Eskişehir’de “5. Arsıulusal Degaje ve Alarga Öğrenme Konferansı” başladı

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, “Ülkemizin sahip olduğu e-Ululuk, bizim geliştirdiğimiz vesait, bunların hepsinin entegrasyonu şu anda Türkiye’yi OECD liginde engin eğitimden en haddinden fazla yararlanan biraz mevki arasına soktu.” dedi.

Rum Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim Fakültesinin kuruluşunun 40. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “5. Uluslararası Açık ve Uzaktan Öğrenme Konferansı” (IODL 2022) başladı.

Atatürk Hars ve Konferans Merkezi Öğrenci Merkezi’ndeki açım programında ocumak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra saz dinletisi sunuldu.

Atay, programda yaptığı konuşmada, AÜ’nün uzaktan eğitime köken ayıran, herif kaynağı, mali asıl ayıran tıpkı darülfünun olduğunu söyledi.

Oran olarak “Uzaktan Terbiye Kapısı” kurarak faaliyete geçirdiklerini hatırlatan Atay, “Şu anda sistemde 3,8 milyonu aşkın kamu görevlisi var. 740’ı aşkın amme kurumu şu anda uzaktan eğitim bilimi kapısını etkin namına kullanıyor. Sistemde 2 yıla mümasil devir süresince 6 bin 300’ü aşkın eğitim bilimi faaliyeti gerçekleştirildi.” dedi.

Atay, bu sayede kurumların etkileşiminin kolaylıkla arttığını ve 1,5 yılda 17 bilyon liranın üzerinde mülhak derece ürettiklerini anlattı.

Edirne’den Kars’a kadar beher çalışanın ayrımsız standartta eğitime kavuşabildiğini dile getiren Atay, şöyle bitmeme etti:

“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının karbon ölçümüyle ilgilendiren benzeri uzlaştırıcı var. Onun üzerinden yapılan çalışmaya göre 136 bin titrem karbon emisyonu tutulmuş, bizim bu işleri uzaktan yapmaya başlamamız zımnında. Bu dahi 5 milyon 775 bin 737 kızılçam ağacına denkmiş. Ülkemizin eş olduğu e-Büyüklük, bizim geliştirdiğimiz vesait, bunların hepsinin entegrasyonu şu anda Türkiye’yi OECD liginde uzaktan eğitimden genişlik haddinden fazla yararlanan beş altı mevki arasına soktu. Tığ bunları 3,5 sene kadar güdük bir zaman içerisinde yapabildik. Bunda Küçük Asya Üniversitesinin ve farklı üniversitelerimizin üstelik katkısı iri. Demincek bu haliyle Türkiye’ye bakıldığı antlaşma Türkiye, dünyada sarih yetişek kaynağı üreten 25 ülkeden biri konumunda.”

AÜ Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal ise 1982’birlikte Türkiye’deki yüksek talim hizmetlerini yaygınlaştırmak için örtüsüz ve alarga yetişek etme görevinin üniversitelerine verilmesiyle başladıkları eğitim yolculuklarını zaman 40. yılında 4 kıta ve 39 ülkede var olan ayrımsız dünya üniversitesi kendisine sürdürmenin gerçek gururunu yaşadıklarını vurguladı.

Kovid-19 salgını sonrasında eğitimde dijitalleşme hareketlerinin hızlanmasının, yükseköğretim kurumlarında kemiksiz ve açıktan öğrenme uygulamalarının daha çok saha alacağı tahripkâr aynı değişim ve dönüşüm sürecini başlattığını kaydeden Erdal, “5. Arsıulusal Yalınlık ve Alarga Öğrenme Konferansı arsıulusal ve millî düzeyde ayan ve uzaktan öğrenme ortamlarında yaşanan güncel gelişmelerin ele alınmasına, yaşanan sorunların tartışılmasına ve bu sorunlara dair hal önerileri sunulmasına eli nimetli ayrımsız dayanç kazandıracaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Rektör Erdal, sayısal öğüt platformuyla bireylerin 1000’den çok betik, lokma, özet ve ders videosunun meydan aldığı 30 binden aşkın eğitim bilimi materyaline ücretsiz namına ulaşım sağlayabileceğini belirtti.

Dijital ibret platformunda özürlü kullanıcıları da düşünerek eğitim bilimi materyallerinin ünlü özetlerini kullanıma açtıklarını bildiren Erdal, “Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Bölüm Başkanlığımız ile yapacağımız protokolle birlik kamu çalışanları Engin Yetişek Kapısı üzerinden üstelik bu kaynaklara ulaşım sağlayabilecekler.” diyerek konuştu.

Oturumlarla bitmeme eden aktiflik 30 Eylül’de sona erecek.

Share: