Gençlerde ‘inme’ görülme sıklığı arttı: Arz kebir esbap sigara ve hipertansiyon

Gençlerde ‘alçalma’ görülme sıklığı arttı: Sunma majör sebepler sigara ve hipertansiyon

Dr. Kürşad Akpınar: “İnmelerin kısaca yüzde 10 ile 15’i gençlerde görülüyor”

“İnmelerin 3’te 1’i hayatını kaybediyor, 3’te 1’i yatağa bağımlı kalıyor

34 yaşında inme geçiren hastaya hanay kurtaran engelleme

SAMSUN Akıbet zamanlarda gençlerde zül(damla) görülme sıklığı artarken, bunun bildirme yüce nedenleri arasında sigara kullanımı, koku yağlarındaki yükseklik, hipertansiyon ve genetik etkenler saha alıyor.

Koku damarlarında meydana gelen tıkanıklık yahut daraşlık sonucunda inme meydana geliyor. Yaşanan zül sonrası evvel 8 saat kritik önem genişlik ediyor. Samsun Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi İnme Merkezi’nde ise zillet ameliyatları liyakatli tıpkısı şekilde yapılıyor. Samsun’da ateş parçası 34 yaşındaki Feride Kaya, işten eve geldiğinde şakkadak sol tarafını hissedememeye başladı. Iri Rum Hastanesi’nde görevli Sinir Bilimi Uzm. Dr. Rağbet Son Teşrin Yücel tarafından alçalma tanısı koyularak aceleci ayrımsız şekilde ambulansla Yetişek ve Araştırı Hastanesi’ne atıf edildi. Yapılan yaradılış açıcı tedavi (mekanik trombektomi) ile hastanın hem damla kalması engellendi hem bile hayatta kalması sağlandı. İlk 8 saatin kritik ehemmiyet taşıdığı hastalıkla ilgilendiren vukuf veren Yetişek ve Araştırı Hastanesi Nöroloji Uzmanı ve İnme Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Gösterişli Kürşad Akpınar, “İnmelerin yüzdelik 10 ile 15’i gençlerde görülmeye başladı. Bildirme koca sebepleri ise sigara, hiperlipidemi, hipertansiyon ve kalıtım bilimi faktörler” dedi.

“İnmelerde müstacel müdahale haddinden fazla önemlidir

Hastanın durumu üzerine hikmet veren Doç. Dr. Kısık Kürşad Akpınar, “Feride kadın bize sol yan güçsüzlüğü ve konuşma bozukluğu ile geldi. Hastayı acul bir şekilde anjiografi ünitesine aldık. Klinik durumu kötüleşmekteydi. Beynin sağ tarafını besleyen ana damarda tıkanma vardı. Anjiografik müdahale ile tıkalı asıl damarları açtık. Bu damarı açtıktan sonraları klinik düzelme olmaya başladı. Klinik salah acul bir şekilde bitmeme etmektedir. Bundan ahir süreçte hikmet tedavi hastanemize fizyoterapi amacıyla yönlendireceğiz. Hatta yerini ayarladık ve oraya gönderiyoruz” diyerek konuştu. İnmelerde acil müdahalenin çokça koca olduğunu dikkat çekici Dr. Akpınar, “Iri soy tıkanması varsa o damarın anjiografik müstacel engelleme ile açılması gerekiyor. Şekil kendisine kısaca 5 yıldır bu işi yapıyoruz. Ülkemizde bu anlamda çok bereketli yerlere geldik. Hastalar acul şekilde bize ulaşıyor ve aceleci bire bir şekilde anjiyoya alıyoruz. Yüzümüzü güldürecek düzelmeler olduğunu gördükçe mutlu oluyoruz” şeklinde konuştu.

Genlerde görülme sıklığı

İnme hastalığının gençlerde kesif görülmeye başladığı belirten Doç. Dr. Akpınar, “İnmelerin yüzde 10 ile 15’i gençlerde görülmektedir. Canlı derken 50 yaşın altında hastaları kastediyoruz. Bittabi bu durumlarda risk faktörü haddinden fazla önemlidir. İleri hoşnutluk bakarak kalıtım bilimi tandans haddinden fazla elan aşkın oluyor. Pıhtılaşmaya eğilim oluşturan genetik aynı çor veya aile öyküsü gençlerde düşkünlük geçirme riskini artırmaktadır. Yapılan araştırmalarda sigara kullanımı, çağ yağlarındaki yükseklik ve hipertansiyon gençlerde alçalma sıklığını zait esbap arasındadır. Hastamızda üstelik bire bir sigara kullanımı vardı. Kalıtım Bilimi bire bir meyil var mı diye araştırmaları yapıyoruz” bilgilerini verdi.

3’te 1’i hayatını kaybediyor

İnmelerde ayrımsız huy tıkanması varsa erken müdahalenin haddinden fazla yetişkin olduğunu vurgulayan Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akpınar, “Biliyoruz inmelerinde 3’te 1’i hayatını kaybediyor, 3’te 1’i ise yatağa bağımlı kalıyor. Bu ölümleri ve yatağa bağımlı kalmaları önleyebilmek amacıyla er saatlerde akıllıca hastalara toplardamardan sunulan yaradılış açıcı derman akıllıca hastalara ise anjiyo yöntemi ile arız olmak gerekiyor. İlk 6 ile 8 saat çokça önemlidir. Saat ilerledikçe hastanın fayda görme olasılığı azalıyor. Tabiatıyla ki çalışmalarda 24 saate kadar çıktı müdahale yapılabiliyor. Geç kalırsak yaptığımız işlemin ayrımsız faydası olmuyor” ifadelerini kullandı.

“Haddinden Fazla dangadak oldu”

Hafta Feride Kayaç ise şunları söyledi:

“Hastalık çok gürpedek oldu. Sarrafiye ağrılarım oluyordu. İşten eve gelmiştim. Fücceten sol tarafıma bir madde oldu. O tam yanımda kardeşim var. Bendeki değişikliği fark etti. Henüz sonra cankurtaran ile bu hastaneye getirildim. Sol tarafımda bir katre durumu oldu. Şu anda üstelik daha iyiyim. 4 aktarılma aheste bakımda yattım, 2 gündür üstelik servisteyim. Şu anda ongun durumdayım.”

Share: