EVLİYA ÇELEBİ’NİN SEYAHATNAMESİ’NDEKİ ‘MERAM BAĞI’ YENİDEN HANAY BULDU

KONYA’da Ermiş Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde kortej ettiği ‘Bağ-ı Meram’ yeniden dikilerek yeşertilen üzüm bağları ve ürün bahçeleriyle canlandı. Bağlardan elde edilen üzümlerle çarkıt usullere uygun pekmez kaynatıldı.

Yeni Amaç Caddesi ile Ibik Caddesi kesişimin dahi 18 bin metrekarelik toprak konusunda kurulan üzüm bağları ve yemiş bahçeleri, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde hezel ettiği ‘Bağ-ı Maksat’ yeniden avlu buldu. İçerisinde bine yakın üzüm bağı, 400 kâr ağacı ve pelit ağaçlarının saha aldığı alan vatandaşların beğenisine sunuldu. Erek Bağı’nı konuşma edenler, meyvelerden dahi ücretsiz yararlanabilecek. Küşat töreninde bağlardan elde edilen üzümlerle çarkıt usullere akla yatkın odun ateşinde pekmez kaynatıldı.

Tasavvur Şehremini Mustafa Kavuş, açılıştaki konuşmasında şunları kaydetti

“Aksakal Çelebi’nin seyahatnamesinde bahsettiği, dünyada gördüğü tamam pir yerlerden hepsinden vazgeçip, Meram’ı övdüğü Tasavvur’dayız. Bizler da uray yerine yeşiline, kültürüne, zenginliğine ehil çıkmaya çalışıyoruz. Bu ortamında bulunduğumuz sargı, 18 bin metrekarelik Amaç büyü. Amaç bağında neler var Uğur bölgesinin yaşıt taş binalarından bir eş var. İçinde 20 mümasil, 150 almanak, 200 yıllık sivri ağaçları var. Üstünde sincaplarıyla gelişigüzel binden çok muallak büyü var. 200’e mail meyve fidanı var. Özellikleri Murat’ın has üzümleri ve Uğur’da yetişen meyveleri seçerek oluşturduğumuz tıpkı deste. Amaçladığımız şu; mecmu dünyada ve Türkiye’bile ve Konya’nın içinde, bu bölgeye gelmeyen insanları bu bölgeye almak, şehrin tanıtımına, Amaç’ın tanıtımına katkı ulaşmak. Ama bunların hepsinden ötesi geçmişimize ve kültürümüze eş çıkarak bu zenginliği, eskimemiş nesille de aktarmaya çalışıyoruz.”Share: