Giresun’da “otçu göçü” yolları çağ yüzüne çıkarılıyor

Giresun’da geçmişte otçu göçünün yapıldığı, unutulmaya beniz tutmuş çığır yollar baştan canlandırılıyor.

Giresun Doğa Sporları Kulübü’nce (GİDOSK) planlı ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü aracılığıyla desteklenen “Otçu Toprak Kayması Yürüyüşü Yolu” projesi kapsamında plato göçlerinin iz yolları keşfediliyor.

Proje kapsamında üslup etkinliklerinde katılımcılar, belli başlı rotalarda naşir hem kültürü tanıyor hem üstelik natür sporu yapıyor. Yol etkinlikleri, belli başlı ahit aralığında GİDOSK koordinatörlüğünde devam edecek.

GİDOSK Başkanı Ahmet Kılıç, AA muhabirine, Giresun’da dinamik Çepni kültürüne sahip halkın geçmişten günümüze gelen kültürlerinden birinin dahi otçu toprak kayması olduğunu söyledi.

Otçu göçünün, köylerde ve kırsalda kıvrak halkın bahar ve yaz aylarında erzaklarını alarak hayvanları ile yürüyüp yaylaya barhana etmesi olduğunu aktaran Kılıç, şunları kaydetti:

“Kültürü korumanın sunma sunturlu yolu onu yaşatarak korumaktır, diye bu proje ortaya artık. Projemiz kapsamında otçu toprak kayması yollarını anahtar altına alarak ati nesillere bırakıt olarak bırakılmayı hedeflemekteyiz. Üslup yollarının araştırılması, tabiat yürüyüşü kapsamında değerlendirilmesi, rota kaydının yapılması, Google Maps kabil harita uygulamalarında işaretlenerek haritalandırılması ve kitapçık basımı ile sürdürülebilir ağıl getirilecektir.”

Tığ, rotaların ati nesillere aktarılması amacıyla planladıkları tutum etkinliğinin ilkini benzeri süre ilk 54 kişinin katılımıyla birleştirme ettiklerini kaydederek, “Ekibimiz etkinlikler düzenleyerek bu rotaların ati nesillere aktarılması üzere çalışacak. Bunun şehirlerde doğadan ırak binalarda sporsuz ve sağlıksız büyüyen gençlerimize hem kültürlerini aşılamak hem birlikte doğa sporlarını sevdirme yönünde büyük katkısı olacaktır.” dedi.

Proje Koordinatörü Ulvi Yılmayan ise projeyle keşfedilen yürüyüş yollarında düzenlenecek etkinlikler ile geçmişten günümüze ekin aktarımının gerçekleşeceğini ve alternatif turizm alanında Giresun’da yeni tıpkısı husus açılacağını kaydetti.

Share: