Hdp’li Ermiş Orhan Işık Icra Vekili Bilgin’e İşçi Ölümlerini Sordu

HDP Van Mebus Aziz Orhan Işık, akıbet tıpkı haftada Ankara’dahi eroin işçisi Ömer Tip, Gaziantep’te inşaat işçisi Yüksek Taşar, itfaiye işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’de inşaat işçisi Erhan Kurt, İstanbul’üstelik hastanede güvenlik görevlisi olan Tuğrul Okudan, gemide ağabey olan Şiir Balcı, Sakarya’dahi tıpkı firmada ısı çarpıcılık işçisi olan Muhsin Bölük, Konya’bile yapım işçisi İbrahim Demircan, Mersin’de yapım işçisi Emrah Arslan, Bursa’dahi Suriyeli yapım işçisi Abdurrahman Ahmet’in yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Işık, iştirakçi ölümlerini Mesai ve Içtimai Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin’e sordu.

HDP Van Saylav Ermiş Orhan Işık iştirakçi ölümlerini TBMM’ye taşıdı. Işık, Mesai ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesini TBMM’ye sundu. Önergede şu ifadeler yer aldı:

“İSİG MECLİSİ’NİN DERLEDİĞİ VERİLERE BAKARAK 2021 YILINDA İŞ CİNAYETLERİNDE YERYÜZÜ BIR IKI 2.170 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİR”

“Türkiye’de vacip önleyici tedbirler alınmadığında hisse senedi cinayetleri sistemli benzeri şekilde devam etmektedir. Değme sene genişlik bir iki iki bin kişinin bu cinayetler kapsamında yaşamını yitirdiği kamuoyuna yansımaktadır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG Meclisi) basın ve farklı gâh kaynaklardan derlediği verilere göre 2021 yılında hareket cinayetlerinde arz az 2.170 işçi yaşamını yitirmiştir. Ağustos ayında 186 ve 2022 yılının evvel sekiz ayında 1202 işçinin yaşamını yitirdiği işyerlerinde kalıcı, inhibitör tedbirler alınmamaktadır. İSİG Meclisi’nin kamuoyuna duyurduğu raporlarına göre 2013 yılından bu yana 18.280’den aşkın iştirakçi, lazım önlemler alınmayan hareket cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir. Alelhusus ekincilik ve inşaat sektörlerinde vasıta dışılık nedeniyle hisse senedi cinayetlerinde yaşamını yitirenlere, hisse senedi kazası ve meslek hastalığı geçirenlere ilgili verilerin kaydı ya tutulmamaktadır ya üstelik sakim tutulmaktadır.

“İŞYERLERİNDE TEDBİRSİZLİK AHIRET YOLCULUĞU GETİRMEKTEDİR”

16 Eylül 2022’de Van-Hakkari karayolunun Güzeldere mevkiinde tünel inşaatında etkin işçilerden ikisi yaşamını yitirdi. Limak ve Gökçenay firmalarının taşeronu olan Layemut-Ertuş firmasının işçileri olan Vanlı iştirakçi Yusuf Sönmez ve Diyarbakırlı iştirakçi Şafak Polat bile 20 yaşındaydı. Son bire bir haftada Adana’bile orman işçisi Umut Durakçı, Kastamonu’dahi inşaat işçisi Abdurrahman Birgün, orman işçisi Yaşar Sarıcı, Urfa’de yapım işçisi Mustafa Kılıç, Samsun’birlikte otel çalışan Mustafa Şeker Hastalığı, Malatya’de inşaatta etkin Fatih Kızılkaya, Ongun Gündoğan ve Mehmet Patırtı, Ankara’bile Maden işçisi Ömer Çeşit, Gaziantep’te yapım işçisi Yüce Taşar, itfaiye aracı işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’bile yapım işçisi Erhan Kurt, İstanbul’birlikte hastanede düzenlilik görevlisi olan Çakırdoğan Okudan, gemide kabadayı olan Manzume Balcı, Sakarya’bile bire bir firmada ısı yalıtım işçisi olan Muhsin Hizip, Konya’bile yapım işçisi İbrahim Demircan,  Mersin’de yapım işçisi Emrah Arslan, Bursa’birlikte Suriyeli yapım işçisi Abdurrahman Ahmet yaşamını yitirmiştir. Yaşamını yitirenlerin dışında kırıcı yaralanan, temelli tıpkı şekilde özürlü olan işçilerin olduğu bilinmektedir. İşyerlerinde tedbirsizlik ahiret yolculuğu getirmektedir.”

Nazır Bilgin’e yöneltilen sorular şöyle:

“16 Eylül 2022’de Van-Hakkari yolu üzerinde Güzeldere tüneli inşaatında yaşamını yitiren 20 yaşındaki işçiler Yusuf Sönmez ve Şafak Çelik’ın ölümü üzerine planlı aynı sormaca bulunan mudur? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe tutkun ölüm sayısı’ birçok olmuştur? Bu ölümlerin sebeplerine göre dağılımı nasıldır? Bu ölümlerin gözyaşı ve seks dağılımı nasıldır? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe tutkun kazalarla mânialı olan gönül sayısı’ kaç olmuştur? Türkiye’de mültecilerin geçirdiği hisse senedi kazaları ve maruz kaldıkları patika hastalıklarına ilgili Bakanlığınızın tıpkısı malumat derlemesi veya raporu kâin mudur? 2011-2022 yılları ortada Türkiye’de yaşamını yitiren mülteci işçi sayısı ve bu kişilerin uyruk, eşey, gözyaşı kadar göstergeleri nedir? Türkiye’de işyerlerinde tedbirsizlik zımnında yaşanan ölümlerden bakanlığınızı siyaseten mesul görüyor musunuz? Bu sorumluluğun gereği namına yaşamını yitirmiş işçilerin ailelerine sunduğunuz psikolojik, iktisadi ve içtimai destekler nelerdir?”

Share: