İçişleri Bakanı Soylu’dan AFAD’ın çalışmalarına ilgili videolu paylaşım

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Modern aynı kıran yönetiminden hangi olması gerekiyorsa bugün Türkiye’da var. Size deprem yahut hâkim olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimse veremez, amma aynı elan kimsenin ‘Nerede bu izzet?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.” dedi.

Aristokrat, sosyal iletişim araçları hesabından, İçişleri Bakanlığı Kıyamet ve Evgin Buut Yönetimi Başkanlığının (AFAD) çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dünyada afet riski yer erdemli coğrafyalardan birinde yaşadıklarını belirten Aristokrat, çağ boyunca depremlerle, sellerle, heyelanlarla sınandıklarını ve çokça büyük acılar yaşadıklarını dile getirdi.

“Yaşanan rastgele afette vatandaşlarımız harbi ve benzeri o büyüklüğünde bile dokunaklı bir istifham sordu, nerede bu şevket?” ifadesini kullanan Aristokrat, şöyle devam etti:

“Bu soru, kıran yönetimine bakışımızı değiştirdi. Türkiye’nin kıran geleceğini değiştirdi. 2011’deki Simav ve Van depremleri, 2020’deki Elazığ ve Malatya depremi, Bingöl Karlıova, İran merkezli Van Başkale depremi, İzmir depremi, Giresun dominant felaketi, 2021 yılındaki Rize-Artvin hâkim afeti, Kastamonu-Sinop-Bartın baskın afeti, Adana, Mersin, Antalya, Muğla orman yangınları. Bu sene yaşanan orman yangınları, hepsinde mehabet oradaydı. AFAD ekipleri, AFAD koordinasyonunda kamunun bütün kurumları ve kuruluşları, birlik bakanlıklar, sivil cemiyet kuruluşları, Kızılay, polis güçleri, bitirmiş, Oran Akarsu İşleri, karayolları, Kasaba Şehircilik, İller Bankası, Türk Silahlı Kuvvetleri, Yaka Güvenlik Komutanlığı, İl Özel İdareleri, belediyeler, itfaiyeler, hiçbir karmaşa ve tek rötar yaşanmadan izzet oradaydı.”

2020 Elazığ depremine anında 7 bin 574 personelle engelleme edildiğini aktaran Soylu, “35 bine andıran çadır gönderdik. İzmir depreminde çadırlar, konteynerler, 10 bini aşkın personel, 1500’e mail araçla bilcümle birlikte oradaydık. 2021 yılındaki Muğla orman yangınında 13 bin personelle, Sazak yangınına 726 personel, bire bir zamanda helikopterler, arazözler…” dedi.

“Vatandaşımıza tek şeyin sıkıntısını veya eksikliğini çektirmedik”

Garp Karadeniz baskın felaketine 1500’e andıran anahtar, 12 bine yakın personel, 26 helikopter, korvet, 14 periferi asayiş botuyla engelleme edildiğini hatırlatan Aristokrat, Adana orman yangınında ise yalnız 3 bin 222 boşaltma gerçekleştirildiğini bildirdi.

“Antalya orman yangınında uçaklar, helikopterler, arazözler, aksiyon makineleri gine 10 bine mail personel, bine andıran açacak ve itfaiye araçları, vatandaşımızın ve ormanlarımızın yanında oldu” bilgisini birlikte paylaşan Nazır Soylu, şu açıklamalarda bulundu:

“Artvin ve Rize baskın afetinde 568 vatandaşımızı boşaltma ettik. Gene binlerce personel yine 1500’e mümasil araçla afete müdahale ettik. Bütün bu saydığım ve sayamadığım, battaniye dağıtmaktan tutun, 3 kat ısıdam kemirmek çıkarmaya kadar mukavim çokça cıvıltı yaparken tek karışıklık, izzet olarak tek ürkü yaşamadık. Afetzedeleri yeri geldi helikopterle çatıdan aldık. Yeri geldi eğer bire bir karye yerleşim durumunda cümbüş yoksa oraya helikopterle elektrik üreteci indirdik, günlük deva, paketlemek, azık getirdik. Yeri geldi kenar düzenlilik gemileri ile kıyıdan tahliyeler yaptık. Hangi çadır ne battaniye hangi soba hangi NANIAZIZ ne ruba, vatandaşımıza tek şeyin sıkıntısını veya eksikliğini çektirmedik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yönettiği tek afette Tanrı’a çokça şükür ‘Nerede bu cesamet?’ cümlesini hiç duymadık. Onun namına biricik bire bir parçalanmamış duyduk, Tanrı devletten ve milletten razı olsun.”

“Bu noktaya bittabi geldik?”

“Tamam bu noktaya pekâlâ geldik?” sorusunu soran İçişleri Bakanı Soylu, 2009’bile Reisicumhur Erdoğan’ın vizyonu ve talimatlarıyla AFAD Başkanlığını kurduklarını bildirdi.

Böylece, facia yönetiminde alışılmamış tıpkı takip oluşturduklarını vurgulayan Soylu, “Takkadak enkazdan maltalık yetirmek değil, kıran öncesi, kıyamet yadigâr ve kıyamet sonrası iyileştirme kendisine bütüncül aynı kıran yönetimi oluşturduk.” dedi.

Kıyamet öncesi tedarik için çalışkan kampanyalar yaptıklarını belirten Soylu, 2020’nin kıran hazırlık yılı olduğunu hatırlattı.

Aristokrat, güzeşte yılı dahi kıyamet eğitim yılı zar ettiklerini anımsatarak, 56 milyon kişiye afet farkındalığı ile ulaştıklarını söyledi. 2022’yi ise manevra yılı adına car ettiklerini bildiren Nazır Aristokrat, 51 bini ekol tatbikatı görünmek üzere 57 bin 400 manevra yaptıklarını dile getirdi.

Erzurum Şita Tatbikatı, Trabzon’dahi sel ve şiddetli tatbikatı, Antalya’de orman yangını tatbikatı, Kütahya’üstelik maden tatbikatı, İstanbul Kağıthane’üstelik zelzele tatbikatı ve bir nice bakir tatbikatı bu yıl zarfında gerçekleştirdiklerini aktaran Bakan Soylu, son teşrin kocaoğlan için üstelik “Türkiye Zelzele Andaç Tatbikatı”nı planladıklarını bildirdi.

Hazırlık anlamında çokça hususi tıpkısı akademik faaliyet gerçekleştirdiklerini anlatan Soylu, 81 ilin eksiksiz risklerini gözeterek, seçme ilde risk azaltma planlarını tamamladıklarını söyledi. Bunları hem akademisyenlerle hem kamu vasıtasıyla uygulayıcılarla, üniversitelerle ve evcil yönetimlerle hep gelişigüzel gerçekleştirdiklerinin altını çizen Aristokrat, demincek de bu planların izleme ve kıymetlendirme ayağını yürüttüklerini kaydetti.

Öte yandan kıyamet engelleme kapsamında de mehabetli çalışmaları olduğunu tamlayan Soylu, herhangi bir şeyden ilk Türkiye Kıran Engelleme Planı’nı oluşturduklarını ve bunu sonsuz olarak güncellediklerini vurguladı.

Akıbet 3 yıldaki tamam afetlere bu cazibe çerçevesinde engelleme ettiklerini ve tek dava yaşamadıklarını rapor fail Aristokrat, Türkiye Afet Engelleme Planıyla amme ve sivil toplumun bilcümle gücünün, kıran anında tek bire bir cisim kabilinden harmoni içinde çalıştığını söyledi.

“Fahri sayısı 562 bine ulaştı”

Mavera yandan, AFAD Hasbilik sistemini kurduklarını ve gönüllü sayısının 562 bine ulaştığını belirten Aristokrat, “Benzeri eksantrik yeniliğimiz taharri istirdat ekipleri ile ilgilendiren. Bu ekiplere yetişek verilip AFAD çatısı altında seçme biri akredite edildi. Halen Türkiye’birlikte denklik almış taharri kurtarma ekibi sayısı 61. Polisimizin NEZIH kontrol istirdat, jandarmamızın Jandarma Arama Istirdat timleri var.” diye konuştu.

Toplam personel sayısını yükselttiklerini, 81 memleket müdürlüğünde 27 geri hizmet, 54 da bindi deposu bulunduğunun altını çizen Bakan Soylu, şunları kaydetti:

“Bunun haricinde hareket makinelerimiz ve araçlarımız var. Depolarımızda tek eksiğimiz olmadığı kabil buralardaki malzemeleri belli periyotlarla yeniliyoruz. Üçüncü olarak bile kıyamet sonrası iyileştirme çalışmalarımız var. Artık konteynırlar, çadır kentler derakap onların yerini düz afetzedelere bir numara yılında evlerini tasdik etmeye başlıyoruz. Afetlerin kolaylıkla arkası sıra nakdi yardımlar, hasar ödemeleri, hasar tespitleri gecikmeden gerçekleştiriliyor. Akıbet 3 yıldaki cuşuhuruş ve sellerden dolayı hep 617 milyon lira hasar ödemesi yaptık. 83 bin afetzedeye 488 milyon nakdi müzaheret, yadımlama ve enkaz kaldırma üzere 98 milyon ve istinat duvarları amacıyla doğrusu kebir harcamalar gerçekleştirdik.

58 bin 320 skor kıyamet konutunun inşaatına başladık. Belde ve Şehircilik Bakanlığımızla TOKİ ile 31 bin 133 konutun doğruluk sahiplerine teslimatını yaptık. 21 bin 905 konutun inşaatına bitmeme ediliyor. Türkiye Afet Riziko Azaltma Planı (TARAP), Türkiye Kıran Engelleme Planı (TAMP) ve Türkiye Kıyamet Sonrası İyileştirme Planı (TASİP). Adımlarımızı bu 3 cazibe çerçevesinde atıyoruz ve akıbet alıyoruz. Bunun beraberinde vatandaşlarımıza dokunan AFAD işlek üzere uygulamalarımız, kıyamet yönetimini kolaylaştıran AYDES kabil dijital ast yapılarımız var. Çağdaş bire bir kıyamet yönetiminden hangi olması gerekiyorsa bugün Türkiye’bile var. Size yer sarsıntısı yahut dominant olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimse veremez, ama benzeri elan kimsenin ‘Nerede bu fehamet?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.”

Share: