G7 Dışişleri Bakanları: Rusya, nükleer santrallerden derhal çekilmeli

G7 Dışişleri Bakanları yoluyla yapılan yazılı açıklamada, Rusya’dan, Zaporijya’da mevcut nükleer santralden ve ülkedeki sair santrallerden derhal çekilmesi ve kontrollerinin Ukrayna’ya bırakılması istek edildi.

G7 ülkeleri olan Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere’nin Dışişleri Bakanları, Rusya’nın Ukrayna’da bulunan çekirdeksel santralleri kontrol etmesinin bölgeyi tehlikeye attığını belirtti. Yapılan kayıtlı açıklamada, “Rusya’nın, Zaporijya çekirdeksel santralinin beraberinde Ukrayna’nın uluslararası akseptans görmüş sınırları içindeki bütün nükleer tesislerin bütün kontrolünü derhal yasal sahibi Ukrayna’ya geri vermesini murat ediyoruz. Zaporijya çekirdeksel santralini işleten Ukraynalı personel, görevlerini zılgıt yahut külfet olmadan adına getirebilmelidir. Bölgeyi tehlikeye sokan, Rusya’nın santralci üzerindeki daima kontrolüdür” denildi.

IAEA’YA BINDI YİNELENDİÖte yandan açıklamada, Mürekkep Milletler’e (BM) kapalı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na (IAEA) kamu bindi verildiği üstelik yinelendi. G7 bakanlarının açıklaması şöyle bitmeme etti: “IAEA’ya tamlık ve daim desteğimizi yineliyoruz. IAEA personeli, Ukrayna’daki eksiksiz çekirdeksel tesislere tehlikesiz ve degaje bire bir şekilde erişebilmeli, bu tesislerin işletilmesinden sorumlu Ukraynalı personelle aracısız ve engelleme olmaksızın iletişim kurabilmelidir.”NELER OLMUŞTU?

Zaporijya nükleer santrale mümasil noktada düzenlenen saldırış sonucu santralci hasar gördü. Saldırının arkası sıra Ukrayna, Rusya’yı suçlarken, Rusya ise Ukrayna’yı suçladı. IAEA Umumi Direktörü Rafael Mariano Grossi bahis konusu saldırının hem Ukrayna hem de çevresindeki bir nice ülkeyi tehlikeye attığını ve bu hat saldırılardan kaçınılması gerektiğini vurgulamıştı. Grossi ayrıca bölgeye IAEA’dan kadro gönderilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Share: