GİRESUN NAZIR SOYLU: MERSİN’DEKİ EYLEM, AMERİKA MERKEZLİDİR

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, Mersin’de polisevine müteveccih yıldırı saldırısına ilgilendiren, “Bu gösteri, Amerika merkezli tıpkısı eylemdir” dedi. İçişleri Bakanı Soylu, SELIM Tümen Giresun İl Başkanlığı’nca planlı Genişletilmiş İl Meşveret Toplantısı’na katıldı. Burada konuşan ve Türkiye’nin terörle mücadelede çokça mefret noktaya geldiğini kaydeden Vekil Soylu, “Geçen hafta başında şehidimizin kahramancasına mücadelesi, gazimizin kahramancasına mücadelesiyle 2 teröristin hem vurulması ondan bilahare üstelik cehennemin dibine büyüklüğünde gittikleri o eylemde neredeyse CHP’liler evvel akşam tweet atmışlar, ‘Türkiye’nin sokakları yıldırı doldu’ diyerek. ‘Terör doldu’, seviniyorlar. PKK’nın değme eylemi ‘Aman tıpkısı dengesizlik olsun, aman şöyle olsun, aman böyle olsun’. CHP’nin ve Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun o avanelerine söylüyorum buradan; PKK’nın eylemlerini sizi sevindirecek noktaya getirmeden onları kavuşum yedi kat dibine gömmeyenler namerttir. 6 yıldır, 15 Temmuz’dan bilahare tek eylem, onun de arkadaşlarımız hakkını verdiler, onu birlikte söyleyeyim. Bu gösteri, Amerika merkezli tıpkı eylemdir” diye niteleyerek konuştu.

‘MÜNBİÇ’TEN TARSUS’A PARAMOTORLA GELDİLER’

Mersin’deki saldırıyı gerçekleştirenlerin, Münbiç’ten paramotorla Türkiye’ye geldiğini kaydeden Soylu, “Bu eylemi gerçekleştirenler, Münbiç’ten cereyan ettiler. Eylemden esbak akşam ezanı saat 20.00 bakımından parçalanmamış 12-13 saat paramotorla paraşütle bu arada Tarsus’a geldiler. Tarsus’ta kıyıya mail bire bir yere indiler, sabah saat 10.00’a akilane. Ondan sonra akşama büyüklüğünde orada kaldılar ve oradan yürüyerek sonradan birilerinin arabalarına binerek alışılagelen vatandaşların, onlar de insaniyet yerine götürmüşler ve ondan sonraları eylemi gerçekleştirdiler. Ben 6 yıldır İçişleri Bakanlığı yapıyorum, ilk defa Amerika marifetiyle bizden aynı molekül istendi. Güvenlik Umumi Müdürlüğü’müzden ve istihbarat birimlerimizden ‘Şu eylem işleyen silahların dizi film numaralarını sizden istiyoruz’. Sebep istediler? Bizim arkadaşlarımız üstelik onlara çok güzelce aynı karşılık verdi, duyu teşkilatımız. ‘Siz önceki geçmiş PKK’ya gönderdiğiniz silahların sıra numaralarını bize gönderin, biz ondan sonra size göndeririz’ diye niteleyerek” dedi.

Bakan Aristokrat, karşılarında kökü dışarıda anne ihtilaf partisi olduğunu söyleyerek, “Bu işi izlem etmeyeceğimizi düşünmesinler. Görecekler; o liste, onların başına bela olacak. Teröristi aşkın tıpkısı yerde aramalarına lazım yok. Meclis’te birden yanı başlarına baktıklarında HDP milletvekillerine bakmaları yeterlidir, yıldırıcı almak üzere. Onlara erbap çıkanlar, onlarla beraber olanlar, onların hapishaneden attığı mesajlara el çırpanlar, elbette ki bu milletten gerekli cevabı alacaklardır. Değme beraber alacaklardır. Görüngü oldu, ‘İlk geçmiş DEAŞ yaptı’ dediler, yetmedi; o ilçedeki yöneticileri, bire bir avrat polis güçleri delilik geçirdi o taradı dediler çünkü PKK’ya toz kondurmak istemiyorlar. Tığ yaptığımız araştırmaların ardından benzeri istimara ortaya koyduk, ondan sonradan şirazeleri şaşmış oldu. Bu işin içerisinde kimlerin olduğunu biliyoruz. Buradan anca sıyrılmak gösterişsiz bire bir iş değildir” diye konuştu.

‘TERÖRİST SAYISI 120’NİN ALTINA DÜŞTÜ’

PKK ve terör örgütlerinin eş ayından itibaren hep 126 eylem yapmak istediklerini söyleyen Vekil Aristokrat, “Bunların vakit kaybetmeden 13’ü aktif bombaydı. Onların hepsini engelledik. Genelkurmay’dan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne büyüklüğünde jandarmadan polisimize kadar savunma sanayimizden MİT’e büyüklüğünde cumhuriyet altını tarihinin bildirme cıvıl cıvıl, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın yönetimi ve iradesiyle terörle savaş ediyoruz. Bunun sonucunu alıyoruz. Türkiye içerisindeki yıldırıcı sayısı bazı zamanlar on binler oldu, şimdi 120’nin altına düştü. Tığ cumhuriyetin bir numara asrını bütünler milletiz. Demin ikinci asrına hayatımız izin ederse terörle mücadele ayrımsız günce tıpkısı aksiyon değildir. Çünkü bu işi başımıza musallat edenler, ülkemizin standartları yükselmesin, özgür ve cıvıl cıvıl benzeri büyüklük olmasın, kalkınan tıpkısı mutluluk olmasın, başımıza bela etmişlerdir, musallat etmişlerdir” açıklamasında bulundu.

“Giresun yiğit bir şehirdir, bu alp şehre itmam yöneltmek istiyorum” diyen Icra Vekili Aristokrat,

“Zaman Türkiye’de kırsalda yıldırı örgütü neredeyse tamamına yakını çökertilme noktasına getirilmiştir. Tendürek Dağı haddinden fazla yıllar sonradan tertemiz, Kars’ta bire bir yegâne terörist bulunmayan. Bingöl, Elazığ tertemiz, Erzurum tertemiz. Amonaslar, karşısı hemencecik Afrin olmasına karşın anında Suriye olmasına rağmen tertemiz. Hepinizin nezdinde söylüyorum. Cumhuriyetin 100’üncü yılında 29 Ilk Teşrin 1923 tarihinde Ağrı tertemiz olacak, Van kırsalı arı sili olacak, Şırnak tertemiz olacak, Hakkari ve Tunceli arı sili olacak, PKK terör örgütü Allah’ın izniyle çökertilecek” dedi. Bakan Soylu, konuşmasının arkası sıra TBMM’nin açılışına karışmak için Ankara’ya gitti.

Share: