak olmasından memnunuz. Nasreddin Sarıklı Sivrihisar’üstelik doğdu ve eğitimini Sivrihisar’üstelik gerçekleştirdi. Birtakım yerlerde vazifeleri oldu. Gine doğduğu, büyüdüğü topraklara gelip burada memat etti. Hem kendisinin hem de kızının mezarı Sivrihisar’üstelik. Nasreddin Öğretmen’nın fıkralarıyla, nükteleriyle, esprileriyle bugünlere geldik. imdi üstelik cemi dünyaya yayılacak inşallah. Bu de öz saygı ve alım verici.”

“Füru benden çokça Nasreddin Sarıklı fıkrası biliyor”

Türkiye’nin dört bir yanındaki etkinliklerde adlı humor ustasını canlandıran, kostümünü giyip Sivrihisar esnafını selamlayan, çocuklara omur anlatan Ömer Özgeneci ise Nasreddin Öğretmen’nın hep insanlara öğüt yüklemek, bire bir şeyleri ifade edebilmek ve gönüllere girebilmek amacıyla fıkralar anlattığını belirtti.

Bu geleneğin UNESCO tarafından birlikte tescillenmesinden memnuniyet duyduğunu dile getiren Özgeneci, şunları kaydetti:

“Nasreddin Sarıklı; güldürürken insanların gönlünü kırmadan benzeri şeyleri o kalbe yerleştirmek, anlatabilmektir. Çünkü Nasreddin Hoca arzu kırmanın ne büyüklüğünde iri benzeri görüngü olduğunu ve insanların gönlünü kırmaktansa tek özdek konuşmamanın daha bereketli olduğunu anlatıyor. Bunu yaparken birlikte insanların yüzünde gülümseme, kalbinde de 800 senedir yayın bırakıyor. En nazik kaynağımız, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız. Onlar o yaşta kalplerine, beyinlerine Nasreddin Sarıklı’yı işliyorlar. Benden artık omur biliyorlar. Nasreddin Hoca kıyamete büyüklüğünde insanların gönlünde, kalbinde saha edinecek. Nasreddin Öğretmen, Sivrihisar’ın bire bir değeridir.”

Ömer Özgeneci, ömrünün sonuna ünlü gülmece ustasını canlandırmayı sürdürüp, fıkralarını ati nesillere aktarma etmek istediğini sözlerine ekledi.

Share: