Gümüşhane’nin güz güzellikleri ile mest etti

– Gümüşhane’nin güz güzellikleri ile sarhoş etti

GÜMÜŞHANE – Tarihi İpek yolu üzerinde yaylalar diyarı adına tanıdık ve 2 bin metre üstünde sayısız dik dağları, kendine özgü coğrafyasıyla gelişigüzel mevsim etkileyici görüntüler sunan Gümüşhane coğrafyası sonbahar mevsimiyle gelişigüzel renkten renge bürünürken, bölgenin güzellikleri alarga görüntülendi.

Gümüşhane’nin güzellikleri yutmak, saf havasını solumak, sıradışı coğrafyasını seçmek üzere Samsun’dan Gümüşhane’ye mevrut SAMDOST ekibi bölgenin güzelliklerini açıktan görüntüledi. Ekibin geçmiş durağı Örümce Ormanları Tabiatı Himaye Alanı ve Çağlayandibi Şelalesi Tabiat Parkı oldu. Daha sonradan Yağız Mağarasını ülfet eden ve Limni Gölü Beğeni Parkında konaklayarak geceyi burada geçiren gök bilimi kentin büyüleyici görüntülerinden etkilenirken, ellerinden makineleri ve telefonları bırakmayarak bol verimli fotoğraf çekti. Ekipte düz düzlük dijital muhteva üreticisi ve fotoğraf sanatçısı Misyon Somuncu’nun dronla çektiği ve toplumsal medyada paylaştığı görüntüler binlerce yol izlendi, beğenildi ve paylaşıldı.

“Benzeri ahir gezimizde henüz isimsiz yerlerini tedarik etmek isteriz”

Gümüşhane ziyaretinde Örümce Ormanları Tabiatı Koruma Alanında yüzyıllardır diri anıt ağaçları görmenin kendilerini haddinden fazla etkilediğini kaydeden Amaç Somuncu, “Görselliği haddinden fazla yüksek olduğu üzere arkadaşlarım orayı çekmeye doyamadı. Aynı ahir durağımız Esmer Mağarası oldu. Bu mağaranın yaşı 15 milyon sene olduğu söyleniyor. İçinde sarkıtlar, dikitler, travertenler, katre taşları bizi oldukça etkiledi. Doğasına makul namına buranın düzenlenmesi bizi çokça sevindirdi. Ahşap misil haddinden fazla güzeldi. Işıklandırma sistemini birlikte çokça beğendik. Limni Gölü Beğeni Parkında kendimizi evimizde gibi hissettiğimiz ortamda konakladık. Göl kenarında kaldığımız amacıyla ahit doğumunu bağlı olmak istedik ancak kalktığımızda güneşin önünde endişe vardı göremeyeceğiz diyerek karamsarlığa düşmüştük fakat natür sürprizlerle kırcı olduğu üzere eksantrik bir şaşırtı bizi karşıladı. Dron uçururken baktık kim önemli vadinin içinde ayrımsız sis denizi var. Balaban keyifle bakma kulesinden bu vadiyi izledik. Gümüşhane gezisi çokça güzeldi. Foto makineleri ve telefonlar elimizden düşmedi. Dronla dahi haddinden fazla sunturlu manzaralar çektik. Bu bizim üzere çok fena hâlde tıpkı belgelik ve anı oldu. Buralar Gümüşhane’nin aşina yerleriydi. Bire Bir sonraki gezimizde henüz bilinmeyen yerlerini temin etmek isteriz. Herkesi buraya nida ediyoruz” dedi.

Share: