Haydar Aliyev, vefatının 19. yılında anıldı

Azerbaycan’ın rahmetlik Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, vefatının 19. yılında Iğdır’da anıldı.

Iğdır Azerbaycan Çevirgeç Güneş Firez Birliğini Yaşatma ve Terviç Derneğince kentteki Azerbaycan Ekin Evi’nde düzenlenen anma programı, şehitler anısına tevakki etmek duruşunda bulunulmasıyla başladı.

Türkiye ve Azerbaycan milli marşlarının okunmasıyla bitmeme fail programda, Aliyev’in hayatının anlatıldığı sunumlar yapıldı.

Derneğin Başkanı Nurlu Zakir Acar, burada, Azerbaycan ve Türkiye’nin, tarihin baskı dönemlerinde hem bu toprakların bağımsızlığını kazanmasında hem bile Anadolu’nun düşmana cebin savunulmasında talih birliği yaptığını söyledi.

1993-2003 yılları arasındaki 10 almanak dönemi havi Haydar Aliyev döneminde, Türkiye Azerbaycan ilişkilerinin nazik etap kaydettiğini vurgulayan Enerjik, “Şişman reis rahmetlik Haydar Aliyev döneminde, Türkiye-Azerbaycan ilişkileri özellikle siyasa ve ekonomi doğmak için, müstacelen çabucacık tam sosyal alanlarda nazik evolüsyon göstermiştir. Giderek iki mutluluk arasındaki itiyat, yapılan çalışmalarla mühim iştirak düzeyine ulaşmıştır. Azerbaycan’ın tarihinde düzensiz bırakmış olan ve ‘can’ özne bugünkü konuma gelmesinde çalışkan racon oynayan merhum Haydar Aliyev, Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin pekiştirilmesinde attığı adımlarla dahi öne çıkmıştır.” dedi.

Acar, “Haydar Aliyev, sağlığında ve ülkesinin celal başkanlığı döneminde geçmişe dair deneyimleri ile çok becerikli tıpkısı satranç oyuncusu olduğunu de ortaya koymuştur. Geleceği ferah münevver, Azerbaycan’ı sağlam zemine oturtabilme becerisini üstelik göstermiş olan rahmetlik Haydar Aliyev’i rahmet ve saygıyla anıyoruz. ” ifadesini kullandı.

Programa, Iğdır Haydar Aliyev Bilim Lisesi öğrencileri bile katıldı.

Share: