Havaların soğumasıyla hastalıklara ilaç sakatata deste artıyor

Konya’dahi havaların soğumasıyla birlikte adam sağlığına faydası olan nazik ve küçükbaş hayvanların sakatatlarına demet artıyor.

Konya’bile alelhusus şita aylarında vatandaşların tercih ettiği sakatat, zengin vitamin ve mineral içeriği nedeniyle “tabii antibiyotik” namına bile tanımlanıyor. Kentin tarihi Bedesten Çarşısı’ndaki Kadınlar Pazarı yerine bildik Melike Bayan Çarşısı sokaklarındaki işletmelerde özenle hazırlanan kafa, paça, sine, canevi, böbrek ve işkembe kadar sakatatlar müşteriler üzere hazırlanıyor. Sabahın er saatlerinde başlayan sakatat istihzar telaşı, akşama büyüklüğünde bitmeme ediyor.

“Suyu ayrı faydası oluyor, etinin ayrı ayrımsız faydası oluyor”

İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren tıpkı caize adına bilindiğini nâkil sakatat satıcısı Erek Bezirgancı, “Havaların soğumasıyla bizim işlerimizde da hareketlilik başlar. Sonuç zamanlarda balık ve tavuğun bu ürünlere göre fiyatlarının yükselmesi bizim sakatat ürünlerine rağbeti arttırdı. Bizim fiyatlarımız güzeşte yıla oranlandığı ahit bir seviyelerde. Elan zam yapmadık, bu nedenle işlerimizde artmaya başladı. Şita aylarının gelmesiyle alay malay yer çok tüketilen ürünlerimiz esas paça ve uca. Çünkü, bu mahsulat düdüklüde pişirildiği devir kemiğinden ayrılarak suyu ayrı faydası oluyor, etinin ayrı bire bir faydası oluyor. Bu pişirilen ürünün suyu artık vitaminli ve daha çok müfit. Hitit ise ayrı tüketiliyor. Uca dediğimiz kitap dananın kuyruk kısmından çıkan benzeri bölümdür, daha çok içimli ve bundan sonra faydalıdır” dedi.

” Türkiye’de en evire çevire tutulan ürünlerden birisidir”

Sakatatın bir nice rahatsızlıklara hayır olduğunu anlatan Hedef Bezirgancı, “Sakatat Türkiye’bile sunu iyice tutulan ürünlerden birisidir. Ciğerimiz doğrusu herhangi bir kesimde bilindiği amacıyla tutulan ve tüketilen tıpkısı üründür. Pişirildiğinde çokça lezzetli ve faydalıdır. Paça ve kelleye baktığımızda şita aylarında genişlik haddinden fazla tüketilen ürünler ortada. Bu eser ise hem hitit, hem suyu protein namına tüketiliyor. Tam vücuda jel kadar yayılan bir nevale kaynağı olduğu biliniyor. Sakatat deyince kış aylarında henüz fazla tüketilen bu kitap, genel namına dahi birçok üründen elan müfit kendisine görülür” şeklinde konuştu.

Akıbet yerine sakatat tüketicilerine uyarılarda bulunan Bezirgancı, “Fiyatlara bakacak olursak dana böbreğimiz 20 teklik, dana yüreğimiz 40 teklik, ciğerimiz 70 teklik. Genel namına baktığımız ahit 20 ile 70 lira arasında dönüyor fiyatlarımız. Bu üstelik vatandaşlarımız üzere az çok çalımlı halde şu zaman. Bu ürünleri düz vatandaşlarımız muhtemelen tıpkısı yerden alışveriş yapması geçişsiz ve sakatat satışı eden aksiyon yerlerini yeğleme etmelerini öneriyoruz. Nedeni ise bize gelen ürünler günce dirimsel” diye konuştu. – KONYA

Share: