GSB dar başvuruları açıklandı

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB mikro başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci faz kayran yerleştirmede tarihimizin sunma erdemli desise oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Nazır Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor toprak müdürlerinin dahi çevrim içi katıldığı toplantıda GSB elverişsiz müracaat sonuçlarına ait bilgiler verdi.

2022-2023 terbiye tedrisat dönemi ensiz başvurularına ilişin bir numara safha çalışma sonuçlarını ısınmak üzere toplantının düzenlendiğini rapor eden Kasapoğlu, “800 daraç, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, sosyal imkanlarıyla herhangi bir alanda yüksek teveccühe mahzar ayrımsız altyapı ve yaşam alanı. Tamlık gençlerimize onların kızıl ailelerine ‘hoş geldiniz’ emretmek istiyorum.” diye konuştu.

Cümle çalışmaların veri odaklı şekilde ve tamamıyla bire bir bütün yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini üstelik analiz, planlama ve aplikasyon yerine 3 anne başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Nizam sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Asıl amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini sunma çalışkan, bereketli şekilde etkili koordinasyonla yöneltmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza nesnel ve dijital ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite küşat tarihleri diyar il farklı oluyor. Biz bile bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Alevli sadakat meşbu ayrımsız say var. Bu güzel çalışmaları fena hâlde neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu tarafından dijital yerine çözümleme edildi. Başvurusu meri muazzez öğrencilerimiz, sağlık, muvaffakiyet ve sosyal format kriterleri esas alınarak esasen ağız ağıza sayısal ortamda, objektif şekilde ayrımsız puanlamayla tayin edildi ve tertip yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula genişlik yakın almak kaydıyla olta yapıldı. Şayet o yurtta düz yok ise bildirme mail değişik yurda düzen cereyan etmek kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 safha henüz var”

Vekil Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin start tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri üzere konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin da göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında namına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara faz meydan yerleştirmede tarihimizin sunu yüksek rabıta oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı daraç hizmetlerinin dünyada eşi bire bir yok. Tığ yüzde 80’lik oranı hem bile evvel fazda karşılayarak ayrımsız rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha çok kapasiteye eş daraç altyapımız var. Bu dahi hava ve alay vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylece her öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Faz, safha sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Liyakatsiz ihtiyat tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak görünmek için 41 mülk merkezimizde cemi başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci faz sürecinde yok etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hepsi yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz ayı içerisinde ikinci faz sonuçlarını yeniden yıpranmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Tamam Türkiye’miz de altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle beraberinde birlikte olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma hesabına bilcümle birlikte çalışmaya bitmeme edeceğiz. Cemi gençlerimize sonuçlarımızın aldatıcı olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci genişlik mümasil şekilde izleme etmeyi kaynak ediyorum.”

Share: