‘Fırat Nehri’ne siyanür karıştığı’ iddiası: Esenlik Müdürlüğü’nden izah!

Şanlıurfa İl Esenlik Müdürlüğü’nden yapılan bağlanmış açıklamada, gâh toplumsal medya hesaplarında “Fırat Nehri’ne siyanür karıştığı ve sonuç günlerde Şanlıurfa’de mütezayit edim, gaseyan, ateşli rahatsızlıkların bundan kaynaklandığına” dayalı paylaşımlar olduğu hatırlatıldı.

bahis konusu paylaşımların gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Erzincan’da hayatiyet gösteren bire bir firmaya ilişik siyanür muhtevalı atılan suların Fırat Nehri üzerindeki İliç Barajı’na karıştığı ile ilgili istihbarat önce günden Afiyet Bakanlığımız ve İl Keyif Müdürlüğümüzce yakından takip edilmiştir. Gerek ilimizde ve gerekse ilimizden önce Fırat Nehri üzerindeki barajlardaki suyu, içme suyu kaynağı olarak kullanan illerde rutin takipler dışında numuneler alınmaya başlanmış ve bakanlığımızın akredite olan el sağlığı laboratuvarlarında analizleri yapılmıştır.

Yapılan analizler sonucunda siyanür tayin edilmemiştir. Hijyen Kanunu gereği Büyükşehir Belediyesi yoluyla halkın tüketimine sunulan içme kullanma sularının mıhlı olup olmadığını denetlemekle İl Afiyet Müdürlükleri görevlidir. Lağım Döşemi sularında günce klor ölçümleri ve rutin arama ve denetleme numuneleri alınarak analizler yapılmakta ve sonuçlar değerlendirilmektedir. Vatandaşlarda artan ishal, gaseyan ve ateşin rahatsızlıklar mevsimlik rahatsızlıklar olup bu konuyla ilgisi bulunmamaktadır.”

Siyanürden 1200 hatim ağılı balon balığı, tezgaha birlikte kötülük verdi

 

Vekâlet açıkladı: 18,4 ton sodyum siyanür ele geçirildi

 

Share: