Gaziantep gündem haberi… Gaziantep ve Adıyaman’da yüksek uygulayım bilimi yatırımları amacıyla 40 milyon teklik heybet desteği

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA), imalat sanayinde (makine, esrar, bilişim, medikal, savunma, teknik tekstil) yenilikçi, nitelikli ve munzam değeri efdal bire bir istihsal yapısına geçişin sağlanması için sanayicilere 40 milyon lira bindi verecek.

“Dirim Kalitesi Faziletkâr, Beşeri Sermayesi Dinamik, Rekabetçi ve Yenilikçi, Orta Doğu’nun Hava Merkezi İpekyolu” hedefiyle çalışmalarına bitmeme İKA, kurulduğunu günden bu yana Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te 1080 projeyle 468 milyon liralık yatırım hacmi oluşturdu.

İKA Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, AA muhabirine, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığına sadık Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğünde faaliyetlerini gösteren İpekyolu Kalkınma Ajansı kendisine bölgedeki imalat sanayinin teknolojik dönüşümünü ulaşmak üzere imalat endüstri transformasyon programını başlattıklarını söyledi.

Programın temel amacının alelhusus Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te mutedil, ölçülü faziletkâr ve faziletkâr teknoloji ürünlerin üretimini bırakmak olduğunu anlatım fail Akyılmaz, “Amacımız, bölgemizde üniversite endüstri hareket birliklerini yükseltmek. Yeniden Ar-Ge çalışmalarını artırarak uygulayım bilimi odaklı ürünlerin üretim miktarını ve çeşitliliğini artırmak.” dedi.

Program kapsamında önce olarak Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanlığı ile hisse senedi birliğinde bölgedeki dönüşüme önderlik yapacak sektörlerin başında gelen araba ve esrar sektöründe yerinde çözümleme çalışması yaptıklarını anımsatan Akyılmaz, bu çalışmayla birlikte Gaziantep ve Adıyaman’de üretilebilecek erdemli ilişik kızıl ürünlerin ve yatırımların envanterini çıkardıklarını kaydetti.

“40 milyon lira desteği sanayicilerimizin kullanımına açtık”

Yapılan icraat sonucunda Gaziantep imalat sanayisinin bu konuda kocaman yeterliliğe sahip olduğunu fark ettiklerini dile getiren Akyılmaz, şöyle konuştu:

“Bunun üzerine projeler geliştirdik. Öncelikle firmalarımızın bu konudaki farkındalığını artırmaya çalıştık. Beceri ziyaretlerle İstanbul ve Ankara’daki mefret uygulayım bilimi firmalarını musahabe ettik. Daha sonraları millî ve arsıulusal düzeydeki teknoloji firmalarını Gaziantep’e davet ederek burada hazırlık zirveleri yaptık. Koskocaman tıpkı network oluşturduk. Şimdi dahi yaptığımız vadi çalışmaları sonucunda Gaziantep’te üretilebilecek faziletli uygulayım bilimi ürünlerin ve faziletkâr teknolojik yatırımların gerçekleşmesi için İpekyolu Kalkınma Ajansı adına 40 milyon lira desteği bölgemizdeki sanayicilerimizin kullanımına açtık. Bu davet kapsamında KOBİ’ler yararlanıcı olabilecekler. 21 Son Teşrin’de başvurusu bitecek olan bu proses şu anda bitmeme ediyor. Tamam KOBİ’lerimizi alelhusus faziletkâr uygulayım bilimi mahsulat uzaklaştırmak isteyen veya kullanılmamış faziletli teknoloji odaklı yatırımlar yapmayı planlayan firmalarımızın müracaat etmelerini bekliyoruz.”

“Gaziantep’te birçok alanda istihsal ve envestisman başlayacak

Firmaların minimum 500 bin maksimum 2,5 milyon lira finansman desteği alabileceğine belen eden Akyılmaz, projelerin sonuçlanmasıyla gelişigüzel Gaziantep’te imalat sanayisinde haddinden fazla okkalı aynı dönüşümün olacağını ümit ettiklerini aktardı.

Akyılmaz, şöyle bitmeme etti:

“Gaziantep’te bundan sonra savunma sanayisinde, iyileştiren sanayide, yazılımda, siber güvenlik alanında ve sair yüksek uygulayım bilimi alanlarda üretimlerin ve yatırımların başlayacağını düşünüyoruz. Öncelikle davet rehberimizde iki büyük kapı var. Birincisi Gaziantep’teki firmaların yeteneklerine merbut kendisine üretilebilecek yeni ürünlerin listesi var. Hem o ürünleri göndermek talip firmalara destek verebileceğiz hem üstelik çağrı rehberinde yer düz Gaziantep’te yapılabilecek efdal ek altın yatırımlar önerileri var. KOBİ’lerimizin bu envestisman önerilerini ve yayın önerilerini da dikkate alarak müracaat sürecini değerlendirmelerini kaynak ediyorum.”

“Bu programı Gaziantep ve Adıyaman’de uygulayacağız”

Gaziantep’in daha çok faziletkâr teknoloji ürünlerde dahi arsıulusal küresel ticarette rakiplik avantajı sağlayarak dünyada bire bir ayraç haline geleceğini dile getiren Akyılmaz, şunları söyedi:

“Burada biz sanayicilerimiz ve paydaşlarımızla bu arada katkı sunmaktan nazik benzeri memnuniyet duymaktayız. Finansman kıymettar destek programı 26 Eylül’birlikte başladı ve 21 Kasım 2022’de sona erecek. Burada 40 milyon teklik destekle sanayicilerimizin faziletkâr teknolojili yapıt giysi için 200 milyon liralık finansmana ulaşım imkanı sunacağız. Bu üstelik ekosistem üzere dokunaklı bire bir gerçeklik. Özellikle finansman maliyetlerinin erdemli olduğu ortamda bunaltıcı aynı avantaj sağlayacak. Bu programı Gaziantep ve Adıyaman’de uygulayacağız.”

Share: