Hazırlıklar tamamlandı, bu gece ‘Vira Bismillah’ diyecekler

Büyüklük genelinde denizlerde av yasağının 1 Eylül’da kalkacak olmasının peşi sıra bu gece denize açılacak olan tekneler son hazırlıklarını yaptı. Balıkçı tekneleri 1 Eylül’üstelik başlayacak kullanılmamış av sezonu için bu tün ‘Vira Bismillah’ diye niteleyerek denize açılacak ve sezona pelit avı ile başlayacaklar.

Trol ve gırgır ile balık avcılığının 15 April’da başlayan haram dönemi 1 Eylül itibariyle sona eriyor. 1 Eylül’üstelik denize açılacak olan tekneler 4,5 ayın arkası sıra akıbet hazırlıklarını tamamlayarak denize ferahlamak amacıyla beklemeye başlarken yıpranmamış sezondan umutlu olduklarını söylediler.

Geçen sezon palamudun olmadığını bu sezon ise beklentilerin ongun yönde olduğunu tamlayan Yılmaz Balıkçılık sahiplerinden Resul Yılmaz, “Bakir sezondan beklentilerimiz dolgunca yönde balık görünüyor palamut var inşallah ferah olacak. Güzeşte sezon dahi iyi idi fakat pelit yoktu bu sene daha mebzul görünüyor inşallah gani olacak biraz masraflarımız biraz arttı. Şu dakika Zonguldak tarafında balık güç görülüyor fakat denize çıkmadan açık ayrımsız madde nakletmek akıllıca değil. Balık nereye giderse tığ da peşinde olacağız. Teknemizde 40 büyüklüğünde insan çalışıyor inşallah 31 Ağustos gecesi denize açılacağız. Tığ çok çarkıt 4 gömlek balıkçısıyız dedemin babası bu işi yapıyordu babadan üstelik bize kaldı. 2005 yılında palamut çokça olmuştu 2015’bile de oldu bu sene artık görünüyor inşallah ferah olur vatandaşımızda berbat balık kayıt inşallah bekâr masraflarımız az buçuk elan erdemli” dedi.

Margo Hüseyin Balıkçı Gemisi Kaptanlarından Mustafa Yılmaz bile “Hazırlıklarımız münteha. Beklentimiz avcılığın bereketli olacağı yönünde. Sezona palamut avcılığı ile başlayacağız. Kısaca 4 yıldır mübarek sivri avcılığı olmuyordu inşallah bu sene verimli olacak. April 15 mevsim bitiminden bugüne kadar ağların tamiri koyulmak amacıyla teknemizdeki farklı eksikleri gidermeye çalıştık. Alelumum Karadeniz’üstelik avlanacağız, balık nerede olursa bizde peşi sıra gireceğiz. Sinop’dahi olursa Sinop’a, İstanbul’üstelik olursa İstanbul’a gideceğiz” diye konuştu. – TRABZON

Share: