Gümüşhane’de kuyruğu ve bacakları kesildiği kanıt edilen kediler tepkiye sebep oldu

Gümüşhane’dahi kuyruğu ve bacakları kesildiği argüman edilen kediler tepkiye illet oldu

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’üstelik kuyrukları ve ayakları kesildiği sav edilen kediler vatandaşların tepkisine hastalık oldu. Henüz ilk da kente merbut Kelkit ilçesinde kedilerin bacaklarının ve kuyruklarının büyü için kesildiği iddiası tepkilere bozukluk olurken kesinti işleminin tıpkı can marifetiyle yapıldığını kanıt eden vatandaşlar sorumluların bulunarak cezalandırılmasını istiyor.

Kentte, Hasanbey mahallesi Cumhuriyet caddesi üstünde serencam 1 mahiye dönemde kuyrukları ve bacakları maktu halde görülen kediler vatandaşların ve kasaba esnafın tepkisine sebep oluyor. Hele esnafın sokak hayvanlarını beslediği ve ilgilendiği bölgede sonuç dönemde ortaya sâdır görüntüler görenlerin içini acıtırken vatandaşlar bu vahşetin eş marifetiyle yapıldığını sav ediyor. Cadde üstünde bakım veren baytar kliniğinin yanık hayvanlara pansuman yaparak müzaheret ettiği öğrenilirken, vatandaşlar sorumluların bulunarak cezalandırılmasını istiyor.

“Bunu birisi yapıyor amma araştırıp bulunması gerekiyor”

Mahallede bulunan pisik ve köpekleri beslediklerini söyleyen esnaf Murat Dabağ, “Mahalleli adına genelde burada kedi köpek bakıyoruz, mamalarını ve sularını veriyoruz ama sonuç zamanlarda baya benzeri ayağı kesik, kuyrukları kopartılmış kediler var. Bunun nedenini tığ birlikte merak ediyor ve bellemek istiyoruz. Bunu birisi yapıyor amma araştırıp bulunması gerekiyor” dedi.

Mahalle sakini Hasan Elmahti bile, “Ben de bu kedileri eskimemiş yeni görmeye başladım kiminin bacağı namevcut, kiminin kuyruğu bulunmayan. Ki kesti ne yaptılar bilmiyorum. Pöçük illet kesilir bilmiyorum” diyerek konuştu.

“Kasten adına kesildiğini düşünüyorum”

Kedileri ilk gördüğünde başka hayvanların saldırısı sonucu bu ayla geldiklerini ancak yaralanmalarına bakınca herif işi olduğunu düşündüğünü anlatan esnaf Alper Tunga Çakır, “Kestirmece 3 hafta öncesinde gördüm. Geçmiş benzeri beyaz kedinin kuyruğunun tekmil çökelek olduğunu gördüm değişik hayvanlarla savaşım içerisinde olduğunu düşündük ama kül anlamıyla maktu. İkinci olarak da yağız tıpkı kedinin yine aynı şekilde kuyruğunun kesildiğini gördüm. Şipşak hızla benzeri kesikler. Mahsus yerine kesildiğini ve daha sonrasında birlikte kâh kedilerin dahi ayaklarının kesildiğini ayırt ettik. Özellikle burada dolaşıyorlar yada başka bire bir yerden buraya getirip bırakıyorlar. Tıpkısı âdem etkisi olduğunu düşünüyoruz. Çünkü ayrımsız efsanevi saldırsa etkisini görürsünüz arz azından bire bir kirli kalır bacağında, boynunda, belinde ama hemen kuyrukta olması tansık” ifadelerini kullandı.

“Ara Sıra arkadaşlarımız satanist aynı grubun olduğunu söylüyor”

8 pare kedinin kuyruğu ve ayağı kırık şekilde mahallede dolaştığını anlatım eden Yunus Mustafa Demirhan, “Averaj 1 aydan fazladır kuyruğu ve ayağı çökelek kediler, çenesi münkesir hayvanat görüyoruz. Hayvanlara zulmedildiğini düşünüyoruz. Bazen arkadaşlarımız satanist benzeri grubun dahi olduğunu ve hayvanları kestiğini söylüyor. Hangi olduğu belgisiz hayvanlara, aheste anlamda takı çekiyorlar. Bunlar bizi ve kıytırık çocukları üstelik üzüyor. Kesinlikle bunlar kesilmiştir nazik benzeri hayvan zulmü var burada. Bunu yapanların tayin edilmesi bile gerekiyor. Ben bu şekilde 8 parça efsanevi gördüm bu şekilde, haddinden fazla elem tıpkı uzanım” dedi.

Öte yandan ayağı fay vaziyette bölgeye bırakılan kedilerin yetkililer eliyle bacağının çağrıştırmak zorunda kaldığı ve gâh kedilerin bacağının bu nedenle olmadığı öğrenildi.

Share: