Hacı Bektaş-I Veli Yâd Törenleri ve Firez Konferans Etkinlikleri… Hacıbektaş Şehremini Altıok: “Hacı Bektaş-I Veli Düşünesinde Dizge Birdir;…

Fen: BERKAY VAROL – Azrail: ÜNAL AYDIN

Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen Hacı Bektaş-ı Iye Ihtifal Törenleri ve Ekin Hanek Etkinlikleri’nde; “İnsanları; avrat koca diye yarmak ya dahi sosyal konumları; dillerine, dinlerine ayrıca ırklarına bakarak küçük kısaltmak, ötekileştirmek insanlığa yapılabilecek sunma büyük yanlıştır. Hacı Bektaş-ı Iye düşünesinde cümle birdir; eş, ayvaz kamu insanlar eşittir” dedi. Etkinlikte hezel düzlük Hacıbektaş Kaymakamı İbrahim Engin Şenay ise “Hacı Bektaş-ı Veli’yi gönüllerin hünkarı görenler Bedir’de Muhammet’i Kerbela’da Hüseyni olanlardır, Hacı Bektaş-ı Veli’yi gönüllerin hünkarı görenler mazluma gürültülü, garibana çağ namına görenlerdir” diye niteleyerek konuştu.

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, 59. Ulusal, 33. Uluslararası Hacı Bektaş-ı Ege Ihtifal Törenleri ve Hars Konuşma Etkinlikleri’ne katıldı. Merasim ve etkinliklerde konuşan, Hacıbektaş Belediye Reisi Arif Refik Altıok şunları söyledi:

“HACI BEKTAŞ-I VELİ DÜŞÜNESİNDE TÜMCE BİRDİR; KADIN, KOCA BIRLIK İNSANLAR EŞİTTİR”

Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin topraklarında Hünkar’ımızdan muratlarımızı kabul etmek amacıyla yekpare canlar, bir araya geldik. Pirimiz Hünkar Hacı Bektaş-ı Iye, kül insanlığa mefret gönlünün kapılarını ardına kadar açmış öğretisinin merkezine insanı koymuştur. Hünkarımız, 13. Yüz yılda Itidalli Asya’dan Rum’evet geldiğinde savaşları, kargaşayı sonlandırabilmek üzere insanları tıpkısı araya getirmenin huzuru sağlamanın yolunun sevgiden geçtiğini vurgulamıştır. O herhangi bir şeyin özünde insanı aramıştır. Hacı Bektaş-ı Iye’ye göre âdem tıpkısı sevgi varlığıdır, tanrısal niteliklerle donatılmıştır. Dini, dili, rengi ne olursa olsun; iyiler, iyidir diyen pirimizin kumaşının rengi insandır. İnsanları; eş koca diye niteleyerek fayrap etmek evet da sosyal konumları: dillerine, dinlerine ayrıca ırklarına bakarak âdeta gidermek, ötekileştirmek insanlığa yapılabilecek sunma balaban yanlıştır. Hacı Bektaş-ı Iye düşünesinde sistem birdir; karı, koca tamlık insanlar eşittir. Onun kapıları herkese gelişigüzel zaman açıktır. Hacı Bektaş-ı Iye, Horasan’dan Küçük Asya’evet geldiğinde içre sevgiyi, hoşgörüyü, dostluğu, eşitliği barındıran öğretisini Ehl-i Beyt aşkıyla olgunlaştırmış, onu biçimlendirmiştir. Bizler da Hünkar’ımızın öğretisi doğrultusunda bu yolda bakım etmeye, gelecek nesillere aktarmaya bitmeme edeceğiz.”

Hacıbektaş Kaymakamı İbrahim Engin Şenay ise şöyle konuştu:

“CHP’nin tırsmak ayar Umumi Başkanı, sayın milletvekilleri, sayın uray başkanları ve canan canlar leziz geldiniz diyor, hepinizi nazikâne kardeş kardeş selamlıyorum. Hünkarı Hacı Bektaş-ı Veli’nin Anadolu’birlikte sulh ve kardeşliği baziçe ettiği birlik değerler bizim yolumuzu aydınlatan yeryüzü majör rehberlerdir. Bu istem mimarları olmasaydı üstünde yaşadığımız bu bayrı topraklara iyesi olmak, yurt yapmak olabilir olmayacaktı. Hünkarın yüzyıllar öncesinden bizlere yaptığı ‘bire bir olalım, anaç olalım, hayatiyetli olalım’ çağrısı; bizlere baştan sona arslan ile ceylanın tıpkı kucakta elbette bulunduğunu aşılamıştır. Bu telakki bizlere bu topraklar üzerinde birliğimizin, beraberliğimizin, hoşgörümüzün ve kardeşliğimizim daima kalacağını göstermiştir.

“HACI BEKTAŞ-I VELİ’Yİ GÖNÜLLERİN HÜNKARI GÖRENLER BEDİR’DE MUHAMMET’İ KERBELA’DA HÜSEYNİ OLANLARDIR”

Rum topraklarında yeşeren bu irfanın bugün hala dünyanın apayrı coğrafyalarında hayat buluyor olması ve eksantrik kültürlere, apayrı toplumlara yol göstermesi bizlere sorumluluğumuzun ne kadar iri olduğunu göstermektedir. Hünkarımızın bize bıraktığı bu el birliği, filinta nezaret ve kardeşlik anlayışı ile birlikte verdiğimiz sürece bu topraklarda bağlılaşım, ürkmek, tatlıca nezaret filizi sürgit yeşermeye devam edecektir. Hacı Bektaş-ı Iye’yi gönüllerin hünkarı görenler Bedir’dahi Muhammet’i Kerbela’dahi Hüseyni olanlardır, Hacı Bektaş-ı Veli’yi gönüllerin hünkarı görenler mazluma patırtılı, garibana çağ namına görenlerdir.”Share: