Haber-Sen Umumi Sekreteri Damatoğlu’ndan ‘Sürgün’ Açıklaması: “Ptt Genel Müdürlüğü, Sendikamıza Alın Vazıh Yerine Sendikal Ayrımcılık Uyguluyor”

CEYLAN SAĞLAM

Bili-Sen Umumi Sekreteri İbrahim Damatoğlu, sendika üyesi PTT çalışanlarının filiz edilmesiyle ilişik “PTT Genel Müdürlüğü, sendikamıza karşı meydanda kendisine sendikal ayrımcılık uyguluyor. Sendika üyemiz ve sendika yöneticilerimiz İzmir’den Ağrı’ya, İstanbul’dan Hakkari’ye, Trabzon’dan Bitlis’e kadar Türkiye’nin muhtelif yerlerine çımbar edildiler. Ailelerinden ayrıldılar. Aileler parçalandı” açıklaması yaptı. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen üstelik konuyu istifham önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) tutkun Haber-Sen üyesi 27 PTT çalışanı, 29-30 Ilkgüz günlerinde sendikal faaliyetleri nedeniyle kilometrelerce uzaklıktaki farklı devlet ve ilçelerde görevlendirildi. Ankara’üstelik Umumi Form Denetim Kurulu üyesinin görev yeri Hakkari olarak değiştirilirken; İstanbul’dan Erzurum’a, Trabzon’dan Bitlis’e, İzmir’den Mardin’e müracaat etmek zorunda kalan başöğretmen, işyeri casus, büro denetleyicisi sendika üyeleri bulunuyor.

CHP’Lİ ANTMEN TBMM GÜNDEMİNE GETİRDİ

CHP Mersin Ağacı Mebus Alpay Antmen, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Antmen, şunları anlatım etti:

“Henüz ilk sendikal ayrımcılık ve cepheli ayrımsız sormaca işleyen kontrolörler marifetiyle Haber-Sen yöneticileri mütenevvi illere sürgün edilmiştir. Bu süreçte öncelikle PTT yönetimi ile ziyaret yaparak bu haksızlığın giderilmesini istemişler; son alınamayınca, sürgünlerin olduğu İstanbul ve Batman’dan Ankara’ya kadar güzergahtaki PTT işyerleri önünde meşruhat yaparak Ankara’ya yol gerçekleştirmişlerdir. Ankara’dahi PTT Genel Müdürlüğü önünde tahsis etmek istedikleri basın açıklamasına polis güçleri izin vermemiştir.

PTT tarihinde yepyeni şekilde 29 ve 30 Eylül tarihlerinde Malumat-Sen’e üye başmuallim, lider, başdağıtıcı unvanlı sunu bir iki 27 sendika üyesi PTT emekçisi, yaşadıktan illerden binlerce kilometre ırak illere özlük istekleri dışında atanmışlardır. Bilim-Sen üyelerinin çımbar edilmesinin protesto edilmesini peşi sıra ünvanlı dayanıklı haddinden fazla Selen-Sen üyesi PTT memuru de cımbar edilmiştir.”

Antmen, Bakan Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

“2018 ila 2022 yılları beyninde geçen sürede; isteği dışında yeri değiştirilen PTT müteharrik sayısı kaçtır? Ne tarihlerde kimler ne illerden nerelere atanmıştır? Bahsi geçen tarihler arasında öz isteği dışına yeri değiştirilenler hangi sendikaya üyedirler? Bahsi geçen sürgünler sonrasında PTT’ye sav açarak önceki fariza namına dönen personel bulunmakta mıdır? Varsa bunlar kimlerdir? PTT’dahi yaşanan bu sürgün politikasını boğmak amacıyla vekâlet olarak ne nev girişimlerde bulunacaksınız? Yaşanan bu sürgünler nedeniyle incizap fail birçok can bulunmaktadır?”

Bilgelik-Sen Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu ise, konuya ilişkin ZÜMRÜDÜANKA Bilgi Ajansı’na şu değerlendirmeyi yaptı:

“PTT UMUMI MÜDÜRLÜĞÜ, SENDİKAMIZA KARŞI AÇIK OLARAK SENDİKAL AYRIMCILIK UYGULUYOR”

“Sendikamız bu sürgünleri henüz evvel dahi yaşadı. Bizzat Malumat-Sen Genel Sekreteri yerine beni dahi tahminî tıpkı sene geçmiş Zonguldak’ta Şanlıurfa’ya sürgün etmişlerdi. hız ile sürgünümüzü durdurduk, kazandık, bozuk görev hesabına kavrayışsız döndüm. Akıbet süreçte birlikte PTT Genel Müdürlüğü, sendikamıza cebin celi namına sendikal ayrımcılık uyguluyor. Bundan tıpkı kamer geçmiş, yazıhane yöneticilerimiz il içi ve ülke dışlarına cımbar edilmişti. Şu an itibari ile de 30 devam sendika üyemiz ve sendika yöneticilerimiz İzmir’den Ağrı’ya, İstanbul’dan Hakkari’ye, Trabzon’dan Bitlis’e büyüklüğünde Türkiye’nin değişik yerlerine sürgün edildiler. Ailelerinden ayrıldılar. Aileler parçalandı. Bu ayan anayasaya yeraltı. Murafaa süreçlerinde kazanacağız.

PTT yönetimi bunu bildiği halde, bu davaları kazanacağımız halde, avukatlık masrafları, duruşma harçları ve insanların hareket gücü kaybından hava bire bir amme zararına da bozukluk olmaktadırlar. Bu usule aykırıdır. Bunun haricinde sendikamız yöneticileri var, genel tarz denetleme kurulu üyemiz var bu sürgünlerde. Bunlarda 4688 az Sendikalar Kanunu’nun 18. Maddesine, 2016/4 basit Başvekâlet Genelgesi’hangi ve genişlik önemlisi bile ILO’nun 87 ve 98 az sözleşmelerinin asıl ilkelerine aykırıdır. Sendikal ayrımcılığın kamu kurumlarında uygulanmasına serencam verilmesini istiyoruz. Hele PTT’ye arpalık İHS sözleşmeli arkadaşlarımızın kadroya alınmasını kâm etmemiz, PTT Genel Müdürlüğü önünde izah yapmamız ara sıra kişileri tasalı etti.

Şu anda tıpkı kısmı gitti, bire bir kısmının dahi nemli temel babaları, çocukları var, çocukların eğitimleri var. Ifade kabul etmek zorunda kaldılar. Bu insanların davalarını açıyoruz, umarım davaları üstelik bodur bir sürede çıkar ve bahtiyar şekilde ailelerine kavuşurlar.

Sendikamıza son süreçte yapılan bu ayrımcılık derece safhaya geldi, 30 parça çımbar az değil. Bu PTT ve sendikamız tarihinde ihtimal üstelik bire bir evvel. 30 gönül iki gün içinde filiz edildi. Bizim sendikamız 1996’da böyle bire bir sorumluluk yaşamıştı. 1996’dan beri, yıllar sonradan 2022 yılında hakeza bir külfet sürmek imkansız. Ego sabık cuma namazı haset Hollandalı meslektaşım, Hollanda’nın sunu balaban sendikasının umumi sekreteri ile görüştüm inanamıyor kendisi. ‘2022 yılında cımbar mü’ diyor, şaşırıyor. Bunları daim olmak zorunda değiliz.

“TAŞERON ARKADAŞLARIMIZIN DE KEZALIK KADROYA GEÇİRİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Taleplerimiz mesai hayatına endeksli taleplerdi. Bizde modüler istihdam bahis konusu. Taşeron, 399 basit, İHS’li ve iştiraklerde çalışanlar var. Bütün değer işi yapıyor fakat denk sevap alamıyor. Biz bedel işe bedel ücreti savunuyoruz. İHS’li arkadaşlarımızın kadroya geçirilmesini istiyoruz. Taşeron arkadaşlarımızın dahi kezalik kadroya geçirilmesini istiyoruz. PTT’de bire bir dakika önce iç barışın sağlanmasını istiyoruz ama tersine PTT yönetimi sendikal bire bir ayrımcılık yaparak sendikamız ile görüşme yapmıyor, telefonlarımıza çıkmıyor. Hiçbir mülakat yapmadan mesail çözülmez. Tığ arkadaşlarımızın ayrımsız zaman önceki çarkıt görev yerlerine iadeli edilmesini istiyoruz.

“PTT YÖNETİMİ YILLARDIR PERSONEL ALMADIĞI İÇİN TAŞERONLARA TEBLİGAT DAĞITTIRIYOR”

Edirne PTT Başmüdürlüğü’nün firma personellerini ihbariye dağıtımında görevlendirmesi konusunda sendika eliyle açılan davaya ilişik Damatoğlu, şöyle dedi:

“PTT yönetimi yıllardır personel almadığı üzere taşeronlara ihbarname dağıttırıyor. Bizim sendikamız bunu sevgili etti Edirne’da ve kazandık. Kazanmamıza rağmen PTT yönetimi halen ülkenin birçok durumunda firma personeli arkadaşımıza tebligat dağıttırıyor. Bu yıldızlı adına yasaya çapraz. Bunun adına personel almasını istiyoruz. Personel eksikliğini taşeronlara bildirim tahrip etmek ile gidermeye çalışıyor. Taşeronların ihbarname dağıtması kanunda zahir yerine reddedildiğine bakarak her hususi şirkete ilişkin kargo firmaları birlikte tebligat dağıtacağım diyebilir. Bu yüzden oran demiş kim, memur eli ile dağıtılır. Bizim sendikamız birlikte bunu mahkemeye taşıdı ve PTT’ye alın bu davayı kazandık. Sürgünlerden birisi bile bu, çünkü ihbarname dağıtmasını istemiyoruz taşeronların. Biz değil yasa bunu öngörüyor.”

Share: