Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti kuruldu! İlk tanıyan devlet Türkiye oldu.

Ermenistan ve Nahçıvan arasındaki bölgeyi kapsayarak Azerbaycan’ın bağırsak bölgelerine doğru sınırı ilerleyen Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti geçtiğimiz günlerde bağımsızlığını zar ederek, Türk devletlerinde kendilerini lanse etmek adına düzentileme başlattı. Bu kapsamda Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti’ni tanıyan evvel büyüklük Türkiye oldu.

ANKARA’DA TEMSİCİLİK AÇTILAR

Türk dünyasını yeniden buluşturmayı hedefleyen Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti, Türkiye’deki çalışmaları kapsamında evvel temsilciliğini Ankara Beştepe’dahi açtı. Temsilciliğin açılışını ülkenin Reisicumhur Rizvan Talibov ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehmet Mehabetli Arslan yaptı. Talibov ve Arslan açım nedeniyle benzeri takım değerlendirmelerde birlikte bulundu.

İLK TANIYAN ÜLKE TÜRKİYE

Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti’ni kurulmasının ardından tanıyan önceki talih Türkiye oldu. İki mevki beyninde ileriki süreçte ticari ve siyasal anlaşmaların yapılması bekleniyor. Ülke Türkiye’nin Türk dünyası ile buluşmasında emniyetli liman olacak.

”MİLLETİM ADINA KURUM DUYUYORUM”

İlk kendisine kortej kayran Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov, ” Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyeti’nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başşehri Ankara’da evvel temsilciliğini açıyor olmasının devletim ve milletim yerine mutluluğunu yaşıyorum. Biz benzeri ulus iki devletiz” dedi.

“40 YILDAN BU YANA HAZIRLIK YAPIYORUZ”

Törende mütekellim Göyçe- Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhur Reisi Yardımcısı Mehmet Ulvi Aslan ise, “40 almanak benzeri tedbir. Tekrar 44 günlük aynı savaştan sonraları, tabiatıyla savaş ruhunu ortamında barındıran dostlarımızla, savaş ruhunu ortamında barındıran alp askerlerimizle, Osmanlı topraklarında 1918 yılından beri günümüze kadar 100 sene süresince esir eskimiş toprağı ve bağrımıza aynı hançer üzere saplanmış olan o hançeri aha bugün burada tarihin kaka sayfasına tıpkı daha köylü dönmemek amacıyla çıkarmış bulunmaktayız” ifadelerini kullandı.Share: