Gaziantep’te dönüşüm başladı

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) üyelerinin yeşil dönüşüm sürecine kılavuzlamak hedefi ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) destekleriyle hayata geçirdiği “GTO Yeşil Teknoloji Eş Güdüm Merkezi”nin lansman toplantısı gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarını GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Saika ve EBRD Türkiye Başbuğ Vekili Mehmet Üvez’in yaptığı organizasyonda ayrıca moderatörlüğünü Yalova Üniversitesi İşletme Büro Komutan Yardımcısı Dr. Öğr. Görv. Gülgönül Bozoğlu Batı’nın yaptığı “Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sanayide Yeşil Tahavvül” paneli gerçekleştirildi ve merkezin KOBİ’lere pekâlâ bakım vereceği anlatıldı. EBRD’ye projeye verdikleri finansman ve müşavirlik desteği üzere teşekkür fail GTO Başkan Sebep, “Gaziantep Tecim Odası Yeşil Uygulayım Bilimi Koordinasyon Merkezi Projesi’ni, Avrupa Yeşil Anlaşma Gösteri Planı çerçevesinde üyelerimizin bulunan durumlarını gözden geçirerek iklim değişikliğine yönelik tedbir almalarını temin etmek ve üyelerimize yeşil teknolojiye intikal sürecinde delil doğmak amacıyla hayata geçirdik” dedi.

“Projemiz üyelerimizin dönüşümü destekleyecek tıpkı pusula”

Dünya tutum liginde vadi yapmak amacıyla çevresel kaygıları tesahup etmek gerektiği vurgusu özne Saika, “Biliyoruz kim geleceğin ekonomi politikalarına çevreci kaygılar yan veriyor. Eğer acun tutum liginde saha edinmek istiyorsak bu kaygıyı tesahup etmek ve dönüşmek zorundayız. Bu süreçte can namına, iş insanı olarak, şehir namına ve hükümetler kendisine hesabına getirilmesi gereken sorumluluklar var. Bizim kabil kurumların alması gereken aksiyonların başında birlikte iş dünyasının farkındalığını bırakmak geliyor. Tığ bu işin tabana yayılmasında çalışkan şan alıyoruz. Projelerimizle, üyelerimize yeni dünyanın ihtiyaçlarını, eskimemiş müşterilerin beklentilerini, eskimemiş yolları, kullanılmamış yöntemleri gösteren tıpkısı pusula kalkışmak zorundayız. GTO Yeşil Uygulayım Bilimi Koordinasyon Merkezi Projesi, üyelerimizin bu dönüşüm konusundaki farkındalıklarını artırarak dönüşümü genişlik mihnetsiz şekilde geçirmelerine destek verecek tıpkısı betik olacak” ifadelerini kullandı.

“Avrupa pazarını kaybedemeyiz”

“Gelişigüzel değişimin zarfında barındırdığı fırsatlar vardır. Girişimcilik kültürümüzü bu fırsatlara yönlendirmeliyiz” diyen Sebep, sözlerine şöyle devam etti:

“Girişimcilik kültürümüzü yeşil ekonomiye yönlendirmeliyiz. Temas değiş herhangi bir risk şüphesiz ortamında fırsatları üstelik barındırıyorsa, yeşil dönüşümün dahi fırsatlar sunabileceğini unutmamak icap. Zira henüz yeşil ve daha temiz tıpkısı acun planlanırken kullanılmamış sektörler ve hareket alanlarının açılacağı gerçeklenmiş. Yeşil ürünler ve hizmetlere olan temenni artacak. Bu girişimde ilk adımı atan, geçmiş yatırımları işleyen ve geçmiş adaptasyonu sağlayanlar yeşil piyasanın öncüleri konumuna gelecek. Aut ticaret fazlası veren, ülkenin bildirme şişman 5. dış satım kenti Gaziantep, 2021 yılında toplam ihracatının yaklaşı yüzdelik 20’sini Avrupa Birliği’ne gerçekleştirdi. Bu pazarı kaybedemeyiz. Avrupa Birliği ile ticari partnerliğimizi bitmeme ettirmek istiyorsak uyumlanmalıyız. Uluslararası etraf rakiplik gücümüzü tezyit etmek istiyorsak uyumlanmak zorundayız. İşte bu hizmetler için “GTO Yeşil Teknoloji Eş Güdüm Merkezi” projesini geliştirdik. Projemiz ile üyelerimizin yeşil dönüşüme uyumunu desteklemeyi hedefliyoruz.”

“KOBİ’lerin yeşil dönüşüm farkındalıkları artacak”

GTO ile ince yıllardır eş hareket birliklerine imza attıklarını belirterek GTO ve EBRD’nin stratejik aksiyon ortağı olduğunu belirten EBRD Türkiye Komutan Vekili Mehmet Üvez, Yeşil Teknoloji Eş Güdüm Merkezi’nin sürdürülebilirliğinin önemine dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Bu proje, bankamızın stratejik adına haddinden fazla önem verdiği ayrımsız konuda bölgeye yardım sağlayacak. Yeşil dönüşüm üstüne GTO üyelerinin ve nahiye iş insanlarının farkındalıklarını artırarak onlara teknik destek sağlayacağız. Temel koca olan, proje ile kurulacak merkezin sürdürülebilirliği. Bu noktada ekonomimiz amacıyla yadsınamaz öneme erbap KOBİ’lerimizin yeşil dönüşüme yönelik yatırımlarının finansmanını birlikte değerlendireceğiz.”

GTO Sedir Başkanı M. Hilmi Teymur, GTO Umumi Heyet Üyesi Cömert Akdoğan, KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Muhammet Paksoy’un de düzlük aldığı tanıtım toplantısı, siyasal oturumunun ardından katılımcıların sorularının cevaplandırılmasıyla serencam buldu. – GAZİANTEP

Share: