İçişleri Bakanı Aristokrat, Trabzon’da konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Bugün ferman kayran aynı Türkiye namevcut. Ana muhalefetin, 6’lı masanın ve o ittifakın karıştırdığı bu. Zaman dünya politikasında, dünya siyasetinde etkisini ortaya koyan, sözünü ortaya koyan tıpkı Türkiye var.” dedi.

Soylu, SELIM Fırka Ortahisar İlçe Başkanlığı binasının açılışında, DOĞRU Tümen iktidarı döneminde yapılan hizmetleri anlatarak, millete bakım üzere kesintisiz çalışmaya bitmeme ettiklerini söyledi.

Nereden gelirse gelsin ülkeye oyun kurmaya çalışanlara imkan vermediklerini tamlayan Soylu, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a seçkin devir destek veren millete teşekkürname etti.

Aristokrat, terörle mücadeleye içeride ve dışarıda ilişik kurumlarca bitmeme edildiğini, milletin ortaya koyduğu iradenin bugünün sonucunu oluşturduğunu aktardı.

Eren Bülbül ve Astsubay Ferhat Gedik’in teröristler aracılığıyla martir edildiği günü, zaman gibi hatırladığını tamlayan Soylu, şöyle bitmeme etti:

“Giresun’dan Trabzon’a kadar, Gümüşhane’ye büyüklüğünde teröristler güya giderek gelecekmiş gibi ağız tatsızlığı ve hastalık oluşturmaya çalıştılar. Buradan size intaç veriyorum, tekmilim şudur, Karadeniz bugün tıpkı tek yıldırıcı bulunmayan ve arı sili Cenabıhak’ın izniyle. Tekmilimiz şudur, Türkiye’nin genişlik tahakküm terörle uğraş coğrafyası olan Mersin’den Hatay’a, Antep’ten Maraş’a, Amanoslar’dan Adıyaman’a olan… Amanoslar’de Tanrı’a hamdolsun bir yegâne terörist yok, Amanoslar tertemiz.”

Erzurum, Bingöl, Muş, Elazığ, Kars Çemçe-Madur, Tendürek Dağı’nın da çalma temiz olduğunu dile getiren Soylu, “Yeniden size ikmal veriyorum, Cenabıhak izin verecek, Cumhuriyet’in birinci asrında yani Cumhuriyet’in 100. yılında, 29 Ekim 2023’te Cenabıhak’ın izniyle Cudi tertemiz olacak, Gabar arı sili olacak ve bu ülkede tıpkısı yegâne yıldırıcı kalmayacak.” dedi.

Aristokrat, Türkiye’nin terörle mücadelesini anlatarak, savunma sanayisinde sonuç yıllarda yaşanan gelişmelerin bu mücadeledeki önemine dikkati çekti.

Türkiye’da geçmiş yıllarda tutum, esenlik ve muvasala kabilinden birçok alanda yaşanan sıkıntıları sıralayan Aristokrat, serencam yıllarda zelzele, sel, cuşuhuruş kadar haddinden fazla sayıda afet meydana gelmesine karşın bire bir bir tane insana ‘Nerede bu azamet?’ dedirtmediklerini vurguladı.

Gelecek nesillere altyapısı mamul bire bir Türkiye bırakacaklarını belirten Soylu, mensur edilen barajlardan spor tesislerine büyüklüğünde türlü sektörlerde yapılan yatırımları hatırlattı.

Aristokrat, “Bize boynu büküklük yakışmaz.” ifadesini kullanarak, “Tığ hemen kendimize değil, etrafımızdaki coğrafyaya ilişik ve dünyaya ilişik sözü olan aynı milletiz.” diyerek konuştu.

Reisicumhur Erdoğan’ın, MHP Genel Başkanı Azamet Bahçeli ve BBP Umumi Başkanı Mustafa Destici ile Türkiye’nin bire bir daha sakat Türkiye haline düşmesine müsaade katetmek için Cumhur İttifakı kendisine şişman bir savaşım ortaya koyduğunu dile getiren Soylu, nazik ve kıpırdak ayrımsız Türkiye üzere, 21. yüzyıla ıstampa vurabilmek üzere balaban benzeri savaşım verildiğini aktardı.

Aristokrat, “Bugün emir kayran tıpkısı Türkiye yok. Ana muhalefetin, 6’lı masanın ve o ittifakın karıştırdığı bu. Bugün dünya politikasında, acun siyasetinde etkisini ortaya koyan, sözünü ortaya koyan bir Türkiye var.” dedi.

“Benim Amerika’de tek malım var, o birlikte FETÖ”

Bakan Aristokrat, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Eğer bugün Arnavutluk’ta FETÖ okulları kapatılıyorsa, dünyanın birçok ülkesinde FETÖ okulları kapatılıyorsa, Türkiye’den FETÖ silinip atılmışsa tabiatıyla kim bu konudaki hassasiyetimiz sonuna kadar bitmeme edecek, tek kimseye tıpkı okazyon vermeyeceğiz. Sanki? Amerika’ya gidecekmişim dahi iki kat beni ‘istenmeyen adam’ ilan etmiş Amerika. üst üste iki yol. Sanki? Amerika’üstelik mallarım varmış birlikte onlara de umum koyacakmış. Benim Amerika’üstelik biricik malım var, o üstelik FETÖ.”

Coğrafyadaki huzurun önemine belen eden Aristokrat, “Yalnız Diyarbakır’ın huzuru bize yetmiyor, elden Mardin’in huzuru bize yetmiyor, Cizre’nin huzuru bize yetmiyor. Hangi antlaşma tığ Bağdat’ı rahat ağıl getirirsek, ne ant Şam’ı erinçli arkaç getirirsek, ne antlaşma Filistin’den Yemen’e büyüklüğünde bilcümle coğrafyayı rahat ayla getirirsek aha o antlaşma bu Rum’nun hakkını vermiş oluruz. 2023’ün tarifi budur, 2053’ün tarifi budur, 2071’in tarifi budur. Tığ buna inandık.” diye niteleyerek konuştu.

Aristokrat, Topluluk İttifakı’nın benzeri panel iktidarı çevrilemek için kurulmadığına meni ederek, şunları kaydetti:

“Halk İttifakı’nın tarifi bugüne sığmaz. Topluluk İttifakı’nın tarifi Hoca Ahmet Yesevilerden İmam-ı Gazzali’ye büyüklüğünde, Halk İttifakı’nın tarifi Hacı Bektaş-ı Veli’den Hacı Bayram’a kadar, Cumhur İttifakı’nın tarifi Veysel Karani’den bu coğrafyaya gelmiş Eyüp Odalık Hazretleri’ne büyüklüğünde, Piri Reis’e kadar. Halk İttifakı’nın tarihi Selçuklu’dur. Cumhur İttifakı’nın tarihi Osmanlı’dır, bizim medeniyetimizdir, inancımızdır, kardeşliğimizdir. Tayyip Erdoğan ile Heybet Bahçeli anca benzeri şeyin altına imza attılar ki bu iktidardan imdi, ati nesillere bu coğrafyayı ve dünyayı idare edecek majör bire bir mirası bırakıyorlar. Buna inancınız kül olsun.”

“Biz geleceğimizi Amerika’üstelik, Avrupa’bile aramıyoruz.” ifadesini kullanan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tığ geleceğimizi Küçük Asya coğrafyasının gücünde, kuvvetinde, kudretinde, imanında, seciyesinde, ahlakında, birliğinde ve beraberliğinde arıyoruz. Bu yol-ı müstakimdir, bundan ayrılmayın. 2023 Türkiye’nin bağımsızlıdır, özgürlüğüdür. 2023’ten sonradan Cumhuriyet’in ikinci asrına bu birliktelik nazik tıpkısı damga vuracak. Bizi gelişigüzel yerden bekliyorlar, benzeri kardeşiniz kendisine söylüyorum, bize rastgele yerden yakarış ediyorlar, beklenti ediyorlar.”

Türkiye’de Halk İttifakı’nın yapacağı haddinden fazla hisse senedi olduğunu anlatan Aristokrat, “Bu büyük milletin, kökten sürme milletin yapacağı çokça aksiyon var. Bu ülkede AK Parti’nin yapacağı çok aksiyon var. Türkiye’nin dünyada yapacağı çok hisse senedi var. Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı çok gelişim var. Cenabıhak bizi size utangaç etmesin.” dedi.

Vekil Soylu, Ortahisar ilçesinde yapımı tamamlanan bakir Trabzon Güven Müdürlüğü binasındaki incelemeleri sırasında da eskimemiş hizmet binasının, kentin huzuruna ve güvenine hizmet noktasında emniyet mensuplarının gayretlerine yardım sağlayacağına inandığını söyledi.

Teşkilat mensuplarının kazasız, belasız günlerde bakım etmelerini dileyen Aristokrat, “Buradaki ve Türkiye’deki parçalanmamış polis arkadaşlarımı Cenabıhak sahabet etsin, korusun, ayaklarına taş değdirmesin. Zaman Türkiye’bile, ülkemin her tarafında güvenlik açısından üstelik yaşayış açısından de büzük açısından de şükürler olsun ki istediğimiz, aradığımız yasakçı oluşuk durumda amma bu mesleğin sunma balaban zafiyeti rutin ve rehavettir. Rutin ve rehavete düştüğümüz andan itibaren karşımızdakiler çabukça tahkimatlarını gerçekleştirirler. Onlara bu hakkı güçleştirmek lazım.” ifadelerini kullandı.

Aristokrat, Akyazı mevkisindeki Trabzon Çocuk Gidiş Geliş Terbiye Parkı’nı ülfet etti, restorasyonu tamamlanan tarihi Vilayet binasının bile açılışını gerçekleştirdi.

Share: