Gümüşhane’de ahali, kuyruğu ve ayağı tortu, çenesi fay kedilere zarar verenlerin bulunmasını istiyor

Gümüşhane’birlikte Hasanbey mahallesi Cumhuriyet Altını caddesi üstünde serencam 1 maaş dönemde kuyrukları ve bacakları maktu halde tanıdık kediler vatandaşların ve çevre esnafın tepkisine bozukluk oluyor. Hele esnafın sokak hayvanlarını beslediği ve ilgilendiği bölgede serencam dönemde ortaya sâdır görüntüler görenlerin içini acıtırken vatandaşlar bu vahşetin adam marifetiyle yapıldığını sav ediyor. Ana Yol üstünde hizmet veren veteriner kliniğinin gaileli hayvanlara pansuman yaparak yardım ettiği öğrenilirken, vatandaşlar sorumluların bulunarak cezalandırılmasını istiyor.

“BUNU BİRİSİ YAPIYOR, ARAŞTIRIP BULUNMASI LAZIM”

Mahallede kâin pisik ve köpekleri beslediklerini söyleyen esnaf Gaye Dabağ, “Mahalleli adına genelde burada pisik köpek bakıyoruz, mamalarını ve sularını veriyoruz amma sonuç zamanlarda baya bire bir ayağı kesik, kuyrukları kopartılmış kediler var. Bunun nedenini tığ üstelik alçalma ediyor ve sanmak istiyoruz. Bunu birisi yapıyor ama araştırıp bulunması gerekiyor” dedi.

“KİMİNİN BACAĞI NAMEVCUT, KİMİNİN KUYRUĞU”

Mahalle sakini Hasan Elmahti birlikte, “Ben bile bu kedileri yeni yıpranmamış görmeye başladım kiminin bacağı namevcut, kiminin kuyruğu yok. Kim kesti hangi yaptılar bilmiyorum. Pöçük hastalık kesilir bilmiyorum” diye konuştu.

“BİR İNSAN ETKİSİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”

Kedileri geçmiş gördüğünde eksantrik hayvanların saldırısı sonucu bu kuzuluk geldiklerini fakat yaralanmalarına bakınca insan işi olduğunu düşündüğünü anlatan esnaf Alper Tunga Şarap, “Kısaca 3 hafta öncesinde gördüm. Önceki aynı beyaz kedinin kuyruğunun umum kesik olduğunu gördüm farklı hayvanlarla mücadele içerisinde olduğunu düşündük amma tamam anlamıyla maktu. İkinci namına üstelik siyah ayrımsız kedinin tekrar aynı şekilde kuyruğunun kesildiğini gördüm. Hemen şipşak bir kesikler. Bile Bile yerine kesildiğini ve daha sonrasında bile ara sıra kedilerin birlikte ayaklarının kesildiğini ayırt ettik. Özellikle burada dolaşıyorlar yada eksantrik tıpkı yerden buraya getirip bırakıyorlar. Bir âdem etkisi olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bir hayvan saldırsa etkisini görürsünüz sunu azından tıpkı kirli kalır bacağında, boynunda, belinde amma sadece kuyrukta olması olağanüstü” ifadelerini kullandı.

“SATANİST BİR GRUBUN KESTİĞİNİ SÖYLÜYORLAR”

8 pare kedinin kuyruğu ve ayağı kırık şekilde mahallede dolaştığını ifade fail Yunus Mustafa Demirhan, “Averaj 1 aydan fazladır kuyruğu ve ayağı çökelek kediler, çenesi şikeste zooloji görüyoruz. Hayvanlara zulmedildiğini düşünüyoruz. Kâh arkadaşlarımız satanist tıpkı grubun bile olduğunu ve hayvanları kestiğini söylüyor. Hangi olduğu belgisiz hayvanlara, alçak anlamda sıklet çekiyorlar. Bunlar bizi ve oldukça çocukları üstelik üzüyor. Kesinlikle bunlar kesilmiştir iri tıpkısı efsanevi zulmü var burada. Bunu yapanların tespit edilmesi dahi gerekiyor. Ego bu şekilde 8 şerha hayvan gördüm bu şekilde, çokça çığlık bir kapsam” dedi.

Öte yandan ayağı fay vaziyette bölgeye bırakılan kedilerin yetkililer eliyle bacağının andırmak zorunda kaldığı ve ara sıra kedilerin bacağının bu nedenle olmadığı öğrenildi.

Share: