Gamze Akkuş İlgezdi: Erzurum’da Etkin Hayvandan Buğday ve Arpaya, Yemden Samana Büyüklüğünde Gelişigüzel Şeyin Yıllardır İthal Ediliyor Olması, 20 Yıldır Ülkeyi…

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Gamze Atmaca İlgezdi, ” Türkiye’nin neresinde olursa olsun üreten, cebin teri dökerek ekmeğini kazanan, ülkede milli ekonomiye katkı sunan tamlık hemşerilerimin başımızın üstünde yerleri var. Özellikle hayvancılık ve tarımla hayatlarını kazanan Erzurum’bile etken hayvandan buğday ve arpaya, yemden samana büyüklüğünde değme şeyin yıllardır ithal ediliyor olması, 20 yıldır ülkeyi yöneten bu iktidarın ayıbıdır. CHP iktidarında cemi bu sorunlar, sıkıntılar ortadan kaldırılacaktır. Özlük toprağımızı kendimiz işleyip, bilcümle birlikte güneşli sunturlu eyyam göreceğiz” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi başkanlığındaki CHP heyeti, Erzurum’de temaslar bulundu. İlgezdi, Erzurum’daki ziyaretlerin arkası sıra CHP Erzurum İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına, CHP milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu, Mürsel Ablan, Cihangir İslam, Abdurrahman Tutdere, Polat Şaroğlu, Aydınlık Özer, Sezgin Tanrıkulu, Metanetli İlhan ve Uca Fazıl Kasap, Sosyal Politikalardan Sorumlu Komutan Yardımcısı Gencay Çekişme, Erzurum İl Başkanı Suat Dülger dahi katıldı. Matbuat toplantısında Erzurum ziyareti için değerlendirmelerde bulunan İlgezdi, şunları söyledi:

“ÖTEKİLEŞTİRMEYECEĞİZ, BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ”

“Güzeşte sene haziran ayında 40 milletvekilimizle Erzurum’a gelmiştim. Akıbet yerine bile bu yıl mayıs ayında geldim. İl başkanımız, avrat ve toyluk kolları başkanımız, kaymakamlık başkanımız, el ve kaza yöneticilerimizle intihap hazırlıkları ile ait çalışmalar gerçekleştirmiştik. 9 Eylül’üstelik, CHP’nin kuruluşunun 99. sene dönümünü coşkuyla kutladık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası laik Türkiye Cumhuriyeti’ni koruma andımızı istekle gene ettik. Atatürk’ün ilkelerinden ödünleme vermeden, halkımız ve ülkemiz amacıyla azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Eylül ayında Erzurum için dahi kebir aynı sene dönümü bulunuyor. 6 Ilkgüz 1939’bile ilk kez şimendifer, Erzurum Garı’na girmişti. O çağ 40 binden aşkın hemşerim, istasyonda toplam, ‘Yaşasın İnönü, yaşa Cumhuriyet Altını’ sloganları atmıştı. Türkiye, 2. Acun Savaşı’nın başladığı mukavim günlerde bunu başarmıştı. Aradan 83 sene geçti. Ne efsus kim Erzurum, adalet ettiği aceleci trene kavuşamadı.

“BIRICIK KAYIRICI REJİMİNİN TÜRKİYE’Yİ SAPLADIĞI BATAKLIKTAN EL ELE ÇIKARTACAĞIZ”

2014’te dönemin başbakanı, Erzurumlu hemşerilerimden reisicumhur kalkışmak için düşünce isterken ‘Erzurum’u aceleci tren ağına bağlayacağız. Bu büyük projenin de rastgele aşamada takipçisi olacağız.’ demişti. Nerede o çabuk şimendifer? Hangi yazık kim bugün Erzurum, 2020 yılında 1 TL olan ekmeğin 4 TL olmasını bekliyor. Tek kayirici rejiminin Türkiye’yi sapladığı bataklıktan el ele çıkartacağız. Yoksullukla ve yolsuzlukla anılan değil, çocuklarının geleceğe umutla baktığı Erzurum’u gelişigüzel kuracağız. Veca varsa tılsım üstelik Cumhuriyet El Partisi’nde. Kimseyi ötekileştirmeden, yurttaşlarımızın yaşam tarzına engelleme edilmesinin karşısında durarak iyicene, umutlu Türkiye’ye kullanılmamış ayrımsız iklimi getireceğiz.

“BU İLİMİZİ DOĞRULUK ETTİĞİ YERE GETİRMEK BİZİM BOYNUMUZUN BORCUDUR”

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde iktidarı hedefliyoruz ve bu yönde aheste tıpkısı say yürütüyoruz. Evvelce Erzurum’un bile aralarında bulunduğu bazen illerde kapılar yüzümüze kapatılıyordu. O kapılar sonuna büyüklüğünde açılıyor şimdi. Dertlerini dinliyoruz, onların umudu kalkışmak için projelerimizi anlatıyoruz. Birkaç kaldı. Az Buçuk sabredin, umudunuzu yitirmeyin. Hem Erzurum’un hem birlikte tamam Türkiye’nin hep sorunlarını gelişigüzel yan yana, umum ele vererek çözeceğiz. Erzurum, Cumhuriyet Altını’in temel taşlarının atıldığı en yüce illerimizden birisidir. Bu ilimizi doğruluk ettiği yere haberdar etmek bizim boynumuzun borcudur. Bu sözümü tıpkı hemşeriniz, bire bir kardeşiniz kendisine söylüyorum. Kadim tarihi olan tıpkı şehrimiz Erzurum’de çalmadık bap bırakmadık, bırakmayacağız bile. 99. yapı yıl dönümünü kutladığımız CHP’nin ve Cumhuriyet Altını’in kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk, Erzurum mebusluk yaptı. Milli iradenin evvel söylendiği yerdir Erzurum. Bu nedenle kadim şehir Erzurum’un hem ben hem bile partimizde haddinden fazla özel, heybetli ayrımsız yeri vardır.

“ÇİFTÇİLERİMİZE ÖTV’SİZ, KDV’SİZ, DÜŞÜK BEDELLİ KIRMIZI MAZOT VERECEĞİZ”

Sayın Genel Başbuğ’ımızın bile anlatım ettiği gibi çiftçilerin Tarım Emniyet Kooperatifleri’nden veya bankalardan çektikleri kredilerin faizlerini sıfırlayacağız. Tarım ürünlerinin, hayvanların yurt dışından getirilmesini engelleyeceğiz. Çiftçi, tek antlaşma ektiğinden, ürettiğinden kötülük etmeyecek. Çiftçilerimize ÖTV’siz, KDV’siz, düşük bedelci al süt vereceğiz. Çiftçi ürününü satamazsa kara periyot dostu TMO ürünü takanak.

“EDİRNE’DEN ARDAHAN’A BÜYÜKLÜĞÜNDE 84 MİLYON VATANDAŞIMIZLA HELALLEŞİP KUCAKLAŞACAĞIZ”

Üzülerek söylüyorum kim bu işin sorumlusu, kabahatlisi Erzurumlular değil, biziz. Maalesef bugüne büyüklüğünde kapınızı çalıp sofranıza oturmadık, çayınızı içmedik. Partimiz, tecrübeli kadrolarıyla, güler yüzleriyle sofralara oturup lokmalarınıza eş oluyor. Alay Malay dertlerimize çözüm bulmaya, sorunları belirleme etmeye çalışıyor. Türkiye’da başıboşluk, verimsizlik sorunu, yer muhteşem sıkıntılardan birisi namına rastgele gittiğimiz yerde karşımıza çıkıyor. CHP iktidarında tamlık bu sorunları çözüp halkın zenginleşmesi için savaş vereceğiz. Edirne’den Ardahan’a büyüklüğünde 84 milyon vatandaşımızla helalleşip kucaklaşacağız. Bugün Türkiye’de 81 ilin gelişmişlik sıralamasına baktığımızda üzülerek söylüyorum kim Erzurum 62’nci sırada. Türkiye’nin yer koskocaman balaban şehirlerinden biri olan Erzurum, bu sıralamayı kesinlikle hak etmiyor. CHP iktidarında, Erzurum önceki 10’bile olacak. Aşkale’den Yakutiye’ye uzanan bu sunturlu coğrafyada her bir yurttaşımızın derdiyle dertleneceğiz. Bunun için beherglas ilimizle ait heybetli projeler geliştirdik. Erzurum, Kars, Ardahan, Dert kadar illerimizde hele hayvancılık ve ekincilik çokça makro. Bu illerimiz büyüyecek kim Türkiye büyüsün. İktidarımızda yapacağımız projelerle bölgede tahminî 750 bin kişiye istihdam sağlanacak. Şehirde yıllardır rastgele sabık dolaşma büyüyen işsizliğe da bu vesileyle reçete bulacağız.

“ÜRETİMİN FERT DAMARI YENİDEN ERZURUM OLACAK”

Halkımızın yüzdelik 80’inin konvansiyon kaynağı tarım ve hayvancılık. Maatteessüf hangi ekincilik hangi de hayvancılık artmış. Sürekli göç veren tıpkı mülk haline gelmiş Erzurum. Horasan, Aziziye, Pasinler, Kavşak ve Hınıs, tarım arazilerinin yeryüzü kilolu olduğu ilçelerimiz. Bu ilçelerimiz özellikle gelmek amacıyla bölgede zinde yurttaşlarımız zar-edisyon ayakta duruyor. Bir Tane ittifak kaynakları olan, adeta ‘can damarı’ olan ekincilik ve hayvancılığı yeniden canlandırarak Erzurum’u üretimin üssü haline getireceğiz. Bu kadim şehrimizi politik çekişmelerin kaderine bırakamayız. Tüvana şahsiyet itibarıyla Türkiye’üstelik 11. sırada bulunan Erzurum’da yerinde üretimi canlandıracağız. Bu potansiyelin değerlendirilmesi amacıyla çalışmalarımızı balaban bir titizlik içerisinde yürütüyoruz. Öncelikle işsizliği bitirip yurttaşlarımızın inikat kaynaklarını gene hayata geçireceğiz. Hele kış turizmi üzere oylumlu destinasyonlardan biri olan Palandöken’i Türkiye’nin arz heybetli kayak merkezi yapmamız gerekiyor. Palandöken, dünyada kâin 41 balaban kayak merkezi beyninde 18’inci sırada. Sebep Palandöken ilk 5’te değil? 12 ayın kısaca 6 ayı karla kaplı olan bu kadim coğrafyamızda turizmi ihya etmek amacıyla projeleri paydaşlarla alay malay hayata geçireceğiz.

“TBMM’DE ERZURUM’UN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Meclis’te Erzurum’un sesi, soluğu olduk. Şehrin fiziksel ve içtimai altyapısı yıllardır boşlama edilmiş. Hem kültürel hem de içtimai çökme Erzurum’un kaderi değildir, olmamalıdır. Dünyanın basit transit tecim şehirlerinden biri olan Erzurum’da yüksek hızlı şimendifer, şehre uğramadan hızlandırılmış trene dönüştürülmüş. Adeta üvey çocuk muamelesi görüyor. Erzurumlu tıpkısı kardeşiniz kendisine, Dadaşlar diyarı Erzurum’un sesi olmaya devam edeceğim.”

Share: