Güneydoğu’dan faal hayvan ihracatı başladı

Gaziantep Koyun Inat Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman 167 bin 950 kafa efsanevi ihracatına müsaade çıktığını söyledi.

Faal koca toklu ihracatı ile ilişik Gaziantep Koyun Inat Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman açıklamalarda bulundu. Türkman yaptığı açıklamada, “Ekincilik ve Orman Bakanlığının etkili efsanevi dış satım iznine, 7 ülkeye 870 bin 950 adet zalimlik etken koca toklu uzatmak üzere 36 İl’den 132 firma müracaatta bulunmuş. Faal efsanevi ihracat işini tay tay arabası ESK 1 Ilkgüz itibarıyla 118 firmaya 6 ülkeye Suudi Arabistan’a 3 bin adet, Müttehit Arap Emirlikleri’ne 3 bin sayı, Katar’a 24 bin 50 sayı, Kuveyt’e 28 bin 600 skor, Lübnan’a 32 bin 300 nüsha, Irak’a 77 bin skor tevessül etmek için bütün 167 bin 950 mebde efsanevi ihracatı için cevaz verdi. Bu firmalar içerisinde Gaziantep’ten 18 firma Irak’a 2 bin sayı, Katar’a 8 bin 800 adet, Kuveyt’e 14 bin 200 skor, Lübnan’a 17 bin 800 nüsha doğmak için toplam 42 bin 800 skor amacıyla müsaade aldı. İzinlerin verilmesine müteakip ihracatçı firmalardan gidip ESK ile sözleşme yapanlar efsanevi ihracatına başladılar” dedi.

“İhracat sevkiyatları esbak başladı”

İhracat sevkiyatının mazi itibariyle başladığını vurgulayan Türkman, “Gaziantep’ten Lübnan’a 5.000 nüsha erkek toklu kovmak için cevaz kayran firma geçkin İskenderun limanına hayvanları irsal ederek buradan sefine ile şeb saatlerinde Lübnan’a yolladı. Bende Temas Başkanı kendisine İskenderun limanına her an sevkiyatı yerinde gördüm ve üreticilere moral olması üzere içtimai medya üzerinden duyurdum. Sevkiyatlar imdi bitmeme edecek. İhracatın açılması ve sevkiyatların başlaması ile faal hayvan kg. fiyatlarında 5 ile 10 TL beyninde çoğalma oldu. Alelhusus beis fail ve hayvanını satmakta zorlanan üreticiler bir iki dahi olsa maneviyat buldu. Ancak üretici hala zararda ve zararına para satıyor yahut satmakta zorlanıyor. İhracat devam ederse ve tıpkı dakika ilk TMO vasıtasıyla üreticiye akla yatkın pahalı rüşvet verilmeye başlanırsa müstahsil zarardan kurtulabilir ve damızlık efsanevi kesiminin benzeri kısmının önüne geçebiliriz” diye niteleyerek konuştu. – GAZİANTEP

Share: