Fikirli erişim sistemiyle kazalara çabucak müdahale edilecek

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde lise öğrencilerince tasarlanan ve TEKNOFEST’te birincilik ödülü olan beyinli erişim sistemiyle, kazazedelere er müdahale edilerek fert kayıplarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Siverek Marifet ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencileri ve öğretmenlerince değişik duyarga ve uyarı ekranlarıyla tasarlanan uslu ulaşım sistemi, kaymakamlık çabucak keyif ve düzenlilik birimlerine hikmet verilmesini sağlıyor.

Kazalara bir zamanlar yapılacak müdahale ile duygusal kayıplarının önüne geçilmesi hedeflenirken, ikaz ekranlarıyla dahi karayolunu kullanan sürücülere kaçıncı kilometrede kaymakamlık yaşandığı bilgisini aktarıyor.

Samsun’bile planlı TEKNOFEST’te ortaöğretim seviyesi Akıllı Ulaşım Yarışması’nda “Kodboy” takımının projesi bir numara seçildi.

“Bizim bir tane amacımız avlu yetişmek”

BİLSEM müşavir öğretmeni Barış Mustafa Özsüllü, AA muhabirine, akim denemelere karşın pes etmediklerini ve çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

İnsan hayatının çok eke olduğunu anlatan Özsüllü, şunları kaydetti:

“Bizim amacımız avlu kurtarmak. Gaziantep’te yaşanan ilçe bizim projemizin hangi kadar gerekli olduğunu bize gösterdi. Zira orada kazanın olma nedeni geriden gelen sürücünün kazayı başlangıçta bilememesiydi. Projemizdeki ekran sayesinde kazayı geriden mevrut sürücülere bildiriyor ve bu sayede bile o çoban ileride kaza olduğunu biliyor, tedbir alıyor. Aslında bizim biricik amacımız hayat kurtarmak. Projemizin bir numara olduğunu orada öğrendik ki ‘Kodboy’ takımı sesli duyuru edildiğinde heyecanla sahneye çıkıp ödülümüzü aldık. Çok mutluyduk ve bu mutluluğumuzu da bilcümle Sivereklilerle paylaştık. Önümüzdeki günlerde projeyi geliştirmeyi düşünüyoruz. Bağımlı bu kısımda biraz daha nazik duyarga yapmamız gerekiyor, bunun konusunda yoğunlaşmayı düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemlerde ise TEKNOFEST’in değişik dallarına referans yapmayı planlıyoruz.”

Projenin tasarımcı öğrencilerinden Methiye Zelal Çipo ise yaptıkları araştırmada, otoyollarda gerçekleşen kazaların yüzdelik 65’inin ölümle sonuçlandığını ve bunların ortada kaza yerinin konumunun bilcümle saptanamamasından kaynaklı er müdahale sıkıntısının bile düzlük aldığını söyledi.

Bu sorunun çözülmesi üzere yaptıkları çalışmanın TEKNOFEST’te birincilik almasının çalım verici olduğunu anlatan Demir, şöyle devam etti:

“Tığ da bu soruna hal icat etmek için bizzat kişi ürettiğimiz sensörleri bariyerlerin arkasına yerleştirdik. Bu sensör sayesinde kazanın yekpare kendisine nerede ve ne şiddette gerçekleştiğini esenlik ekiplerine ve vacip birimlere müdrike olarak hikmet gönderebiliyoruz. Böylecene aradaki iletişim ve yer belirleme üzere aşamaları ortadan kaldırdığımız için süreci hızlandırmış oluyoruz. Hakeza yarayışlı tıpkı projeyle binlerce takımın arasından birinci karşılaşılmak bizi oldukça mutlu etti ve bununla çekicilik duyduk. Banko bu şekilde bırakmayı düşünmüyoruz. Vacip birimlere her soy sunumu yapıp olabildiğince hayata eylemek için çaba harcama edeceğiz.”

Projenin domestik imkanlarla tasarlandığını belirten proje tasarımcısı öğrencilerinden Mehmet Enes Akçiçek üstelik amaçlarının koca hayatını değme şeyin üstünde tutmak olduğunu söyledi.

Yaptıkları projeyi elan birlikte geliştirme arzusunda olduklarını tamlayan Akçiçek, “Projemizin amacı otoyollarda gerçekleşen kazaları ant kaybetmeden takkadak tayin edebilmek. Projemizin maliyet durumuna değinecek olursak ‘adam hayatından kızıl mi?’ diye aynı bilcümle kurabilirim ama öncelikle çokça ilçe olup dahi bâtın ve aşırı kaza olan yerlerden başlayıp bu projeyi olabildiğince genişletmeyi planlıyoruz. Birinci olduğumuz amacıyla çok mutluyuz, bu birinciliği Siverek’imize getirmenin gururunu yaşıyoruz.” diyerek konuştu.Share: