Hayvanseverlerden can dostları amacıyla ‘Yavaşla’ tabelaları

ANKARA’üstelik sosyal medya üzerinden kombinasyon olan benzeri kadro, bölgelerinde araçların acul kullanılması zımnında yaşanan kazalarda ölen sokak hayvanları üzere cadde ve sokaklara, ‘Kirpi çıkabilir’, ‘Köpek çıkabilir’ ve ‘Kedi çıkabilir’, ‘Yavaşla’ tabelaları astı. Çankaya’dahi aktif Hars Zor, 23 tablo yaptırdıklarını ve araçların çabuk geçtiği noktalara yerleştirdiklerini söyledi.

Ankara’nın Çankaya ilçesinde güçlü Ekin Ağır, sosyal medyadaki ‘Ayrancı Ahalisi’ grubunda, araçların çabuk kullanılması nedeniyle meydana mevrut kazalarda ölen çıkmaz hayvanları amacıyla emek başlattı. Çetince’un girişimiyle hayvanseverlerden toplanan parayla Çankaya’nın 5 mahallesinde kâin ve sürücülerin araçlarını acul kullandığı sokaklara ‘Kirpi çıkabilir’, ‘Köpek çıkabilir’ ve ‘Kedi çıkabilir’ tabelaları asıldı. Güç, Facebook’ta 11 bin kişilik tıpkı grupları olduğunu belirterek, “Orada insanlar daim kedilerin, köpeklerin ve kirpilerin kurgu altında ezildiği üzerine üzüntülerini dile getiriyorlardı. Bizimde gruptaki benzeri kaç arkadaşımızla gelişigüzel hakeza körpe ayrımsız özdek aklımıza geldi. Ayrancı Semt Meclisi’nde arkadaşlarla aramızda para topladık ve 23 devam tablo yaptırarak, araçların acul geçtiği yerlere astık” dedi.

Mahallelerinde mevcut hayvanların toplumun ayrımsız parçası olduğunu ve hep hayvanları haddinden fazla sevdiklerini belirten Müşkül, “Onlar olmadan sürmek istemiyoruz, sokaklarımızda ve evlerimizde onları görmeyi istiyoruz. Özellikle Portakal Çiçeği Parkı’nda akşamları benzeri derinti kirpi çıkıyor. Bu aralar yavrularını bile çıkarmaya başladılar. Kediler ve köpekler üstelik anca.  Bizler bile onlara ayrımsız kötülük gelsin istemiyoruz. O yüzden de şalter sürücülerinin henüz tetik davranmasını istiyoruz. Çıkmaz hayvanları zaten yeterince çığlık çekiyor, soğukta aç kalabiliyorlar, barınabilecekleri alanlar yok. Çoğu âdem onları bahçelerinde ve sokaklarında istemeyebiliyor, aç kalabiliyorlar ve herşeyleriyle uğraşmak zorundalar. Bari dedik; acul süren araçlarla savaşım etmesinler” ifadelerini kullandı.Share: