Hazırlıklar tamamlandı, balıkçılar bu şeb ‘Vira Bismillah’ diyecekler

Hazırlıklar tamamlandı, balıkçılar bu akşam ‘Vira Bismillah’ diyecekler

TRABZON Mevki genelinde denizlerde av yasağının 1 Ilkgüz’birlikte kalkacak olmasının ardından bu geceleyin denize açılacak olan tekneler son hazırlıklarını yaptı. Balıkçı tekneleri 1 Ilkgüz’birlikte başlayacak kullanılmamış av sezonu üzere bu şeb ‘Vira Bismillah’ diyerek denize açılacak ve sezona palamut avı ile başlayacaklar.

Trol ve gırgır ile balık avcılığının 15 Nisan’dahi başlayan haram dönemi 1 Ilkgüz itibariyle sona eriyor. 1 Eylül’de denize açılacak olan tekneler 4,5 ayın peşi sıra akıbet hazırlıklarını tamamlayarak denize delinmek üzere beklemeye başlarken yeni sezondan ümitli olduklarını söylediler.

Güzeşte mevsim palamudun olmadığını bu mevsim ise beklentilerin bol yönde olduğunu tamlayan Yılmayan Balıkçılık sahiplerinden Ulak Yılmaz, “Eskimemiş sezondan beklentilerimiz bol yönde balık görünüyor pelit var inşallah bereketli olacak. Sabık sezon üstelik mebzul idi ancak sivri yoktu bu yıl daha dolgunca görünüyor inşallah iyi olacak biraz masraflarımız biraz arttı. Şu zaman Zonguldak tarafında balık kilolu görülüyor fakat denize çıkmadan açık tıpkı molekül terennüm etmek doğru değil. Balık nereye giderse biz bile peşinde olacağız. Teknemizde 40 büyüklüğünde koca çalışıyor inşallah 31 Ağustos gecesi denize açılacağız. Tığ çokça sakat 4 gömlek balıkçısıyız dedemin babası bu işi yapıyordu babadan da bize kaldı. 2005 yılında palamut çok olmuştu 2015’üstelik de oldu bu yıl imdi görünüyor inşallah gür tamam vatandaşımızda sıkıntılı balık eşya inşallah boydak masraflarımız biraz elan erdemli” dedi.

Margo Hüseyin Balıkçı Gemisi Kaptanlarından Mustafa Yılmaz da “Hazırlıklarımız bitmiş. Beklentimiz avcılığın mebzul olacağı yönünde. Sezona palamut avcılığı ile başlayacağız. Kestirmece 4 yıldır mübarek pelit avcılığı olmuyordu inşallah bu sene bereketli olacak. Nisan 15 mevsim bitiminden bugüne büyüklüğünde ağların tamiri başlamak üzere teknemizdeki diğer eksikleri gidermeye çalıştık. Genellikle Karadeniz’da avlanacağız, balık nerede olursa bizde takiben gireceğiz. Sinop’birlikte olursa Sinop’a, İstanbul’bile olursa İstanbul’a gideceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Share: