Ezan yarışmasında bir numara olan imam, domuzuna sesiyle mahalleliyi namaza isteklendirme ediyor

Ezan yarışmasında bir numara olan imam, evire çevire sesiyle mahalleliyi namaza isteklendirme ediyor

Ehil: “Onun namaza daveti bizleri kalpten etkiliyor”

ESKİŞEHİR – Ezanı Güzelce Okuma Yarışması’nda bir numara olan imamın okuduğu ezan mahalledeki vatandaşların takdirini toplarken cemaat, “onun namaza daveti bizleri kalpten etkiliyor” diyor.

Eskişehir’birlikte Ilmek İşleri Başkanlığı yoluyla planlı Camiler ve Diyanet Görevlileri Haftası çerçevesinde değme yıl düzenlenen Ezanı Domuzuna Kıraat Yarışması’nda Eskişehir birincisi olan imam Nihat Sakil, fena hâlde sesiyle mahalledeki vatandaşların takdirini topluyor. Odunpazarı İlçesi, Halas Mahallesi, Hoca Sokak’taki Kurtuluş Camii’nde imamlık eden Dokunaklı, okuduğu ezanla cemaati çıktı namaza isteklendirme ediyor. İlerleyen günlerde düzenlenecek yarışmalarda Türkiye çapında geçmiş üçe soldurmak istediğini belirten imam, gücünü ailesinden ve cemaatin sevgisinden aldığını ifade etti.

“Türkiye finaline şekil önceki üçe yok etmek istiyorum”

Eskişehir Kurtuluş Camii’nde imamet özne ve ‘Ezanı Pir Kıraat Yarışması’nda Eskişehir birincisi olan Nihat Güç, düzenlenecek bakir yarışmalarla gelişigüzel hedefini elan da yükseklere çıkartmak istediğini belirtti. Türkiye finaline ara vermek ve önceki üçe kaplamak istediğini dile getiren Güç, “Bu yarışma Kült İşleri Başkanlığı’mızın Camiler ve Diyanet Görevlileri Haftası münasebetiyle değme yıl düzenlemiş olduğu Ezanı Domuzuna Okuma Yarışması’dır. Ben rastgele sene bu yarışmaya girerim, Tanrı 2021 ve 2022’da bunu nasip etti bana. Eskişehir birincisi kendisine kentimizi temsilen bölgelere gittim, oralarda da dördüncü oldum. Bu konkur 2021’dahi Çankırı’birlikte, 2022’üstelik ise Kastamonu’birlikte oldu. Ezanı Evire Çevire Kıraat Yarışması değme sene düzenleniyor, Tanrı yıldız ederse bu sene yaparlarsa yine katılacağım. Hedefimi daha birlikte yükseklere çıkartmak istiyorum, Türkiye finaline gestalt önceki üçe ahzetmek istiyorum. Bunun üzere birlikte çalışıyorum, elhak bunlar çalışmadan ve emek harcamadan olmuyor. Temelli ezan dinlemek gerekiyor, kesiksiz üstatları itaat etmek gerekiyor. Daima üzerine iletilmek ve işlemek gerekiyor. Birçok hocadan eğitim bilimi aldım, dizlerinin dibine oturdum. Yani herhangi bir çiçekten bal aldık diyelim. Herkesten tıpkı şeyler alarak ve kendimden bile ayrımsız şeyler katarak bugünlere geldim” dedi.

“Gücümü ailemden ve cemaatimin sevgisinden alıyorum”

Ezanı Adamakıllı Kıraat Yarışması’na karışmak isteyen gayrı vatandaşlara birlikte tavsiyelerde mevcut ve gücünü ailesinden aldığını belirten Tehlikeli konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Cemaatimle iletişimim haddinden fazla iyi, Cami cemaatimiz beni çok seviyor. Ben birlikte onları seviyorum, tıpkısı aile kabilinden olduk. Burada seçkin projemizi, temas şeyimizi alay malay yapıyoruz. Benim yarışmalara katılmamla kurum duyuyorlar, ‘hocamız yarışmaya katılmış, derece almış’ diye seviniyorlar. Ailemle üstelik bire bir şekilde, filhakika onlar bütün destekçim olmuştur. sürekli arkamda durdular, filhakika gücümü onlardan alıyorum. Bu yarışmaya süzülmek talip arkadaşlara tavsiyem, çok ongun çalışsınlar. Birinci Sınıf bir terbiye alsınlar ve temelli dinleyici olsunlar. Nümayiş dersi çok eke, çalgı kulağı olması lazım. Fiyaka eğitimi almadan böyle yarışmalara ortaklık gösterilmesi stabil akıllıca olmuyor. Bittabi curcunalı güzelliği da tanrı vergisi, ayrımsız yandan da Rabbim ses güzelliğini veriyor. Herkese ayrı benzeri yetenek veriyor, yarışmaya katılacak arkadaşlara de tavsiyelerim bu şekilde.”

“Sesinin güzelliği, namaza daveti bizleri kalpten etkiliyor”

Halas Camii’nin cemaatinden olan Tanju Bayraktar, mortocu Nihat Okkalı’la ilgili düşüncelerini aktardı. Nihat Pahal’ın sesinin kendilerini imdi namaza teşvik ettiğine aksan eden Bayraktar, “Biz kimiz kim hocamızın sesini değerlendirelim? Ama tıpkısı topluluk üyesi adına şunu söyleyebilirim, onun sesi bizi çıktı namaza motivasyon ediyor. Sesinin güzelliği, namaza daveti bizleri kalpten etkiliyor. Biz bile bu davete denk yöneltmek istiyoruz. Yarışmalara katılacağından haberimiz vardı, çok çalıştığını bile biliyoruz. Çokça hız etti, liyakatli üstelik oldu. Hepimiz çok sevindik, inşallah bölge birincisi da evet. Istekle destekliyoruz, bu işin uzmanı değiliz ama gördüğümüz ve duyduğumuz kadarıyla bu konuda dolgunca gidiyor. Umudumuz vardı, bizim umutlarımızı boşa çıkartmadı ve kendisi arz pir şekilde merhale aldı. Elhak bence bu konuda konkur önemli değil, insanın candan söylemesi önemli. Amma bu yarış manevi anlamda tıpkı yarışma, o dereceyle geldi tığ birlikte bunun karşısında çokça bahtiyar olduk” şeklinde konuştu.

Share: