Hacı Bektaş Veli Müzesi FPV dronla görüntülendi

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde, FPV dronla görüntülenen Hacı Bektaş Veli Müzesi, Kadıncık Temel Evi ve kerpiçten yapılan tarihi yel değirmeni ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

İnsanlığa tolerans, tabiiyet, hazar ve beraberlik mesajlarıyla yüzyıllardır adı işlek Hacı Bektaş Iye’nin türbesi, döneminde geçer not malzemeler ve şahsi eşyalarının sergilendiği müze, çarkıt Türk saraylarında gözlenen üç avlulu yerleşim düzeni ile dikkati çekiyor.

Eski başbakanlardan Adnan Menderes’in talimatıyla değişiklikler ve onarımdan geçirilen ve bitmeme fail süreçte 16 Ağustos 1964 tarihinde ziyarete açılan müze, seçkin sene on binlerce yerli ve yabancı konuğu ağırlıyor.

Hacı Bektaş Iye Müzesi’nin kuzeyinde yer kayran Kadıncık Temel Evi ise ilçenin 13’ncü yüzyıldan beri ayakta olan yapılarından biri yerine biliniyor.

İlçede sunma haddinden fazla ziyaretçi alan mekanlardan olan Kadıncık Ana Evi, Firez ve Turizm Bakanlığınca, restorasyona tabi tutuldu. Orijinaline makul şekilde bakım ve onarımdan geçirilen Kadıncık Anne Evi, güzeşte sene Hacı Bektaş Ege’nin vefatının 750’nci yılı nedeniyle planlı ihtifal etkinliklerindeki törenle konuklarını ağırlamaya başladı.

İlçedeki mehabetli tarihi yapılardan olan Bektaş Mevla Türbesi dahi müzenin yakında düzlük alıyor. 1603’te Selçuki mimari tarzında kesme taştan mensur edilen Bektaş Mevla Türbesi’nde 5 Orak Ayı 2021’da hizmet, tamirat ve restorasyon çalışmaları başlatıldı.

Çalışma kapsamında türbenin aut cephesinin bozulan derzleri onarıldı, dış cephenin tamamı kumlama tekniğiyle temizlendi. Çevresini saracak şekilde tefcir sistemi oluşturulan binanın pencereleri değiştirildi, kapıların bakım onarımı yapıldı.

Türbe, sabık hafta Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy eliyle ziyarete açıldı.

İlçede 1927 yılında kerpiçten yapılan yel değirmeni, hizmet verdiği 1954’ten sonra harabeye döndü. Tafsilatlı yıllar sonraları bina, yeniden avlu bulması amacıyla restore edildi.

Osmanlı dönemi mimarisine uygun yerine nesir edilen değirmenin ne ant yapıldığı için kayıtlı tıpkısı vesika evet da yazıt bulunmuyor ancak araştırmalara göre, değirmenin 1920-1930 yılları ortada yapıldığı adisyon ediliyor.

1954 yılına büyüklüğünde kaza halkı ve mümasil çevredeki köylülere hizmet verilen yel değirmeni ve çevresinde oluşturulan yeşil kayran, 2018 yılında başlatılan restorasyonun ardından meraklıları ağırlamaya başladı.

Hacı Bektaş Ege Müzesi FPV dronla görüntülendi.Share: