Hollanda Karı Yumruk Oyunu Milli Takımı, Türkiye’yle kuma kamp yapmaktan kıvançlı

Hollanda Avrat Boks Milli Takımı’nın Türk başantrenörü Sait Yanık, Türk sporcularla kuma dinlenme kampı yapmanın kendilerine haddinden fazla kâr sağladığını söyledi.

Türkiye Boks Federasyonunun Kastamonu’daki Kadıdağı Kamp Merkezi’nde çalışmalarını sürdüren Türk Milli Takımı’nın kampına dahil olan Hollandalı boksörler, Karadağ’üstelik 11-23 Teşrinievvel tarihlerinde düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’nda kalburüstü sonuçlar elde etmeyi hedefliyor.

Hollanda Eş Boks Milli Takımı’nın Türk başantrenörü Sait Acılı, AA muhabirine, kampa 3 sportmen ile geldiklerini söyledi.

Avrupa Şampiyonası’na bu sporculardan ikisinin katılacağını belirten Yanık, “Annem babam 1970’li yıllarda Hollanda’ya gitmiş. Ben 15 yıl geçmiş boksa bağlam duymaya başladım. Müsabakalara çıktım. 38 maç yaptım, hiç mağlubiyetim namevcut. Çalıştırıcılık yapmaya değişmeyen verdim. Hollanda’dahi yılın antrenörü seçildim. İngilizler ve Kübalılarla çalıştım. Henüz bilahare Hollanda’nın başantrenörü olmamı istediler ve ego birlikte kabul ettim.” dedi.

Yurt dışında bir yabancı adına çalışmanın bazı zorlukları üstelik yanı sıra getirdiğini dile getiren Acılı, şöyle bitmeme etti:

“Yabancı asıllı olduğun için diğerlerinden tıpkısı art seviyede bulunman gerekiyor. Daima sükse ile kalın kafalı döndüm. Seçkin ant bire bir derecem oluyor. Kişi vatanıma geldiğimde ayrı ayrı bire bir kalp oluyor. Buraya geldiğimde yabancılık hissetmiyorum. Boksörlerim hissediyor amma onlara de o duyguyu iletmeye çalışıyorum. Onlar benim misafirim olmuş oluyor. Hollanda’dan, kadınlarda Türk boksu en son seviyede görünüyor. Dünya şampiyonları, olimpiyat şampiyonları burada. Daha dip seviyesi yok. Buradaki düet, üçgen kampta onlarla kendimizi ölçüyoruz. Faydası haddinden fazla oluyor.”

Yanık, Türk boksunun 2019 yılında düzenlenen Dünya Şampiyonası’ndan itibaren atağa geçtiğine işaret ederek, “Oradan itibaren olgunluk başlamıştı. Altyapısı zaten yapılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Şampiyonası’nda sükse bağışlamak istediklerini vurgulayan Izdıraplı, esas hedefinin ise olimpiyatlar olduğunu kaydetti.

Hollandalı yumruk oyuncusu Chesley Heijnen ise metanetli tıpkı kampa geldiklerine özen çekerek, “Bizim hedefimiz başka takımlar kabilinden Avrupa Şampiyonası’nda rütbe almak. Ego en son Dünya Şampiyonası’nda üçüncü oldum.” açıklamasında bulundu.

Share: