Horon eşliğinde imece usulü ile parke döşediler

Horon eşliğinde imece usulü ile parke döşediler

ARTVİN – Artvin’in Borçka ilçesinde imece usulü ile ilçe halkı horon eşliğinde caddelere parke taşı döşedi.

Borçka Belediyesi ilçe halkına “Borçkamızın çehresini değiştirmeye, çorbada tuzun kaldırımda taşın olsun” sloganıyla ana yol ve sokakları imece usulü parke zemin çağrısında bulundu. Bu kapsamda Mehmet Akif Ersoy mahallesinde ve Maradit caddesinde kaza halkı parke taşı çalışmasına katıldı. Toplumsal medya ve uray hoparlörlerinden yapılan çağrılar sonrası karı, koca çok sayıda vatandaş eldivenleri takıp parke taşı döşedi. Parke Taşı taşları elden ele dolaşarak caddelerle buluştu.

İmece Karadeniz’birlikte olunca vatandaşlar, akordiyon eşliğinde horan oynamayı boşlama etmedi. Tıpkısı yandan parka döşenirken tıpkı yandan horon oynayarak doyasıya eğlenildi.

Borçka Şehremini Ercan Orhan da çalışmalara katılarak hem şehremaneti işçilerine hem da vatandaşlara yardım etti. Orhan “Bugünde burada vatandaşlarımız bu işi üstlenmesi ve aynı dayanışma zehir tesis etmek için imece çağrısı yaptık. Bu doğrultuda vatandaşlarımız buraya ortaklık ettiler. Sağ olsunlar gelişigüzel ne büyüklüğünde hızlı benzeri şekilde burayı bitirsek vatandaşların hayat konforu artacaktır. Vatandaşlarda yaptığımız bu çalışmaya topluluk çıkmıştır. Bu imece kültürü zaten bu toprakların benzeri kültürü. Bu kültürü daha dahi geliştirmemiz gerekiyor. El Birliği yaşatır diyoruz zira tesanüt ile yapılırsa işlerimiz hafifler ve daha çabuk tıpkı şekilde ilerler. Zaman tahminî 35 bin metre kare aynı alanda çalışma yaptık. İmece çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Share: