Herakleia Antik Kenti, uluslararası bisiklet yarışı ile dünyaya tanıtılacak

Misilsiz saf güzellikleri, biyolojik çeşitliliği ve çevresindeki tarihi kalıntılarıyla özen çeken Muğla’nın Milas ilçesindeki Herakleia Antik Kenti’nde uluslararası çiftteker yarışı yapılacak.

Herakleia Antika Kenti’nde kâin prehistorya döneme ilişkin 8 bin yıllık kayaç resimleri ile tıpkısı kısmı yıkılan Yediler Manastırı’nın tezce yanı başında kâin bir kayaya resmedilen dini motifler ve figürler, hem yerel hem dahi ecnebi turistlerin ilgisini çekiyor.

Bölgenin dünyaya tanıtımı amacıyla 22-23 Ekim’dahi MTB Arsıulusal Keder Bisikleti Şampiyonası yapılacak.

Muğla Valiliğinin himayesinde İl Firez ve Turizm Müdürlüğü ile Muğla Deneyimsizlik ve Spor Müdürlüğünün desteğiyle yapılacak şampiyonaya, Türkiye’nin beraberinde güçlükle dışından 200’ün üstünde bisikletçinin katılması bekleniyor.

Türkiye Derrace Federasyonu Muğla İl Temsilcisi İlker Ahi, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bafa Gölü çevresinin tarihi kalıntıları ile haddinden fazla kebir ayrımsız kültürel mirasa ev sahipliği yaptığını söyledi.

Geçtiğimiz yıl Türkiye Turizm Lansman ve Ihya Ajansının destekleriyle Bafa Gölü ile Heraklia Antika Kenti’nde şampiyonanın ilkini yaptıklarını hatırlatan Ahi, “Valimizin destekleri ile bölgenin haritasını çıkardık. Banal tarihi dokusu, doğal birikimi ile koskocaman bire bir parkur ortaya artık. Bafa; Münevver ve Muğla’nın kuma sınırını oluşturuyor. Muğla Valiliği’mizin himayesinde bu kebir organizasyonun ikincisini elan açık yetenekli yapmayı istem ediyoruz. Hem bölgenin tanıtımına katkıda olmak hem birlikte gelenekselleşen heybetli benzeri MTB Şampiyonası’nın ikincisini başarıyla akdetmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kardeş, 25’in üzerinde ülkeden kötü bisikleti tutkununu Herakleia Antika Kenti’ne getirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Share: