Eskişehir’de Tarihi Odunpazarı Bölgesi Yayalaştırılıyor

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, kent merkezinde hayata geçirdiği yayalaştırma kararları ile bölgelere derece katmaya devam ediyor. Bu kapsamda tarihi Odunpazarı bölgesi üzere UKOME marifetiyle alınan yayalaştırma kararı 26 Ilkgüz 2022 tarihi bakımından uygulanmaya başlayacak.

İmar planlarında yaya bölgesi olarak hasıl tarihi Odunpazarı bölgesi, Kemal Zeytinoğlu Caddesi ve angajmanlı sokaklar, 2017/6 dar Eriştirme Koordinasyon Merkezi (UKOME) yoluyla oybirliğiyle alınan değişmeyen sonrası 26 Ilkgüz 2022 tarihi itibariyle sınırlı saatlerde kurgu trafiğine kapatılacak.

Konuyla ilişkin Eskişehir Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla bölgeye bilgilendirici afişler asılırken, vatandaşları ve nahiye esnafını bilgilendirmek için hazırlanan QR kodlu broşürler dağıtılıyor.

Büyükşehir Belediyesi marifetiyle yapılan brifing şöyle:

“Kızıl hemşehrilerimiz insanların etkileşimi amacıyla emniyetli, konforlu, erişilebilir alanlar, sürdürülebilir ve yaşanabilir kentlerin genişlik anne bileşenidir. Bu çerçevede şehrimizde yayalaştırdığımız ve yayalaştırma sonrası elan birlikte ayar kattığımız alanlara tıpkı yenisini elan ekliyoruz. Odunpazarı Kentsel Sit Alanı ortamında mütezayit Eksiksizlik Zeytinoğlu Caddesi Büyükşehir Belediyemiz ve kaymakamlık belediyemiz tarafından hayata geçirilen birbirinden zer projeler ile bölgeyi turizm açısından cazibe merkezi haline getirmiştir. Hele yerli ve yabancı seyyar sayısındaki artım ile şehrimize gelen turlar nedeniyle üstelik yaşanan miftah ve yaya trafiği bölgede trafik düzenlemesi yapılmasını mecburi kuzuluk getirmiştir. İmar planlarında bulaşıcı bölgesi kendisine gözüken Kemal Zeytinoğlu Caddesi ve bağlantılı sokaklar, 2017/6 basit Eriştirme Koordinasyon Merkezi (UKOME) eliyle fikir birliği ile alınan değişmeyen ile 26 Ilkgüz 2022 tarihi itibariyle komütatör trafiğine sınırlı saatlerde kapatılacaktır. Buna göre 1 April-31 Ilk Teşrin arası saat 09.00-23.00 ile 1 Teşrinisani-31 Mart tarihlerinde 09.00-21.00 saatleri ortada Kemal Zeytinoğlu Caddesi (Atatürk Bulvarı- Şeyh Edebali çıkmaz arası), Ümera çıkmaz, Geçersiz Öğretmen çıkmaz, Efrat sokak, İnceağa sokak, Kurşunlu Cami sokak, Ortaç sokak, Özlemli sokak, Şeyh Vabeste sokak, Tiryaki Hasan Vakarlı sokak, Arifbey çıkmaz, Cemalciler çıkmaz, Demirler çıkmaz, Fırın sokak, Âdem Müftü çıkmaz, Mücellit sokak, Örencik sokak, Paşaoğlu çıkmaz, Şirinyalı çıkmaz ve Zeytinler sokak açacak trafiğine tutkun olacaktır. Caddenin çevirgeç trafiğine kapatılması zımnında cadde girişinde mevcut göçüm durağı 1 araçlık bekleme noktası bırakılması şartıyla Atilla çıkmaz köşesine taşınacaktır. Caddeyi kullanan 18 ve 32 numaralı minibüsler ise Devetepe-Kocatepe ve Yazıhane çıkmaz güzergahını kullanarak Odunpazarı’na ulaşacak. Devamında ise tıpkı güzergahı kullanmaya bitmeme edecektir. Atatürk Bulvarı’ndan gelerek Eksiksizlik Zeytinoğlu Caddesi’ne devam fail yağız 17 numaralı otobüsümüz ise Eksiksizlik Zeytinoğlu Caddesi’ni kullanamayacağı için seferini Odunpazarı duraklarında sonlandıracaktır.”

Vatandaşlar, mülga sokaklar ve minibüs güzergahları ile ilişkin ayrıntılı bilgiye, ‘www.eskisehir.bel.tr’ web sitesi ile Büyükşehir Belediyesi’nin içtimai iletişim araçları hesapları üzerinden ulaşabilecek.

Share: